Esnaf eylemde: Ölmek de batmak da istemiyoruz

Koronavirüs salgını nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kalan Kadıköy esnafı, Bahariye Caddesi’nde eylem yaptı. Eylemde “Saraya değil esnafa bütçe” sloganları atıldı.

Fotoğraf: Dilek Şen – bianet

İstanbul Kadıköy esnafı, bu akşam koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerin yeterli olmadığını ve kendilerine destek verilmediğini belirterek eylem yaptı.

Bahariye Caddesi’ndeki Süreyya Operası’nın önünde bir araya gelen çok sayıda esnaf, salgınla mücadele önlemlerine karşı olmadıklarını ancak bu süreçte karşılaştıkları ekonomik zorluklarla ilgili düzenlemeler yapılmasını istediklerini söyledi. 

Esnaf “Ölmek de batmak da istemiyoruz”, “Saraya değil esnafa bütçe” sloganları attı.

“Vergi verenlerin destek görme zamanı”

Esnaf adına açıklamayı okuyan lokantacı Ekin Can Alıcı, “Yıllarca vergilerini vermiş esnafın hayatta kalması imkansızlaşmış, çalışanlar yoksulluğa ve açlığa itilmişlerdir” dedi ve şöyle devam etti:

“Devletin pandeminin yayılmasına karşı alacağı önlemler sadece temas kanallarının kapatılması değil, aynı zamanda temas kanallarında çalışan ve işletenlerin asgari yaşam standartlarını temin etmektir.

“Çalışmadığımız dönemlerin vergileri, faturaları, kiraları, kredileri çığ gibi büyümektedir.

“Bizim derdimiz alınan önlemler ya da kapatma kararları değil. Derdimiz, yüz binlerce insanın çalıştığı, bir o kadar da ailesi olan bir bütünün ‘Biz kapattık oldu’ anlayışıyla açlığa terk edilmesinedir.

“Sadece dükkan kiraları değil, nakdi ücret ile ayakta kalan çalışanlarımızın ev kiraları talep edilmemelidir. Stopaj vergileri iptal edilmelidir. Pandemi dönemi boyunca ortaya çıkan tüm vergiler silinmelidir. Faturalardaki vergiler kaldırılmalıdır.

“Esnafa sıfır faizle bir yıl ödemesiz gider karşılama kredisi verilmelidir. Çek ödemelerinin ötelenmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.

“Bu tedbirlerin alınması ne kadar gecikirse yaraların sarılması da o kadar imkansızlaşacaktır. Bugüne kadar devlete vergi verenlerin, devletten destek görmesi zamanı gelmiştir. Ölmek de batmak da istemiyoruz.”

“İktidar sınıf karantinası uyguluyor”

Eyleme destek veren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da şöyle konuştu:

“İktidar salgının başından bu yana sınıf karantinası uyguluyor. Zenginleri ve tekelleri koruma altına alırken halkı sefalet ve işsizlikle, küçük esnafı ise iflasla baş başa bırakıyor.

“Salgının ikinci aşamasında ne halkın bu sefalete dayanacak gücü kaldı ne de esnafın dükkanın açma potansiyeli! İktidar kendi yandaşlarına vergi indirimlerini cömertçe yaparken dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaftan vergi toplamaktan çekinmiyor.

“Çalışan işçileri her sabah otobüslerle işe yollayanlar, fabrikalarda milyonları çalışmaya zorlayanlar, dükkanları kapatarak salgınla mücadele ediyoruz diyerek ikiyüzlülük yapıyorlar.

“Yapılacak iş çok basit. Devletin savaşa, yandaşa akıtılan bütün bütçesi halkın sağlığına ayırılmalıdır. Esnafın ve işçilerin giderleri karşılanmalı ve salgınla gerçekten bilimsel yöntemlerle mücadele edilmelidir.

“Bir yandan ekonomik krizin büyüdüğü, bir yandan işsizliğin tavan yaptığı bir ülkede bu politikalar sadece yıkım getirecektir ve bilinmelidir ki buna kimse sessiz kalmayacaktır.”

(DŞ/EKN)

Dilek Şen

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Gazeteciliğe 2013’te başladı. Bugüne dek Cumhuriyet’te, T24’te ve Medyascope’ta çalıştı. 2017’de Uluslararası Gazeteciler Programı’nın (IJP) düzenlediği Johannes Rau Programı kapsamında, Berlin’deki Die Tageszeitung gazetesinde editörlük yaptı. 2019’da Yunanistan’da State Scholarships Foundation’ın (IKY) fonladığı bir yıllık Yunan Dili ve Kültürü burs programına katıldı. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde sosyoloji okuyor. 

Haber Merkezi

Next Post

Cumartesi İnsanları’na 700. hafta davası

Sal Kas 24 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Polis tutanağına dayanılarak hazırlanan iddianamede, kayıp yakınlarının Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan cezalandırılması istendi. * Fotoğraf: Hayri Tunç, Gazete Fersude Haberin İngilizcesi / Kürtçesi için tıklayın Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 25 Ağustos 2018’deki 700. Haftası eylemine düzenlenen polis saldırısında gözaltına alınan 46 kişiye “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere […]
Translate »