Fransız devleti hapishane sistemini yıllarca süren yoğun mücadeleye hazırlıyor


Birkaç haftadır kapsamlı güvenlik yasasının 24. maddesi hakkında çok şey duyduk. Aslında, bu makale (şu anda askıya alınmıştır) halkın polis şiddeti görüntülerini yaymasını önlemeyi amaçlamaktadır. Bu makale, halk kitlelerinin öfkesini meşru bir şekilde netleştiriyorsa, 23. madde de aynı şekilde rezildir ve devletin hapishane sistemini yıllarca süren yoğun mücadeleye nasıl hazırladığını göstermektedir.

Kapsamlı Güvenlik Kanunun 23. Maddesi, ” Bir veya daha fazla suçtan dolayı hapis cezasına çarptırılanlar (…) bu suçlar önyargılı olarak işlendiğinde ceza indirim kredilerinden yararlanamazlar (…) Bir ulusal jandarma askerinin, bir ulusal polis memurunun kamu seçim yetkisine sahip olduğu bir kişinin …) ”. Açıkça, madde polis mensuplarına veya seçilmiş görevlilere karşı işlenen suçlardan hüküm giyen kişilere verilen cezaların kaldırılmasını öngörüyor.

Elbette bu makalenin amacı açık: Polislere veya burjuva politikacılara saldıran herkesi olabildiğince uzun süre hapiste tutmak. Makale, açıkça, insanların meşhur kapitalist-emperyalist sisteme karşı savaşmak için polislere meşru bir şekilde saldırabilecekleri gösterileri, isyanları, grevleri ve tüm protesto olaylarını hedef alıyor. polisler bekçilerdir.

Burjuva adaleti, kapitalizme karşı savaşan herkese karşı zaten süratli ve son derece baskıcı olsa da, bu yasa bunu daha da güçlendirecek ve yargıçların ve polislerin bu makaleyi nasıl kullanacaklarını bileceğinden emin olabiliriz. hukuk onların lehine. Nitekim, polislerin zararlarını telafi etmek veya bu insanları parmaklıkların arkasına göndermek için masum insanları şiddet veya aşağılama konusunda yanıltmaları çok yaygındır. Bu yeni kanun maddesi ile bu uygulamaların daha da sıklaşacağından ve aktivistleri bu 23. madde kapsamına girmeyen gerçekler nedeniyle tutukladıklarında,

Devlet, katlanarak çoğalan bu reformlarla ve aynı zamanda yeni hapishane yerlerinin inşasıyla da gelecek yıllara hazırlanıyor. Zaten bildiğimiz gibi, sınıf mücadelesi ancak önümüzdeki yıllarda Fransız devleti içinde yoğunlaşacaktır. Fransız emperyalizminin çürümesi, sağlık krizinin şiddetlendirdiği ekonomik krizler, artan anti-sosyal reformlar ve Genç Devrimciler gibi devrimci örgütlerin güçlenmesi, yıllar süren yoğun mücadele vaat eden unsurlardır. Dolayısıyla devlet, bu isyanları bastırmaya gayet doğal bir şekilde hazırlanıyor. Bu nedenle, sarı yelekliler hareketi sırasında yaptığı gibi, mümkün olduğunca çok sayıda aktivisti hapsetmeye hazırlanıyor. Devlet bu nedenle, giderek artan bu şiddetli baskı yoluyla, halk isyanlarını engellemek ve kapitalist sistemi mümkün olduğu kadar uzun süre sürdürmek. Ancak devlet, dünyadaki tüm baskılara rağmen, düşüşünü geciktirebileceğini anlamıyor, ama asla engelleyemiyor.

Devlet, parmaklıklar ardındaki devrimci bir aktivistin harekete geçmeyi bırakmadığını da anlamıyor, ancak Peru Komünist Partisi’nin siyasi tutuklularının yaptığı gibi, aktivizm tarzlarını hapishane ortamına uyarlıyor. 1980’lerde ve 1990’larda parmaklıklar ardında geçirdikleri zamandan yararlanarak devrimci teori üzerine kitaplar okumak, hapishane hayatını komünist ilkelere göre düzenlemek ve diğer mahkumları devrimci güçlere katılmaya ikna etmek.

Dolayısıyla devlet, isyanları bastırmak için boşuna baskıcı cephaneliğini güçlendirirken, biz devrimciler bunda yalnızca olumlu bir işaret görebiliriz: devlet devrimden korkuyor. Şimdi bu korkuyu gerçeğe dönüştürmek bize bağlı.

Kaynak:causedupeuple.info

Haber Merkezi

Next Post

Filipinler Ordusu, Komünist Parti'nin kuruluş yıldönümünü kutlamasına hava saldırısında on kişiyi öldürdü

Pts Ara 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Filipin silahlı kuvvetleri, Filipinler Komünist Partisi’nin 52. kuruluş yıldönümü kutlamasına hava saldırısında on kişiyi öldürdü. Filipin Devleti, Lumuton Dağı yakınlarındaki Namat Masla köyünde toplanan birkaç yüz kişilik bir mitingi bombalamak için hava kuvvetlerini kullandı. Ordunun “gerilla” olarak sunmaya çabaladığı köylülerden az on kişi öldürüldü. (1) Manila […]
Translate »