Fransa’da işçi ve öğrenci sendikaları sokaklara çıktı

Paris’te yeni eğitim döneminin başlaması ardından ilk işçi eylemi gerçekleşti. à İşçi sendikaları CGT, Solidaires, FSU, lise ve üniversite öğrencileri örgütleri Fidl, MNL, Unef ve UNL, işten çıkarmalara karşı Republique meydanından Nation’a kadar yürüdü. Yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

CGT Başkanı Philippe Martinez, “Öfke büyük ve aynı zamanda ortam bunaltıcı. Sağlık sorunları ağır basıyor, örneğin okulların durumuna bakalım, her gün yeni sınıflar kapanıyor. Aileler bekleyiş içerisinde. Giderek daha fazla rekabete şartlanan uzun süreli işsizlikle birlikte iş üzerinde tüm baskılar var” dedi.

FSU Genel Sekreteri Benoit Teste, bu yeni eğitim yılında insanların zaten, sağlık zorunluluklarından dolayı yorgun olduğunu ifade etti.

Yürüyüşte işten çıkarmaların protesto edilmesinin yanısıra ücret artışı, çalışma sürelerinin düzenlenmesi ve emeklilik ücretlerinin arttırılması gibi talepler öne çıktı.

Eylemciler emeklilik ve işsizlik güvencesi reformlarının tamamen kaldırılmasını, ücret kaybı olmadan çalışma sürelerinin azaltılmasını ve asgarı ücretin arttırılmasını istedi.

Fransa’nın Lorient, Lille, Marsilya, Montpellier ve Lyon kentlerinin de aralarında olduğu onlarca kentte daha eylemler düzenlendi.

Aynı gün Paris bölgesi toplu taşıma ağı RATP ile demiryolları kuruluşu SNCF’de greve gidildi.

Kaynak:firatnews.com

Haber Merkezi

Next Post

Erdoğan'dan yeni bir özel savaş aracı: Algı operasyonu dairesi

Cts Eyl 19 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 AKP-MHP iktidarı, özel savaş araçlarına bir yenisini ekledi. Adı “Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Dairesi Başkanlığı”. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde kuruldu. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre sözkonusu dairenin “Türkiye’ye karşı yürütülen psikolojik harekât, propaganda ve algı operasyonu faaliyetlerini belirleyerek her türlü manipülasyon ve dezenformasyona […]
Translate »