Esslingen Dieselstrasse Kültür Merkezinde yazar Sait Oral Uyan okurlarla söyleşti

Esslingen Dieselstrasse Kültür Merkezinde her ayın 3.pazar günü gerçekleştirilen uluslararası kahvaltı da Ressam Yazar Sait Oral Uyan konuk edildi.

Politik mülteci olarak Isviçre Zürih te yasayan Sait Oral Uyan, ilk baskısı 2017 Ağustosun da okur karşısına çıkan Rahmanın Kavalı adlı kısa romanı bu defa Türkçe/Almanca baskısı  Esslingen Inter kültürel forum (ADG)e.V müdavimleri ile buluştu. Daha önce dışarda ve içerde yaptığı tablolarını “Su damlasına sığdırılan yaşam” mottosu ile sergileyen yazarın aynı isimde birde şiir kitabı ve tablolarından oluşan bir albümü bulunmaktadır.

Tutsaklık sürecinde bir çok defa açlık grevleri ve ölüm orucunu yaşayan Ressam Sait Oral Uyan 2000 yılında cezaevlerine saldıran devletin giriştiği işkence ve kıyım üzerine bu saldırıları protesto eden tutsakların açlık grevi daha sonra ölüm orucuna dönüştü ve Yazar bu ölüm orucu sürecinde zorla müdahale nedeniyle Vernice Korsikof hastalığına yakalandı. Bedensel olarak engelli olarak yaşamı sürdürmek zorunda kaldı. Sait Oral Uyan’ ın serüveni 2009 da Isvicrede politik iltica yapması ile başka bir boyuta taşındı ve kendi deyimi ile o tarihten beri bedensel engelli olarak yazıyor, resim yapıyor, kültür-sanat ve basın alanında ket vurulamayan düşünce gücü ile halkların, ezilenlerin tarafında üretmeye devam ediyor.

Yazar Sait Oral Uyan, günümüzde Sancı Kültür-Sanat Dergisinin Danışma kurulunda ve Simurg-News haber portalının Yazı kurulunda katkı sunarken, Son Haber …vb yerel haber sitelerine de yazılar yazıyor. 

Inter Kültürel Forum ve SimurgNews kolektifinin ortak inisiyatifi ile gerçekleşen uluslararası kahvaltı ve kitap tanıtım etkinliğinde yazar Sait Oral Uyan, söyleşi ve kitaplarını okurlara imzalaması ve sohbeti ile renk kattı.

Simurg Kolektifi, Gazeteci Zeynep Poyraz’ın koordinasyonunu yaptığı Ressam Yazar Sait Oral Uyan’la bir benzer etkinliği 23 Subat 2020′ de Ludwigsburg AKM de de gerçekleştireceği duyurusunda bulundu.

Haber Merkezi

Next Post

Künefenin Dili Olsaydı

Pts Şub 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bazı yemekler, yılların ırmağında kazandıkları özellikleri nedeniyle, hem benzerlerinden, hem de değişik birçok yemekten; lezzetiyle, kokusuyla, görüntüsündeki estetiğiyle, bulundukları coğrafyanın tanıtımına katkı yaparlar ve ustalarının evine ekmek götürmeleri için başlıca ürün olmaları nedeniyle, çok özel bir üne sahip olurlar. Her ne kadar başka şehirler […]
Translate »