Filipin üniversitelerindeki öğrenci protestoları, başarısız Tayfun felaketine müdahale nedeniyle hükümeti vurdu

Kasım ayında Filipinler’de peş peşe gelen tayfunların ardından, ülkenin en iyi üniversitelerinin bazılarında, hükümetin felaket tepkisinin “cezai ihmali” dedikleri şeyi kınamak için öğrenci protestoları patlak verdi . Başkan Duterte, tayfunlar Luzon Adası’nın çeşitli bölgelerinde büyük bir yıkıma neden olduğunda halkın gözünden uzaklaştığı için de eleştirildi.

Öğrenci grevleri ve akademik tatil çağrıları, tayfunlardan etkilenen öğrencilerin kendilerini toparlamalarına ve enerjilerinin uzak sınıflardan yardım operasyonlarına ve protesto eylemlerine yeniden kanalize edilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Filipinler’deki öğrenci grevi dalgası, seçkin bir Cizvit tarafından işletilen Ateneo de Manila Üniversitesi’nde başladı ve burada 150 öğrenci grevci , “ulusal hükümet halkın uygun afet yardımı taleplerini dinleyene ve pandemik tepki. “

Bu ilk sayı, grev kağıdının ilk kez 14 Kasım’da çevrimiçi olarak dağıtılmasından sadece bir gün sonra yüzlerce imzacıya çarptı.

Takip eden haftada, diğer üniversitelerden ve kolejlerden öğrenciler de başka bir özel Katolik okulu olan De La Salle Üniversitesi öğrencilerinden dersleri durdurma taleplerini dile getirerek “ya ulusal hükümetin hemen harekete geçmesini ya da istifa etmesini” talep ettiler.

Milliyetçilik ve Demokrasi için Öğretmenler ve Eğitimciler Kongresi şemsiyesi altında ülkenin önde gelen devlet üniversitesi olan Filipinler Üniversitesi’nden (UP) profesörler grev çağrılarına katıldı :

Adalet ve Duterte’nin devrilmesi çağrımızı güçlendirmek için derslerimizi ve akademik çalışmalarımızı durduruyoruz.

Uluslararası Araştırmalar YUKARI Merkezi de öğrenci eylemi hareketiyle dayanışma içinde sınıfları sonucuna:

İlgili UP fakültesi tarafından dönem sonu çağrısında bulunan bir açıklama , COVID-19 salgını nedeniyle çevrimiçi öğrenmeye ani geçişin başından beri problemlerle dolu olduğunu iddia etti. Açıklamada, cihazlara erişimi ve istikrarlı internet bağlantısı olmayan öğrenciler için önemli bir devlet desteği olmadığı iddia edilirken, kaygı ve ekonomik zorluklar öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde bir etki bıraktı. Bu sorunların, yoğun nüfuslu ulusal sermaye bölgesinin bazı kısımları da dahil olmak üzere birçok ilde son zamanlarda yaşanan tayfun ve sellerin neden olduğu yıkımla daha da arttığını söylemeye devam ediyor.

Quezon City, Ateneo de Manila Üniversitesi dışındaki öğrenci grevciler, COVID-19 salgını ve yıkıcı tayfunlar karşısındaki eylemsizliğini vurgulamak için uyuyan bir Duterte’nin hicivli görüntüsünü yeniden canlandırıyor. Milliyetçilik ve Demokrasi için Öğretmenler ve Eğitimciler Kongresi’nin fotoğrafı, izin alınarak kullanılmıştır.

Duterte hükümeti, grevcileri “devletin düşmanı” olarak damgalayarak, salgın ve son zamanlarda eğitim sistemindeki tayfunların neden olduğu herhangi bir sorunu inkar ederek yanıt verdi . Grev eylemine gece geç saatlerde televizyonda yayınlanan bir başka konuşmasında tepki gösteren Duterte , silahlı komünist isyancıların bir “eğitim alanı” olarak etiketlediği Filipinler Üniversitesi’ni ifşa etmekle tehdit etti .

Duterte hükümet tarafından organize ve koordine ebeveynlerin oluşan anti-komünist örgütler basar öğrenci saldırılarına karşı ulusal sermaye etrafında UP, Ateneo, ve diğer büyük üniversiteler.

