Federico García Lorca Kültür İsyanı Gününe Katılın

El Salvador’dan kültür inisyatiflerinin birlikte Halkların kültürel ve dostluk bağlarının göstergesi olarak 37 ülkenin kültür insanları ve şairlerinin katılımı ile İspanya iç savaşında faşistlerce katledilen Şair Federico Garcia Lorca anısına digital kültür etkinliğini Gazetemiz Simurg News ve Simurg İnternational Medien Atelier/Kolektifi olarak destek veriyoruz.

***

Federico Garcia Lorca Kültür İsyan Günü olarak 18 Ağustos ta gerçekleştirilmek üzere Federico Garcia Lorca anısına bir çok kültürlü digital/net ortamlı etkinlik organizasyonu adına Şair-Yazar Kültür aktivisti Ada Membreno, Kürdistan’lı ve Türkiye’li kültür insanlarına sesleniyor.

“Uluslararası Kültürel İsyan Günü ile ilgili olarak, her ülkeden kültür grupları kendi sloganlarıyla kendi topraklarında ne tür faaliyetler gerçekleştirebileceklerini tanımlıyor. Yani, tarihine ve kendi gerçekliğine göre. Modalite sizin tarafınızdan belirlenir. Şahsen ve halkla olabilir,
bir video göndermiş olabilirler. Resim sergileri, oyunların temsili, tanımladığınız şeyler olabilirler. Önemli olan, hangi faaliyeti gerçekleştireceklerini ve bunu kimin düzenleyeceğini bildirmeleridir.
Başka bir sorun da, Lorca dışında kendi topraklarından onurlandırmak için bir yazar seçebilmeleridir. Onlar da uyarmak zorunda olduklarını, böylece uluslararası programa koyduk. 18 Ağustos haftasında dünya çapında etkinlikler gerçekleştirecek 44 ülke ile çalışıyoruz.

Katılmanın yolu, kendi metninizden veya ülkenizden bir yazardan bazı okumalar içeren bir video göndermektir.”

”Video formatı olarak:

– Adınız, uyruk ve -varsa-ait olduğunuz kültürel/sanatsal kolektif yada grubun adını ifade ederek başlayın.

– Dünyanın 37 ülkesinin katıldığı bu etkinliğin yaratıcıları olan Rüzgârın Özgürlüğü ve Sesi için Uluslararası Yazarlar ve Yazarlar Cephesine selamlayarak devam edin.

– Federico García Lorca’yı, Kültür İsyanı Günü’nün genel simgesi olarak tanıyarak ve ülkenizden şehit bir şair atayarak yapılmalıdır. Her ikisi için bir onore kısa konuşması ile devam edilebilir.

– Ülkenizden şair’in ve kendinizin bir şiiri yada şiirden -eğer uzunsa- okunarak, onurlandırılması biçiminde seçerek sonuçlandırın.”

Sistemin Pandemi bahanesi ile milyonları dörtduvar arasına kapatmak istediği şartlarda onların yaşam direnci ve dayanışma için sesleri olmak istermisiniz?

Bu amaçla geliştirilen kültür etkinliğine eğer destek verir ve katılmak isterseniz lütfen 7 gün içinde aşağıdaki formata uygun video çekimlerinizi iletin. Yanında bir kaç satırla sınırlı kısa biyografi yada tanıtım yazısı iletilmesi dahada anlamlı olabilir.

Not: Katılımcıların iletilerini en geç 15 Ağustosa kadar info@simurg-news.org’ a ulaştırmaları rica olunur.

Koordinator00

Next Post

Baskıya Karşı Daha Çok Yazı Daha Çok Direniş / Özlem Armen'le söyleşi

Paz Ağu 9 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Yazar Özlem Armen, kendisi için toplumun yaşadığı sorunları yazmanın bir sorumluluk, bir ses çıkarma ve mücadele etme yöntemi olduğunu belirterek, baskıya karşı “Daha çok yazmak daha çok sanat yapmak gerekiyor. Tüm baskılara karşı daha çok direnmek şart” diye ifade etti.  İstanbul Sözleşmesi’nin iktidar tarafından […]
Translate »