En İyi 100 Ekonomist Karbon Ekonomisinin Sonunu ‘Daha Çevreci’ ve Daha Adil Bir Dünya İçin Kullanıyor – Andrea Germanos

“Adil ve yaşanabilir bir dünya vizyonumuzu yerine getirmek için ekonomiyi yeniden inşa etme fırsatını kaçırmamalıyız.”

Salı günü 100’den fazla önde gelen ekonomist, politika yapıcıları, ekonomik sistemi tamamen yaşanabilir bir gezegen ve daha adil bir dünya için destek lehine fosil yakıtlara bağımlılığı reddeden bir sisteme dönüştürmek için eldeki “ender fırsatı” değerlendirmeye çağırdı .

Ekonomistler, “Dünyamızı yeniden inşa etmeye çalışırken karbon ekonomisini bitirebiliriz ve bitirmeliyiz.”

Uzmanlar dahil Jeffrey Sachs, Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü müdürü, Nobel ödüllü Joseph Stiglitz ve University College of London Mariana Mazzucato (UCL) bir in kendi halinde -yapılan op-ed İngiltere’nin yayınlanan Guardian bağlı oldukları adres içinde koronavirüs pandemisi, ekolojik bozulma ve keskin eşitsizliğin “birbirine bağlı acil durumları”.

Açıklamada, “şimdiki anın kendimiz ve çocuklarımız için daha iyi bir gelecek yaratmak için bir fırsat yarattığının farkında olmalıyız” ve “karbon ekonomisini ele alarak ekonomik kalkınma yolunda bu süreçte daha adil, daha sürdürülebilir bir dünya. “

Ekonomistler, “karbon ekonomisinin ırksal, sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri artırdığını ve doğurduğunu, istikrarlı bir gelecekle temelde uyumsuz bir sistem yarattığını” savunarak, yeşil ve adil bir ekonomik değişim için gereken üç özel adımı ortaya koyuyorlar.

Birincisi, fosil yakıt sübvansiyonlarını sona erdirmek, çünkü bu destekler “bizi göze alamayacağımız bir geleceğe kilitlerken piyasaları çarpıtıyor”.

Açıklamada ayrıca, “mali güç kurumlarına” fosil yakıtlardan vazgeçmeye ve bunun yerine “bu kaynakları adil ve istikrarlı bir gelecekte” yeniden yatırım yapmaya çağırıyor.

Uzmanlar, son olarak, “İnsanlar daha adil bir ekonomik sistemi savunmak için siyasi güç inşa etmelidir” diye yazdı. Açıklamadan:

Yol gösterici ilkesi “her zamanki gibi iş” e dönüş olan bir ekonomik yeniden inşaya teşebbüs edersek, sadece bir krizi diğerinin yerine koyarız. Bunun yerine, krizler başladığında, felaketin toplumun fay hatları boyunca büyüdüğünü ve felaketlere hazırlanmadığımızda, hareketsizliğin maliyetlerinin en çok en savunmasız olanlara düştüğünü kabul etmeliyiz. Yeşil bir kurtarma, bu süreçte daha dirençli ve yenileyici bir toplum yaratarak, evde ve dünyada en çok ihtiyacı olanları iyileştirebilir ve yükseltmelidir.

Ekonomistler, karbon ekonomisini geride bırakarak, modern sistemimizin kalbindeki adaletsizlikleri gidermek için çalışırken ekonomik iyileşme sürecine başlama fırsatımız var ”dedi.

Yeni açıklama, mektubun düzenlenmesinde yer alan öğrenci iklim adalet gruplarından biri olan Fossil Fuel Divest Harvard’ın organizatörü Connor Chung’dan övgü aldı.

Chung, “Genç bir insan olarak, ülkemin liderlerinin bir krizden çıkarken diğerine yatırım yapmalarından korkuyorum.” Dedi. “Bugünün açıklaması, yanlış çözümleri, pek çok akranımın uğruna mücadele ettiği adil ve istikrarlı bir gelecek sağlamak için ihtiyacımız olan cesur eylemden ayırmamıza yardımcı oluyor.”

Pozitif ve dönüşümsel değişimi etkilemek için bu anahtar an kaybolmamalı, diyor ünlü UC Berkeley emek ve teknolojik ekonomi bilim adamı Clair Brown.

Brown, “Pandemi bize, karbon enerjisini temiz enerjiyle değiştirerek, eşitsizliği azaltarak ve insanların ve gezegenin refahını önemseyerek modern, adil ve sürdürülebilir bir ekonomi yaratma fırsatı sunuyor” dedi.

“İklim krizi, eşitsizliğin insanları nasıl incittiğine ve sürdürülebilir adil bir ekonominin insanları nasıl daha sağlıklı ve mutlu hale getirdiğine ışık tuttu.” “Adil ve yaşanabilir bir dünya vizyonumuzu yerine getirmek için ekonomiyi yeniden inşa etme fırsatını kaçırmamalıyız.”

Kaynak:

adı geçen yazar

Next Post

Körfez’de ve Beyrut’ta kullanılan yeni silah nedir?

Cum Ağu 7 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Temmuz başında Basra Körfezi’ndeki 7 İran gemisine karşı [1], ardından da 4 Ağustos’ta Beyrut limanında yeni bir silah kullanıldı. Yaşanan sekiz olayda da, patlama sonrasında ortaya çıkan duman bulutu konvansiyonel patlamalarda gözlemlenen buluta hiç benzemiyor, atom patlamalarında olduğu gibi bir mantar oluşturdu. Beyrut’taki patlama bir […]
Translate »