Ekvador’un transseksüel toplumu pandemi sırasında hükümet yardımını yalanladı

Bu makale,  LGBTQI + gururunun özel kapsamının bir parçasıdır 

Ekvador’da transseksüel toplumu, LGBTQI + savunucuları Devletin yeterince yanıt vermediğini veya hiç yanıt vermediğini iddia ettikleri için, akranlarından dayanışma sayesinde pandemiden kurtuluyor. Yazma sırasında, Ekvador’da yaklaşık 74.000 doğrulanmış vaka var ve ülke ekonomik aktiviteyi yeniden başlatmaya çalışırken COVID-19’dan 5000’den fazla insan öldü .

Ekvador’un yasal çerçevesi 2008’den beri insanları tüm cinsel yönelimlerden ve cinsiyet kimliklerinden korumaktadır . Bununla birlikte, Rashell Erazo’nun Global Voices’e verdiği demeçte, trans topluluğu korkunç bir durumla karşı karşıyadır. Erazo, Ekvador LGBTQI + kuruluşu ALFIL’in başkanı ve Redlactrans’ın (Latin Amerika ve Karayipler Trans Ağı) ulusal temsilcisidir .

Kilitlenme, toplumun hizmetler sektöründeki emek ve kamu sağlığı ayrımcılığı konusundaki kırılganlığı nedeniyle trans nüfusu orantısız bir şekilde etkilemiştir. Bu nedenle Erazo, LGBTQI + topluluğunun Ekvador Anayasa Mahkemesi’nin çeşitli kararlarındaki tanıma göre “öncelikli nüfus” olarak sınıflandırılması gerektiğine inanmaktadır .

Ayrıca İnsan Hakları İnter-Amerikan Komisyonu (IACHR) denilen Nisan 2020 yılında üye ülkeler üzerinde COVID-19 pandemik verdikleri yanıt bir parçası olarak LGBTQI + insanların haklarını güvence altına almak.

Erazo, Ekvador’un bu gruba yardım etmediğini ve şimdi Devlete karşı tutumdanyasal işlem yapmak isteğini kınıyor.

Devletin yanıt vermediğini, esasen Ekonomik ve Sosyal Entegrasyon Bakanlığını (MIES) transseksüel topluluğa insani yardım sağlamaya zorlamak olarak tanımlamaktadır. Sivil Toplum Örgütlerinin transseksüel topluluğunda MIES’e aşırı yoksulluk içinde yaşayan 100 kişinin bir listesini sunduğunu, böylece hükümetin pandemiye karşılık olarak 950.000 kişi için 120 $ ‘lık bir transferden oluşan beklenmedik ödemeler sağlayabileceğini açıklamasina karşın. Ancak, hiçbir trans insan yardım almamıştır.

Ekvador’da dayanışma, öncelikle trans topluluğunun kendisinden geliyor. Rashell Erazo, Ekvador’daki trans topluluğunun Whatsapp aracılığıyla Global Voices yazarı Carlos Flores ile planladığı durumu ve eylemleri tartıştı. Bu görüşme netlik ve kısalık açısından düzenlenmiştir.

Carlos Flores (CF): Bu salgın sırasında trans topluluğunun karşılaştığı durum nedir?

Rashell Erazo (RE): Acil durum 16 Mart’ta (yönetici derecesi ile) tanıtıldı ve o zamandan beri pandeminin trans popülasyonunun tam olarak ne kadar görünmez olduğunu ortaya çıkardığı açıktı. Bu, bizim için sık sık seks işçiliği, kuaförlük veya el emeği içeren aşırı yoksulluk ve işyerinde hayatta kalma (istihdam yetersizliği) gibi karşılaştığımız diğer mücadelelerden bahsetmeden. Yürütme kararının bir sonucu olarak, bunlar zorunlu sayılmamıştır ve bu, trans nüfusun güvenli alanlarını riske atmıştır ve bizi bir ay olağanüstü hal süresinin sürdürülmesi imkansız olduğu için yürütme kararnamesini ihlal etmeye zorlamıştır, geçim kaynağı olmadan. Dramatik. Bazı insanlar hepimizin aynı teknede olduğumuzu söylüyorlar, ancak ‘

CF: Mart sonunda, Guayaquil salgını tarafından vuruldu . Trans topluluğu bununla nasıl başa çıktı?

