Filipinler’de Trans Kadını Öldüren ABD Denizcisine Duterte Affı

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, 2014 yılında trans bir kadın olan Jennifer Laude’u öldürmekten suçlu bulunan ABD’li denizci Scott Pemberton’a Pazartesi günü tam bir af çıkararak uluslararası öfkeye yol açtı.

Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin Jr. Pazartesi günü tweet attı “Duterte”, geçen Ekim ayında 26 yaşındaki Laude’nin öldürülmesiyle bağlantılı olarak Aralık 2015’te cinayetten suçlu bulunan Pemberton’a mutlak bir af ilan etti. . 

Olangapo’daki bir mahkeme 3 Eylül’de 25 yaşındaki Pemberton’un serbest bırakılmasına karar vermişti . Ancak,  Duterte’nin ofisi   mahkemeyi “adli aşırılıkla” suçlayarak tahliyeyi engelledi . 

Pazartesi günkü bir televizyon konuşmasında Duterte , Pemberton’a parmaklıklar arkasında iyi davrandığı için “iyi karakter varsayımına izin verilmesi gerektiğini” iddia etti. Başkan, adalet bakanı Menardo Guevarra’ya “Pemberton’a adil davranmadığını” söylediğini söyledi. 

“Bu yüzden onu serbest bırakacağım,” dedi Duterte. 

ABD’nin Filipinler’in demokrasisine ve egemenliğine duyduğu saygısızlığı yansıtan, Jennifer’ın öldürülme biçiminde çok fazla saygısızlık var. “
—Virgie Suarez

Virgie Suarez, Laude ailesi için bir avukat, “Bizim yargı ve hukuk sisteminin alay” “isyan” ve af püskürdü göre Washington Post. 

Suarez, “Alacakaranlık yıllarında olan ve cezalarını çeken çok fazla Filipinli hükümlü var,” dedi. “Neden korkunç bir suç işleyen bir yabancıyı, bir ABD askerini [affettin]?” 

ABD’nin Filipinler’in demokrasisine ve egemenliğine duyduğu saygısızlığı yansıtan, Jennifer’ın öldürülme biçiminde çok fazla saygısızlık var ”diye ekledi. 

Dava , Denizci Lance Cpl’ın da bulunduğu 2005 Subic Bay tecavüz davası da dahil olmak üzere, Filipinler’deki ABD askerleri tarafından on yıllar boyunca işlenen birçok suçun hatıralarını yeniden canlandırdı . Daniel Smith, diğer Denizciler izlerken Filipinli bir kadına tecavüz etti. Smith suçlu bulundu ancak tartışmalı Ziyaret Kuvvetleri Anlaşması uyarınca Filipinler’den ABD nezaretine nakledildi. 

O zamanlar 19 yaşındaki bir mızrak onbaşı olan Pemberton, Filipinli müttefikleri ile ortak eğitim tatbikatlarına katılan yüzlerce ABD askerlerinden biriydi ve 11 Ekim 2014’te Laude ile bir diskoda buluştuğunda Olangapo’da kıyı iznindeydi. Öldürüldüğü gece o ve Pemberton birlikte oldu.

Mahkeme kayıtlarına göre, çift, Pemberton Laude’un erkek cinsel organına sahip olduğunu keşfettikten sonra bir tartışmanın meydana geldiği bir otel odasına gitti.

Genç Denizci, check-in yaptıktan 30 dakika sonra otelden ayrıldı. Personel daha sonra Laude’nin çıplak vücudunu tuvalette ve boğulma izleriyle buldu. Yerel basında, Pemberton’un Laude’u boğduğunu itiraf ettiğini, ancak nefsi müdafaa davrandığını ve otel odasından çıkarken hayatta olduğunu bildirdi. Olay yerinde Pemberton’un parmak izlerine sahip kullanılmış prezervatifler bulundu. 

Pemberton, Laude’nin cinsiyet kimliğini ifşa etmemesi de dahil olmak üzere hafifletici koşullar nedeniyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, Pazartesi günkü kararın ardından, 1 Eylül’de bir İyi Davranış Süresi Ödeneği (GCTA) başvurusu onaylandıktan sonra cezasının sadece altı yılını çektikten sonra serbest bırakılacak. Cezasını Filipinli bir askeri hapishanede hücre hapsinde çekiyor. Quezon City’de. 

Duterte’nin affı, ülkelerinde suç işleyen ABD askerlerinin Ziyaret Kuvvetleri Anlaşması kapsamında özel muamele gördüğüne inanan Filipinliler arasında bir kez daha öfkeye yol açtı. Duterte daha önce anlaşmayı feshedeceğini açıklamıştı ; ancak Haziran ayında insan hakları savunucularının kendisini ABD’nin baskı ve çıkarlarına boyun eğmekle suçlamasıyla rotasını tersine çevirdi . 

İnsan hakları grubu Karapatan; affı “adaletin ve ABD emperyalist çıkarlarına hizmet etmenin alçakça ve utanmaz bir alay konusu” olarak kınadı.

LGBTQ savunuculuk grubu Bahaghari, “Daha önce de söyledik, tekrar söyleyeceğiz” dedi. “ABD ordumuz, ekonomimiz ve siyasetimiz üzerinde hegemonyasını sürdürdüğü sürece # JusticeForJennifer ve Filipinli LGBTQ + için olmayacak”

Stars and Stripes   , davanın, bir zamanlar ABD kolonisi olan bir ülkede ABD askeri varlığını sona erdirmek için bazı Filipinlilerin çağrılarına yol açtığını bildirdi .

O zamanlar Common Dreams’in bildirdiği gibi , 2014’te Laude’nin ölümünün ardından ABD’nin geri çekilmesi çağrısında bulunan yaygın protestolar vardı. ABD artık takımadalar ülkesinde üsleri tutmasa da , Silahlı Kuvvetlere “tavsiyede bulunan ve yardım eden” yüzlerce Amerikan askeri var. Filipinler’in (AFP) 19 yıldır devam eden sözde “teröre karşı savaş” kapsamında militan gruplara karşı mücadelesinde. ABD birlikleri ayrıca Filipinler’i ziyaret ediyor ve AFP’li meslektaşları ve diğer bölgesel müttefiklerin birlikleriyle düzenli ortak askeri tatbikatlara katılıyor  . 

Onun için dünya çapında eleştiri ve kınama çekti Duterte,  birçok insan hakları ihlallerinin ,  iddialar  ile eşcinsel olmanın kendisini “tedavi” için “güzel kadın yardımıyla.” Ayrıca   ülkenin tarım reformu direktörü olarak transseksüel bir kadın olan Dindi Tan’ı atadı . 

PJ Raval’ın yönettiği Laude hakkında bir belgesel film olan Call Her Ganda, New York’taki 2019 Tribeca Film Festivali’nde en iyi belgesel dalında finalist oldu. 

Kaynak:https://www.commondreams.org/

Haber Merkezi

Next Post

ANADOLU’NUN OTOKTON HALKI RUMLARIN HÂLİ[1] SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER

Pts Eyl 7 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Geçmiş asla sona ermez, hatta geçmez bile.”[2] Murathan Mungan’ın, “Bu ülkede zaten her şey çok krizde. Her şey çok çabuk kırılacak bir yapı gösteriyor. Hep irili ufaklı krizlerden geçiyoruz. Dahası, Türkiye’nin kendisi bir kriz ülkesi… Krizde olmayan bir şey var mı? Eğitimimiz krizde, adaletimiz […]
Translate »