Gerçek ‘Dostluk’ ve ‘Yoldaşlık’ üzerine / Enver Savaş

Enver Savaş
Yazar

Kapitalist sistem insanları ayrıştırır, böler. Bu ayrıştırma onun genel karekteridir. İşin içine mülk, para, kariyer yada iktidar hırsı girince tabiki gerçek manada dostluğun, sistemin bu hakim anlayışının etkisi altında olanlarda olması mümkün değildir

Gerçek dostluğun en ileri mevzisini ben yoldaşlık ilişkisinde görüyorum.
Üstdeki kavramların etkisinde olan tesadüf yada bazı nedenlerden dolayı yoldaş olanları bunun dışında tutuyorum.

Dostluğun zirvesi Marks ve Engels, o dönemin devrimci sosyalistleri arasındaki ilişkilerde hayran olunacak derecede değer verme ve dayanışma görülüyor.

Marks’ın Marks olmasinda Engelsin rolü görülmelidir. Öyle ki Engels her koşulda özellikle maddi ve siyasi desteğini esirgemiyor. Serden geçip Sırdan geçmeyenin dostluğu, kendi canını feda eden ama dostunun yoldaşının kılına zarar gelmesini istemeyen bir kişiliğin dostluğu, yoldaşlığı yücedir.

Tanımadığı insanla düşün dunyasında ortak değerleri taşıyanlar içinde bu geçerlidir.

CHE’ yi katleden celladı arayıp bulan Alman devrimci kadının dostluğu, fedakarlığı yadsınabilinirmi?

Bunun gibi binlerce örnekle gerçek dostluğun en yücesinin yoldaşlık ilişkisinde görebiliriz.

İbrahim’in en değer verdiği genel etmenler; Sadelik, Mülksüzlük, Okumak, Araştırmak, Sorgulamaktır. Bilgi birikimi tartışarak dogru sonuçlar çıkarma ve pratiğin mihenk taşında sınama aslolandır.

Mülksüz bir yaşam peşinde olanlar en özgür olan insanlardır. Mülk sahibi olan Engelsin yüceliği var olanı, yeni bir dünyayı feth’e soyunanların emrine vermek istemesidir.

68 kuşağı önderlerinin her biri güneş parçasıdır.
Deniz, Mahir, Sinan 4 dil bilen, entellektüel, müzisyen, şair, felsefeci birer aydınlatıcı olarak kendileri için konforlu yaşam olanakları varken ellerinin tersi ile bunu reddedip yaşamları pahasına ezilenlerin düş dünyasına, onların ufuklarına insanca bir yaşam umudunu yeşertmek ve onları gelecek noktasında düşünsel sınırlarını sonsuzlaştırarak uçurmak istemeleri dostluk ve yoldaşlığın zirvesidir.


Onların dostluğu ve yoldaşlık ilişkisinin takdirini bilinç öğesi insanlar bilir. kendilerine örnek alır. Halkın aydınlanan kesimleri bağrına basar.

Bilgi ve özgüveni ile donanmış bir kişilik, kendisini sorgulayan hatta öldürmek isteyen kişide dahi gizli hayranlık uyandıracak saygı bırakıyorsa, O kişinin dostluk, yoldaşlık noktasında bıraktığı sınır ve zaman tanımaz. Spartaküsten Bruno’ya; Bedreddinden Baba Ishak’a; Che den Mahir’e; Deniz’lere İbrahim’e; Karmate’lerden Komünarlara; Bolşeviklerden Uzun Yürüyüşün o efsane savaşçılarına; Roza dan Norah yoldaşa, Mara’ ya Barbara’ ya uzanan örneklerle doludur dağarcığımızın gül bahçesi.Bu örneklerle tanışan her insan, kendini bir girdap gibi içine çeken sistemin, her gün binbir şekilde önüne sürdüğü zehirli şekerlerle tabii olduğu sınavında bir şekilde
kendini iç dünyasında muhasebeye zorlanıyordur. Yada çoktan kapitalizmin musalla taşına uzanmış bir kadavra olarak yaşadığını sanıyordur.

Dostluk ve yoldaşlık ancak ve ancak bu gerçekler üzerinden sorgulanmalı ve kişiler bu pratik üzerinden görülmeli ve algılanmalıdır.

Enver Savaş

Next Post

Silivri'de COVID-19'dan bir hükümlü öldü

Cum May 22 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Haber Merkezi Silivri Cezaevi’nde tutulan ve bir süredir COVID-19 tedavisi gören bir hükümlü dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, COVID-19 tedavisi gören Silivri Cezaevi‘nden bir hükümlünün hayatını kaybettiğini duyurdu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, öncesinde verem gibi bir kronik akciğer hastağı bulunan hükümlünün, 21 […]
Translate »