Bu, Duterte hükümetinin hak savunucularına yönelik baskıyı meşrulaştırmak için komünist önderliğindeki silahlı yeraltı hareketinin bir parçası olarak sivil toplum örgütlerini sistematik olarak kırmızı etiketleme veya birbirine bağlama kampanyası yürüttüğü suçlamaları bağlamında gerçekleşti .

Ancak muhalefet, Duterte hükümetinin kırmızı etiketlemesi tarafından korkutulmadı. Andres Bonifacio’nun doğumunun 157. yıldönümü münasebetiyle 30 Kasım’da UP Diliman kampüsündeki Üniversite Caddesi’nde binlerce protestocu bir araya geldi . Bonifacio, İspanya’ya karşı 1896 Filipin sömürge karşıtı devriminin kurucu lideridir.

Geleneksel olarak protestoların yuvası olan Quezon City, Diliman’daki UP kampüsü, Kasım ayı boyunca yardım operasyonları ve protesto faaliyetleri için bir merkez görevi gördü.

UP Diliman’daki Quezon Hall binası Kasım 2020’de protesto ve yardım operasyonları merkezi olarak hizmet vermiştir. All-UP Akademik Çalışanlar Sendikasına ait fotoğraf, izin alınarak kullanılmıştır.

23 Kasım’da Ateneo öğrencileri taleplerini detaylandıran tam uzunlukta bir grev manifestosu kaleme aldı . Protesto hakkını yeniden onaylayarak ve grev yapan öğrencilere ceza uygulanmasını önleyerek üniversite yönetiminden bir taahhüt elde ettiler . Grevi desteklemek için 800’ün üzerinde Ateneo mezunu da çıktı .

Öğrenci grevleri ayrıca Avustralya, Bangladeş, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, İtalya, Kenya, Kuzey İrlanda, İskoçya, Singapur, Tayvan da dahil olmak üzere 16 ülkeden 80’den fazla uluslararası eğitimci, akademisyen ve öğrenciden destek aldı. Türkiye ve ABD. Onların dayanışma ifadesi kırmızı-etiketleme ve devlet baskısının tehditleri kınarken Filipinler’de cari grev dalga için övgü yağdırdı:

Muhafazakâr muhaliflerin aksine, grevler, katılımcıların yardım çalışmaları, yoksul topluluklara dalma ve sosyal adaletsizliğe karşı diğer sektörlerle dayanışma içinde toplu eylem yoluyla doğrudan eylemde bulundukları resmi sınıf ortamının dışında gerçekleşen kendi içlerinde eğitim süreçleridir. Bu, sağlam bireycilik ve esneklik anlatılarının köpek-köpek neoliberal ortodoksilerini etkisiz hale getirir.

Filipinler, özellikle Ferdinand Marcos diktatörlüğünün karanlık yıllarında öne çıkan uzun bir öğrenci aktivizmi tarihine sahiptir. Önümüzdeki yıl, grev yapan jeep sürücülerini destekleyen öğrencilerin kampüsteki askeri saldırılara cevaben 1-9 Şubat 1971 tarihleri ​​arasında UP Diliman’a barikat kurup burayı kurtarılmış bölge ilan ettikleri tarihi bir olay olan Diliman Komünü’nün 50. yıldönümü .

Akademik dönemin sonuna sadece 2 hafta kala, Ateneo ve UP’den öğrenci grevciler, ülkedeki farklı üniversitelerde ve kolejlerde örneklerinin kartopu yapacağını ve grevlere ve protestolara ilham vereceğini umuyorlar.Açıklama: Yazar, Filipinler Diliman Üniversitesi’nde ders veriyor ve grev yapan öğrencilerin mücadeleleriyle dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Creative Commons Lisansı

Tarafından yazılmıştırKarlo Mongaya

Kaynak:https://globalvoices.org/2020/12/01/student-protests-in-philippine-universities-hit-government-for-bungled-typhoon-disaster-response/

Haber Merkezi

Next Post

İran'ın kadın hapishanelerinden gelen acı ve direniş

Per Ara 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 İranlı insan hakları aktivisti Narges Mohammadi’nin hapisten çıkmasının ardından tebrik edilirken diğer İranlı kadınlar tutuklandığını gösteren bir örnek. Almanya merkezli karikatürist Assad Binakhahi tarafından. İzni ile kullanıldı İçerik uyarısı: Bu hikaye, bazı okuyucuların rahatsız edici bulabileceği işkence açıklamalarını içerir. Beyaz işkence  , mahkumların çok uzun süreler boyunca […]
Translate »