Farklı Bir Devrim – Moyiga Nduru

JOHANNESBURG , 21 Aralık (IPS) – Yıl sona erdiğinde, Güney Afrika’nın ticaret merkezi Johannesburg’un birçok sakinleri sahil kasabaları için memleketlerini terk ettiler.

Yine de şehrin büyük otoyollarından biri olan M1 South boyunca çalışmak için yorgun bir yol çizenler, geç saatlerde ilginç bir pano ile karşı karşıya kaldılar. Bu dev işaret yurtdışında yaşayan Güney Afrikalıları ülkelerine dönmeye ikna etmeyi ve yeniden inşasına yardım etmeyi amaçlayan ‘Eve Dönüş Devrimi’ni destekliyor.


İnisiyatif, yokluğun kalbin daha fazla büyümesini gerektirmediği ve yurtdışında aile üyeleri olan insanların kayıplarını keskin bir şekilde hissettikleri yılın belirli bir rezonansına sahiptir.

‘Eve Dönüş Devrimi’ baş yöneticisi Martine Schaffer’a göre, bu rakam tartışmaya açık olmasına rağmen, beş milyona kadar Güney Afrikalı başka ülkelerde yaşıyor. Eski Güney Afrikalıların en büyük konsantrasyonunun İngiltere’de olduğu söyleniyor.

Dünya Bankası ile Güney Afrikalı işletmelerin uluslararası diasporadan uluslararası pazarlara girmek için faydalanmasına yardımcı olmak amacıyla bir proje üzerinde çalışan “İnsanlar çeşitli nedenlerle ayrılıyor” diyor. “1986’da Güney Afrika’dan ayrıldım çünkü apartheid’i sevmedim.”

Proje, Cape Town Üniversitesi İşletme Enstitüsü ile birlikte başladı. Herrington, işletme okulunda İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi’nin direktörüdür.

Birçok profesyonel, herrington’a ırk ayrımcılığı sistemine karşı protesto etmek için Güney Afrika’yı terk ederken Herrington’a katıldı. 1994 yılında apartheid’in sona ermesinden sonra göç etmiş, birçoğu siyah geleceği altında geleceklerinden emin olmayan beyazlar.

Yüksek şiddetli suç oranları, doktorların, hemşirelerin, öğretmenlerin ve diğer vasıflı işçilerin göçüne neden olan faktörlerden biri olarak da belirtilmektedir. Bu “beyin göçü” olarak adlandırılan Güney Afrika’da, ülke dışına uçuş yapanlara bazen caydırıcı bir şekilde “tavuk koşusuna” katıldıkları söyleniyor.

Gidenlerin nedenleri ne olursa olsun, ‘Eve Dönüş Devrimi’ onların geri döndüğünü görmek istiyor.

Schaffer IPS’ye “On yıl önce çok partili demokrasinin (Güney Afrika’nın kucaklaştığı) beri çok şey değişti” dedi. “Genellikle insanlar yurt dışına çıktığında bunun yeşil bir mera olmadığını görüyorlar.”

Geri gelenlerin, yaygın işsizliğin ırkçılık mirasına ve onunla el ele giden yoksulluğun ele alınmasına yardımcı olabileceğini de ekliyor.

“Göçmenler geri döndüklerinde iş yaratabilirler. Geri gelen her yetenekli kişi için 10 iş yaratılır ”diyor Schaffer.

Sponsorları arasında yerel bir banka bulunan kampanya, 2005 yılının ortalarında Güney Afrika’da yaşamanın erdemlerini tanıtmak için Londra’da seminerler ve sergiler planladı. Ve benzer etkinliklerin Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde – Güney Afrikalı göçmenler için tüm popüler yerler – gerçekleşeceğini umuyor.

Kasım ayında, Londra’nın merkezinde düzenlenen bir partiye 150 Güney Afrikalı göçmen katıldı. Schaffer, “İnsanlar ülkede neler olduğunu bilmek istiyorlardı” diyor.