RE: Plan Diversidad veya Casa de las Muñecas gibi LGBTİ gruplarından destek mesajları aldık. Bence seks işçilerinin durumu çarpıcıydı. Birincisi, yerçekimi pandemisi ve ciddi öngörülen bulaşma eğrisi nedeniyle Acil Durum’a uymak için tüm güçleriyle savaşmak zorunda kaldılar. Guayaquil’de aramızda dayanışma işaretleri vardı, çünkü Devletin IACHR’den LGBTİ gruplarını bu salgın sırasında yardım için bir öncelik olarak görmesi gerektiği itirazı gibi uluslararası sözleşmeleri tanımasını beklemek hiçbir şey yapmadı. Etkilenen çok sayıda seks işçisini kaydettiklerinden emin değiliz. Guayaquil’de veya daha büyük şehirlerde kaç seks işçisinin COVID ile enfekte olabileceğinden bile emin olamayız. LGBTI topluluğunun pratik olarak testlere erişimi yok.

CF: Pandeminin birkaç ay daha devam etmesi beklendiğinden, belirli bir politika için savaşmak üzere Devlete karşı ne gibi önlemler alınacak?

RE: Seks işçilerinin yiyecek eksikliği gibi sorunları bazen geçici olarak çözen gıda parselleri teslim etmek gibi palyatif önlemler alınmaktadır, ancak bu sivil toplum kuruluşları olarak sorumluluğumuz olmamalıdır; Devletin sorumluluğu olmalı. İnsani yardım sağlamaktan ve herkesin hüküm sahibi olmasını sağlamaktan sorumlu olan Devlet olduğunu kabul etmeliyiz. Trans kadınlar arasında yüksek düzeyde işsizlik var ve Devlet sokaklarda seks işçiliği isteme hakkımızı kısıtlıyor, bu nedenle yasal yönleri ele alacak örgütlerle güçlerini birleştirmeyi düşündüğümüz mantıklı.

İlk olarak bu yüksek öncelikli nüfusları tamamen çaresiz bıraktıkları ve ulusal ve uluslararası kılavuzlarda belirtilen yardımların hiçbirini sağlamadığı için Devlete karşı bir tür önlem alabiliriz. Hükümetin hareketlilik haklarını vb. Sınırlama hakkını saklı tuttuğu 60 gün boyunca, çalışma, yemek ve yemek hakkımızın bariz bir ihlali olduğu için Amerikan İnsan Hakları Komisyonu’na dava açabileceğimize inanıyoruz. harekete. Devlet, özellikle Ekvador Hükümeti, tarihsel olarak kötü muamele gören bu toplulukları görmezden gelmeye devam edemez ve direnmeye devam edeceğiz. Bizi destekleyen yasal belgeler var.

Erazo, Devletin LGBTQI + topluluğuna yardım etme yükümlülüğünü yerine getirmesini sağlamak için diğer kuruluşlarla savaşmaya devam ediyor. “Doğası gereği savunmasız değiliz; bu nüfusları savunmasız kılan Devlet ”dedi.

Kaynak: https://globalvoices.org

Carlos Flores küçük bir portresi

Tarafından yazılmıştırCarlos Flores

Tercüme edenEleanor Weekes

Koordinator00

Next Post

Ruanda'nın soykırım ideolojisi yasası çevrimiçi konuşmayı nasıl düzenler?

Çar Tem 22 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Soykırım ideolojisi yasası muhalif sesleri susturur Bu makale, hükümetleri Evrensel Periyodik İncelemede (UPR) dijital hak sorunlarını ele almaya çağıran bir Küçük Medya girişimi olan UPROAR’ın bir parçasıdır . Ruandalı bir avukat olan Louis Gitinwya tarafından yazılmıştır ve stratejik davalarla dijital hakları ve medya özgürlüğünü ilerletmek için avukatları eğiten İngiltere merkezli bir STK olan […]
Translate »