“En kötü halimle baş edemiyorsan en iyi halimi hak etmiyorsun demektir” Marilyn Monroe

Haziran 1926 Amerika’da doğan Norma Jeane Mortenson yani Marilyn Monroe, otuz altı yaşında aşırı doz uyku ilacından dolayı şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Çocukluğunun çoğunu koruyucu aile evlerinde geçiren Marilyn, on altı yaşında görücü usulü denilebilecek şekilde evlendirildi.1944 de fabrikada çalışırken bir fotoğrafçı tarafından keşfedildi ve bunun sonunda kısa metrajlı da olsa film teklifleri arka arkaya gelmeye başladı. Uzun zaman komedi veya dram dizilerinde boy gösterip popüler bir oyuncu hâline geldi. “The Seven Year itch”  filmindeki meşhur “fan” sahnesi yüzünden eşinden çok ağır bir şiddet gördü: Bu sahne sırasında sette o kadar çok ışık vardı ki,  Marilyn’in elbisesi vücudunu örtmekte yetersiz kaldı. Sete gelen eşi Joe Di Maggio bu duruma çok öfkelendi ve aynı akşam Marilyn’e şiddet uyguladı… Makyözünün anlatımına göre  ertesi günü morlukları kapatmak için sürdükleri pudra bile yetersiz kalmıştı.

Marilyn’in annesi ve anneannesi ağır ruhsal sorunları olan bu sorunlarından dolayı sürekli hastaneye yatan insanlardı. Onunda en büyük korkusu ve endişesi, bir gün onlar gibi delirmekti !!
Kariyerinde hızla yükseliyordu ancak özel hayatı çok problemleydi madde bağımlılığı, depresyon, anksiyete ile çok mücadele etti.  Marilyn, Los Angeles’taki evinde 36  yaşındayken aşırı doz uyku ilacından şüpheli bir şekilde öldü. Olayın bir intihar değil cinayet olduğu iddiaları ortaya atılmış, sebep olarak ta Kennedy ile  olan birlikteliği öne sürülmüştür hatta bu ilişki nedeni ile sürekli FBI takibindeydi.

28/4/2020
Tülay Sönmez

Tülay Sönmez

Next Post

COVID-19 YERKÜRESİ İLE COĞRAFYAMIZDA 1 MAYIS 2020 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER

Çar Nis 29 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Biz Aykırıya, Ayrıntıya, Ayıksıya, Azınlığa Tutkunuz.”[1] Covid-19 yerküresi ile coğrafyamızda 1 Mayıs 2020’yi konuşabilmek, hem “kolay”, hem de “zor”. “Kolay” elbette; eğer Theodor W. Adorno gibi, “Gözümüzdeki kıymık en iyi büyüteçtir,” diyenlerdenseniz. Ve “zor” kuşkusuz; yine Theodor W. Adorno’nun, “Gerileyici ilerleme karşısında akıllılık da […]
Translate »