Ferman’ın yıldönümünde katliamda yaşamını yitirenleri ve direnişçileri saygı ve minnetle anıyoruz

74. kez insan eli ile yaratılan felaketin vurduğu Kadim Ezidi halkının Emperyalist-Faşist devletlerin velayet savaşının taşeronlarından İŞİD tarafından yokedilmek için katliamdan geçirilen,talan edilen ve onuru çiğnenerek yerinden, yurdundan edilen son temsilcilerine kaderiniz bu değil diyerek el uzatan Kürt yurtsever hareketinin savunma güçlerinin katliamın 4. yılında yayınladığı bir bildiriyi o sürece ışık tuttuğu için yayınlıyoruz.

Simurg News

***

Ferman’ın yıldönümünde katliamda yaşamını yitirenleri ve direnişçileri saygı ve minnetle anıyoruz
4 yıl önce bugün, Şingal’de bulunan Ezidi halkımıza yönelik korkunç bir katliam gerçekleştirildi. IŞİD terör örgütü dini inancından dolayı Ezidi halkımıza saldırarak tarihin tanıklık ettiği en vahşi soykırımlardan birine imza attı. 3 Ağustos günü başlayan saldırılarda inancını terketmeyi reddeden halkımıza yönelik insanlık onuruna sığmayan zulümler yapıldı.

Kısa süre içerisinde Şingal’de çoğunluğu erkeklerin oluşturduğu yaklaşık 5.000 kişi öldürüldü, binlerce kadın alıkonarak IŞİD tarafından insan pazarlarında satıldı. Katlimama uğrayan Ezidî halkımız, Irak’ta IŞİD kontrolünde bulunan pek çok merkez başta olmak üzere Suriye’nin Rakka, Dêrezor ve diğer merkezlerinde köle veya cariye olarak satıldı. Ezidî halkımızın yaşadığı acılar, IŞİD barbarlığının yanı sıra kendilerini korumakla mükellef olanların görevlerini yerine getirmemesi ile de ilgilidir. Irak hükümeti uzun bir süre herhangi bir müdahalede bulunmamış ve Peşmerge güçlerinin bir kısmı daha saldırıların başından itibaren şehri terketmiştir. Ezidî halkımız bu ölümcül yalnızlığın ortasında umutsuzca hayata tutunmaya çalışmıştır. Sîncar dağına kaçabilenler haftalarca açlık, susuzluk ve hastalıkla mücadele etmiştir. Kısa süre içerisinde HPG ve YJA-Star güçlerinin şehre müdahalesi sonucu IŞİD durdurulabilmiş ve Sîncar dağına insani yardım ulaştırılabilmiştir. Birliklerimizin Rojava ile Sîncar alanı arasında açtığı koridor ile de binlerce insan güvenli alanlara nakledilmiştir.

Katliamın üzerinden geçen 4 yıla rağmen halen binlerce Ezidî yurttaşın akıbeti hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Ezidîlerin tarihlerindeki en acımasız ferman olarak niteledikleri bu soykırım girişiminin açtığı yaralar halen zihinlerdeki yerini korumaktadır. Bu katliam IŞİD şahsında egemenlikçi zihniyetin Ezidî kültür ve inancı şahsındaki demokratik çoğulculuk ve inanç özgürlüğüne yaptığı bir saldırıdır. 74. Ferman başta Kürtler olmak üzere Kürdistan’daki kadim geleneklere yapılan bir köksüzleştirme saldırısı olarak tarihe geçmiştir. Binlerce insanın katledilişi ve kadınların alıkonularak her türlü çirkin muameleye maruz bırakılması, bir topluluğun iradesini tamamen kırma ve kadının özgün kimliğini yok etme amacına yöneliktir.

Tüm vahşi saldırılara rağmen Ezidî halkımız direnişten vazgeçmemiş, kendisine yabancılaştırılamamış ve kimliğini korumayı başarmıştır. Direniş güçleriyle beraber omuz omuza siper alan gençler topraklarının işgalden kurtarılmasına öncülük etmiş, Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) adıyla örgütlenerek IŞİD’e karşı verilen amansız mücadelede aktif yer almışlardır.

Katliamın 4. yıldönümü vesilesiyle YPG Genel Komutanlığı olarak Ezidî halkımıza yapılan saldırıyı lanetliyor, katliamda yaşamını yitirenleri saygıyla yad ediyoruz. Halkımızı korumak adına mücadelede şehit olan direnişin öncüleri HPG ve YJA-Star gerillaları, YPG ve YPJ birliklerimiz, YBŞ savaşçıları ile direnişe katılan Peşmerge güçlerinin anıları önünde saygıyla eğiliyor, bıraktıkları mirasın taşıyıcıları olma sözümüzü yineliyoruz.

YPG Genel Komutanlığı |

Koordinator00

Next Post

Tazminatlar ve yaşam mücadelesi / Esther Stanford- Xosei

Sal Ağu 4 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Esther Stanford-Xosei Yok olma İsyanı Uluslararasıist Dayanışma Ağı, 1 Ağustos Cumartesi günü Brixton Yolu’nu kilitlemek için Maangamizi’yi Durdur ve Afrika Kurtuluş Günü Tazminatları Yürüyüşü’ne katılıyor. Altı yıldır tüm güzel şeyleri yapıyoruz – yıllık yürüyüşlere devam ediyoruz ve İngiltere Hükümeti’nin Hakikat ve Onarıcı Adalet Sorgulama […]
Translate »