Buna ek olarak, Johannesburg merkezli kampanya girişimle ilgilenen kişilerin kayıt yaptırabileceği bir web sitesi (www.homecomingrevolution.co.za) oluşturdu. Her hafta yaklaşık 50 kişinin bunu yaptığı söyleniyor.

“Son altı ay içinde kaydolan 1.500 kişiden,” diyor Schaffer, “sadece yüzde 10’u eve gelmediklerini söylüyor.”

Site, çifte vatandaşlığı düzenleyen düzenlemeler ve yabancı fonların vergilendirilmesi gibi olası geri dönenlerin ilgisini çekebilecek birçok konu hakkında bilgi sağlar.

Aynı zamanda göçmenlerin Güney Afrika’daki yanma sorunları hakkında fikir alışverişi yapmalarına ve bazı durumlarda buharı atmalarına izin verir.

“BEE (siyah ekonomik güçlendirme politikası) cehennemden endişe ediyor. Becerilerim, deneyimlerim ve uluslararası maruziyetim konusunda yargılanmak istiyorum. Cildimin rengi değil, ”diyor bir katılımcı, her zaman başka bir yerde yaşamın da zor olabileceğini kabul ederek:“ Bir kez 2 haftalık bir sözleşme için İngiltere’ye (İngiltere) gönderildim ve orada yaşam kalitesini biliyorum o kadar iyi değil. ”

“Oz (Avustralya) için yüksek umutlarım var !!! Güney Afrika ile ilgili hayal kırıklığı yaratan şey, ortalama bir yaşam sürmek için çok para kazanmanız gerektiğidir. Yurtdışında ortalama bir maaş kazanabilir ve yine de eğlenebilirsiniz ”diyor.

Bu görüşler muhalif görüşlere yol açmaktadır.

“Bence sizler oldukça üzgünsünüz. Ayrılmaya karar verdiğiniz bir ülke hakkında şikayet etmek için kendi yolunuzdan çıkıyorsunuz. Sizin gibi insanlar faydalanırken insanlar uzun süredir acı çekiyor. İşler eğitimsiz “boers” a (Hollandalı yerleşimcilerin torunları) beyaz olmaları nedeniyle verildi. Şimdi bunun için çalışmak zorundalar ”diyor.

“Kanada (Toronto), New York (Long Island), İrlanda (Wexford) ve şimdi İsviçre’de (Zürih) yaşadım ve birçok hizmeti karşılaştırdığımızı ve bazen aştığımızı (bu ülkelerde) kesinlikle söyleyebilirim. Güney Afrika mükemmel değil ve kesinlikle Avtopya değil ama kesinlikle nakitimi Güney Afrika’ya yatırmaya bakıyorum ”diye ekliyor, bu kişi kendilerini“ Gururla Güney Afrikalı ”olarak tanımlıyor.

Schaffer, iki yıl önce başlatılan girişiminin, suç, AIDS ve BEE gibi tartışmalı konuları halının altına süpürme niyetinde olmadığını söyledi.

Ancak bazı göçmenler için köprünün altına çok fazla su girmiş olabilir.

“Güney Afrika’nın gelmek için harika bir yer olduğuna inanıyorum” diyor Herrington. “Ama bazı insanlar kendilerini yurtdışında zaten kurmuşlar… Geri dönüp dönmeyeceklerini bilmiyorum.” (/ 2004 END)

Koordinator00

Next Post

Yetişkinlere teslim olmak - Michael Roberts

Çar Haz 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Pandemi kilitlenmesi sırasında, bazıları Marksist olmakla birlikte, çoğu değil, bir dizi yeni ekonomi kitabı okuyabildim. Önde gelen pek çok ekonomistin son iki aydır yeni şeyler yayınladığı görülüyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bunların bazı incelemelerini yayınlayacağım. Eric Toussaint tarafından Odadaki Sellouts ile başlayacağım . Başlangıçta Fransızca ve Yunanca Mart 2020’de Capitulation entiteses başlığı […]
Translate »