El Salvador ‘da Kapitalizmin yol açtığı doğa felaketi

ADA MEMBRENO (EL SALVADOR)

ADA MEMBRENO
Şair Yazar

La Pagina (sayfa gazetesi kaynaklarına göre) bu gece içişleri Bakanı Mario Durán, Baterías Récord fabrikasının çevresinde, bu gece güçlü bir yangının çıktığı ve İtfaiye tarafından savaşıldığını duyurdu ve San Juan Opico’da kırmızı bir uyarı yaptı. Ancak Kırmızı Alarm ‘dan, üç saat önce San Juan Opico, La Libertad’ daki Batarya Fabrikası çevresinde yangın ilan edildi. Otomobil aküleri üreten zehirli madde fabrikası, sürekli tamamen tehlikede yaşayan ailelerin yaşadığı yerleşim alanlarında bulunmamalıydı.
10 yıl önce El Salvador Sağlık Bakanlığı, başkentten 45 km uzakta San Juan Opico ‘daki Site del Niño topluluğunda kurşunla kirlenmiş 121 çocuğu buldu, bazı çocuklar damarlarında kanda 72’ den (mcg / dl) kurşun mikrogramı bulundu.

Record Batarya Şirketi ‘ ni işaret eden yer sakinleri çevre örgütleri, yasal vasiyet ve hukuk uygulama stüdyoları (FESPAD) tarafından desteklendi.
Şirket yöneticileri neredeyse 3,500 kişinin tazminat kararına cevap vermemek için ülkeyi terk etti. Ve El Salvador ‘ da her zamanki gibi, erk sahipleri ve yetkililer bölgeyi izole etme, israfları kaldırma ve nüfusun sağlığına hizmet etme kararı karşısında sağır kulaklarını geç açtılar.

Aynı şekilde, Salvadorlu Ekolojik Birim (UNES) Çocuk Sitesindeki çevre hasarının 4 milyar dolar arttığını düşünmesi bile rezalet. Böyle bir para kanser, böbrek yetmezliği, sağlıklı gelişim olanağını yitiren çocuklar ve yanlış bilgilendirme nedeniyle ölen insanların hayatını ödemez.

Ve şimdi olanlar sadece San Juan Opico’da ki nüfusu değil aynı zamanda ülkeyi de sallıyor ve Twitter ‘ da hükümet paniklemiş görünüyor. Ama ne zamana kadar endişe ve ilgilenmek devam edecekler?
Bu kadar büyük ve hatta utanç verici sağlık problemi karşısında acımadan ve başarısı olmayan üç hükümeti hatırlayalım.

Not:Fotoğraf ve video La Pagina’dan alınmıştır. (SN) / Çeviri hataları Simurg News’e aittir.

Koordinator00

Next Post

Ferman’ın yıldönümünde katliamda yaşamını yitirenleri ve direnişçileri saygı ve minnetle anıyoruz

Sal Ağu 4 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 74. kez insan eli ile yaratılan felaketin vurduğu Kadim Ezidi halkının Emperyalist-Faşist devletlerin velayet savaşının taşeronlarından İŞİD tarafından yokedilmek için katliamdan geçirilen,talan edilen ve onuru çiğnenerek yerinden, yurdundan edilen son temsilcilerine kaderiniz bu değil diyerek el uzatan Kürt yurtsever hareketinin savunma güçlerinin katliamın 4. […]
Translate »