Fransa: Yeşiller Macron’u sandığa gömdü

Fransa’daki yerel seçimlerde ikinci turun galibi Yeşiller Partisi oldu. Lyon, Marsilya, Bordeaux ve Strazburg gibi şehirlerin yönetimi Yeşiller’e geçti. Bugüne dek yeşil bir belediye başkanı olan tek şehir Grenoble’dı. Emmanuel Macron’un hükümetteki partisi ağır kayıplar verdi. Köşe yazarları seçim sonuçlarında Korona pandemisinin de rolü olduğunu düşünüyor.

Libération gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Laurent Joffrin, Yeşilleri canlandıran nedenleri sıralıyor:

“Karantina günlerindeki vicdani muhasebeyle muhtemelen artan çevre sorunlarına hassasiyet ve gençliğin seferber olması Yeşilleri canlandırdı. Avrupa seçimlerinde elde ettikleri sonuçları sağlamlaştırarak ilk kez önemli belediyelerin başına geçtiler. Ama şunu da eklemek gerekiyor: Sosyalistler iktidarda olmanın avantajı ve buna bağlı olarak kazandıkları güven ile yerel yönetimlerdeki konumlarıyla Yeşiller’e destek oldu. Sol ölmedi…”

”Fransa cumhurbaşkanı defansa geçti”, diyor Der Standard:

“Krizi kötü yöneten Macron bunun bedelini ödüyor. Cumhurbaşkanı Almanya’ya oranla önce daha geç harekete geçti, sonra da daha sıkı önlemler aldı… Macron’un Mart ortasında uygulamaya başladığı sokağa çıkma yasağı yüksek ölüm oranlarını engellemediği gibi ekonominin de sırtını yere getirdi. Yediği bu darbeden sonra Fransa, uzun süre kendine gelemeyecek. … Ülke şu anda bir enkazı andırıyor: Ne yapısal Sarı Yelekler krizini ne de virüsü atlatabilen Fransa, o zamandan bu yana biteviye bir kargaşa yaşıyor.”

Macron’un yerine getirmediği sözler insanları siyasetten soğuttu, diyor ABC:

“Fransız halkının seçime bariz ilgisizliğini -oy kullanmayanların oranı rekor seviyedeydi- Covid-19 pandemisinin yarattığı olağanüstü koşullarla açıklamak mümkün tabii. Ama aynı zamanda bunun nedeni, kendini geleneksel partilere alternatif olarak sunup iktidara gelen, ama yenilik vaatlerini yerine getiremeyen Macron’un hayal kırıklığı yaratan üç yıllık iktidarıdır.”

Kaynak:eurotopics.net

Koordinator00

Next Post

Çevresel Adalet, Irkçılık ve Aktivizm Hakkında 16 Temel Kitap - John R. Platt

Çar Tem 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bu yıl bize şimdiye kadar bazı acımasız dersler getirdi, aralarında sistemik ırkçılığın neredeyse tüm toplumsal ve çevresel hastalıklarımızı harekete geçirdiği veya güçlendirdiği gerçeği. Şimdi çevresel adalet ve ırkçılık sorunlarından en çok etkilenen insanları ve bunları çözmek için çalışan aktivistleri dinleme zamanı. İşte başlamak için […]
Translate »