Etiyopya, başka bir Afrika trajedisi

Guadi Calvo | 24/11/2020 | Afrika

Kuzey Etiyopya’daki Tigray bölgesinde çatışmanın başlamasından iki hafta sonra (Bakınız: Etiyopya: Etiyopya: Etnik bir savaştan bölgesel bir çatışmaya), Başbakan Abiy Ahmed, Pazar günü isyancılara bilgi verdi. (22.11) teslim olmak için 72 saatlik bir süreleri olduğu… Federal güçlerin, ayrılıkçı bölgedeki askeri operasyonlarının “üçüncü ve son safhasında” oldukları konusunda uyarı. Yaklaşık yarım milyonluk bir nüfusa sahip olan başkenti Mekelle ve çevresi veya Woreda da dahil olmak üzere ayın başından bu yana farklı bölgelerin hava saldırıları aldığı, tahmin edilmesine rağmen yaklaşık bir kayıp bile bilinmeden. Bölgede faaliyet gösteren Etiyopya ordusu komutanları tarafından kurulan sıkı bilgi kontrolü göz önüne alındığında, kolayca bini aşıyor, cep telefonu ve internet başta olmak üzere tüm iletişim hizmetlerinin kesintisini ekledi. 40 ila 50 bin Tigri vatandaşının Sudan’a sığındığı daha doğru bir şekilde tahmin edilmekle birlikte, Birleşmiş Milletler yetkilileri bu yerinden edilmiş sayının hızla 200 bine çıkacağına inanıyor ve olasılık konusunda çoktan uyarıda bulunuyor. “büyük ölçekli insani kriz”.

Geçen hafta Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (FLPT) liderleri, halklarının “saldırganların eylemleri önünde asla diz çökmeyeceklerini” garanti ettiler ve merkezi hükümet güçlerini kiliselere saldırırken masum sivilleri öldürmekle suçladılar. özel konutlar ve diğer sivil binalar.

Pazar günü Abiy, Mekelle halkından “ulusal savunmaya sadık kalarak FPLT’nin yenilgisinde kilit bir rol oynamalarını” istemişti.

neredeyse tamamı, neredeyse bir milyonu Bangladeş’e sığınmak için. Ya da 2009’da onları kabul eden ve Kazablanka’daki sekiz yılı boyunca sadece herhangi bir çatışmayı çözmeyen, aynı zamanda Afganistan, Somali ve Irak’takileri derinleştiren eski ABD Başkanı Barack Obama Libya, Suriye ve Yemen’de olduğu gibi 2020’de pastanın kreması olarak yeni olan Donald Trump, Filistin sorunundaki “barışa katkı” ve bir nebze değiştirilmemiş Siyonist enklav için aday gösterilmedi.

Nobel uzmanlarından yeni bir blöf gibi görünen Abiy, siyasi kariyerini bir “hümanist” yerine seçmiş görünüyor ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası görüşleri bile dinlemeden iktidardaki Tigray partisi FLPT’yi devirmeye devam ediyor. ya da tarafları tırmanışı durdurmaya çağıran Afrika Birliği. 2018’de göreve gelen başbakan, o zamandan beri defalarca Tigriños’a kin beslemediğini, değilse de, rahatsızlığının “suçlu” olarak adlandırdığı liderlerine ve özellikle de lideri Debretsion Gebremichael.

Bazı analistler, Pazar günkü ültimatomunun, şehre karşı gerçek bir saldırı başlatmanın kaçınılmaz olarak şok edici miktarda sivil zayiata yol açacağı için, sivil nüfus üzerindeki psikolojik baskının yalnızca bir ölçüsü olduğunu düşünüyorlar. Addis Ababa’dan, her türlü uluslararası rızık alacaktı. Her halükarda, bu Pazartesi 23, resmi güçlerin eyalet başkenti etrafında güçlü bir kuşatma kurduğu biliniyordu, öyle ki basit bir insan hatası veya bir düzenin yanlış yorumlanması şehre ve sonrasında meydana gelen saldırıyı başlatmak için yeterli olacaktır. Katliam.

Etiyopya ordusu şimdiye kadar Mekelle’nin banliyölerine ulaşmaya, birçok nüfus merkezinden kaçınmaya, nüfusla çatışmalardan kaçınmaya çalışacaktı, ancak öte yandan Abiy güçleri, Mekelle’ye neyin erişeceği konusunda bir zayıflık gösteremeyecek ve şu soruya ek olarak: Askeri stratejinin birçok siyasi nedeni de vardır. Uzayan bir savaş şüphesiz sadece popüler olmayacak, aynı zamanda isyancılar ulusal orduda kayıplara neden olabilir ve bu cesetler köylerine ulaşmaya başladığında yorucu olacaktır.

