GAVUR NENEM! – S.ORAL UYAN

S.Oral Uyan
Ressam Yazar
SimurgNews Yazikurulu üyesi

Küçük bir çocuk kendi gibi küçük çocuklarla çocukça oyunlar oynuyordu duvarlarından yoksulluk akan sokaklarda. Evlerin kapı zillerini..kapı tokmaklarını çalıp kaçıyordu..tıpkı diğer çocuklar gibi. Bazılarının isimleri Bekir..Ali..Seydo..Arbil..Efraim..Sait..Artin’di. Ama hepsi çocuktu..hepsi aynı fakir avluda yaşıyordu ve hepsi birbirinin kardeşiydi.

        Yine birgün Hasan, Artin’in kapısına dikilmiş,kapıyı dövüyordu. Ne kadar zaman çaldı, bilinmez..bir zaman sonra tahta kapı gıcırtıyla açıldı. Rosa Nine pamuk gibi beyaz saçları, gülümseyen buruşmuş yüzüyle eşikte belirdi. İçeriden dışarıya mis  kokular yayıldı. Hasan, istem dışı yutkundu. Rosa Nene arkasında sakladığı, Nusayri inancına mensup Arapların dini ritüellerine uygun  yaptıkları çöreği uzattı Hasan’a:

-“ Al bakalım köftehor. Anneannenin ki mi, yoksa Gavur Nenenin ki mi güzel olmuş?”dedi. Bir kaç lokmada lüpletti çöreği Hasan. Nefes nefese: ”seninki daha güzel Rosa Nene..”dedi.

Rosa Ninesinin dağıtması için eline tutuşturduğu çörekleri  mahalleli çocuk arkadaşlarına verdi hepsini. Karlıydı ama..dağıtırken bir tane daha yedi

        Birgün Hasan,“ Anaane..gavur ne demek?” diye sorunca ense köküne tokadı yemekten kurtulamadı. “ Sana kim öğretti bunu?” diye kükredi anneannesi. Rosa Nene’nin söylediğini duyunca gülümsedi:

-“Şaka yapmış oğlum. Ama yine de sen söyleme olur mu?”

Yıllar sonra “gavur”un, “Ermeni”nin, “Süryani”nin, “Nusayri”nin, “Ezidi”nin ne demek olduğunu öğrenecekti Hasan. Ama şimdi çocuktu ve “Gavur Nene”siyle, anaannesinin torunuydu.

        Hasan okudukça öğrendi..öğrendikçe bilinçlendi..bilinçlendikçe sorumluluğu arttı..sorumluluğu arttıkça mutsuz oldu..sol düşüncelerle tanıştı..haksızlığa başkaldırdı..devlet 17 yaşında bilinçlenen bedeninden korktu ve yakalayıp zindana atmak istedi Hasan’ı. Bir kez daha yolu “Gavur Nene”sinin kerpiç evine düştü. 12 Eylül’ün ağır askeri cuntasından söküp aldı.. sinesinde korudu ‘torun’unu. Tıpkı onu korumaya çalışan bazı “Arap Nene”..”Türk Nene”..”Kürt Nene” gibi.

        Yanından ayrılıp giderken ağlaştılar nene torun. Kısık bir sesle “ Artin  kadar Ermeni’yim..Anaanem kadar Arap’sın. Birgün mutlaka döneceğim..” diyebildi.

        Sonra başka arkadaşları oldu Hasan’ın; Ohannes..Nazaret..Hrant..Vartan..

 “Gavur Nene”si öldüğünde çok uzaklardaydı Hasan. Toros Dağları kadar yüce bir dağın tepesindeki krater gölününün gökyüzü kadar mavi sularına bıraktı kendini. Gözyaşlarını akıttı suya..ters dönüp baktı dalgalanan gökyüzüne..kafasını sudan çıkarıp, hançeresini yırtarcasına bağırdı :

“BİRGÜN MUTLAKAAAA.”.

ManşetFotografı:Nuray Önoğlu

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   S.Oral UYAN

Sait Oral Uyan

One thought on “GAVUR NENEM! – S.ORAL UYAN

  1. Yüreğine sağlık, sevgili S. Oral; coğrafyanın zenginliğinden damlatıp hayatın imbiğinden süzerek soframıza, anılarımıza dokunarak sunduğun bu öykü için teşekkürler.

Comments are closed.

Next Post

Yaşadığımız Yıllar

Cum Şub 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Yaşadığımız Yıllar Akibeti bilinmeyen bir kitabın ortasında Serseri bir mayına bastım Sesim kısık gönlüm kırıktı Kadim bir öykünün coğrafyasında Geleceğin aynasına bakarken Sustum utanarak Saklandım korkularımdan Yalnız ve mecalsizdi tutsaklığım Asıl kötüsü de bu ya Aynadaki gerçekliğim susmalıydı bir süre daha Ben konuşmasam da […]
Translate »