Tamamen doğrulanmayan bazı raporlar, Tigray’nin savunmasını aşmayı başaran ilk federal birlik dalgalarından sonra, yerel milislerin şiddetli direnişi göz önüne alındığında, bu başarıları elde etmeyi bitirmediklerini, dolayısıyla her şeyin çözüldüğü görülüyor. .

Daha fazla savaş.

Etiyopya çatışması, Sudan’ın geçen yıl Nisan ayındaki darbeden ve müteakip katliamlardan hala kurtulamadığı zaten sorunlu bir bölgeye daha fazla drama katıyor; Somali, köktendinci grup El Şebbab’a karşı kronik savaşı olan ve bu nedenle Mogadişu hükümeti ile işbirliği yapan ve şimdi onlara çağrılabilen 10.000 kişilik Etiyopyalı askeri personelden 3.000 kişilik bir birlik olduğu Somali ihtilafında ciddi bir dengesizlik yaratacak Tigray ve Yemen’de beş yıldan fazla bir süredir devam eden bir savaşta yüzbinlerce sivil öldürüldü, milyonlarca yaralı ve Amerika Birleşik Devletleri bölgesindeki ana müttefik Suudi Arabistan’ın tek başına gittiği ve bir çıkış yolu bulamadığı yerinden edilmiş insanlar, Dolayısıyla bu alan yıllardır Batılı güçlerin ilgisini çekiyor. O kadar çok ateşi nasıl söndüreceklerini bilmiyorlar ki kendilerinin de aydınlanmasına yardım ettiler.

Etiyopya’da uzun sürecek bir savaş, ülkenin Libya veya Balkanlar tarzında parçalanmasına neden olabilir, çünkü bu millet, ikisi ana Oromo olan ve Başbakan Abiy ve Amhara’nın parçası olduğu seksen etnik grubu bir araya getiriyor. Yüzde altmışın biraz fazlasını temsil ederken, bu çatışmayı yürüten Tigray, Mengistu Haile Mariam’ın Marksist hükümetinin çöküşünden bu yana, toplam nüfusun zar zor yüzde altısını temsil ediyordu. 1991’de önemli konumlardan sadece Abiy’nin gelişiyle süpürülmeye başladıkları için, açıkça onu affetmedikleri bir mesele.

Destekçilerine göre ülkenin büyümesini engelleyen her zaman açığa çıkan etnik gerilimleri aşmak için “ortak bir ulusal kimlik ve ortak bir vatandaşlık” oluşturmaya çalıştığı bir konuşmayla 2018 yılında gelen mevcut Başbakan, bu yeni bağlamda ve çatışmayı durdurmak için uluslararası taleplere uymayı reddetmesine rağmen, Abiy’nin otoriter yollara düştüğünden korkuyor.

Ayrıca Abiy’nin Tigray işgali ile garip bir paradoksa girdiği ya da bazı analistlerin mümkün olmadığına inandıkları isyancıların bağımsızlık iddialarını kısa sürede ortadan kaldırdığı anlaşılıyor, çünkü kısmen ulusal güçler önemli bir sayıdan oluşuyor. FLPT örneğini izleyip orduyu patlatabilen Tigriños ve diğer azınlıklar, ulusta genel bir istikrarsızlık durumuna neden olabilir ve bu, karmaşık sistem göz önüne alındığında, çoğu kişi için kendi sınırlarının ötesine bile uzanabilir. hala sömürgeciliğin yarasından sızan kıtanın diğer uluslarında da tekrarlandığı gibi etnik gruplar ve kabileler.

Guadi Calvo, Arjantinli bir yazar ve gazetecidir. Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da uzmanlaşmış Uluslararası Analist.

Kaynak:rebelion.org

Haber Merkezi

Next Post

Corbyn, İşçi Partisi ve İngiliz Devleti

Çar Kas 25 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 John Molyneux | 24.11.2020 | Avrupa John Molyneux, 29 Ekim 2020’de Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi liderliği tarafından askıya alınmasının siyasi ve örgütsel önemini perspektif haline getiriyor. Jeremy Corbyn, Haziran 1983’ten beri Avam Kamarası’nın bir üyesidir. Dinamikleri anlamak için John Molyneux, “İşçi Partisi’nin solu” ile daha geniş iktidar aygıtı […]
Translate »