Dünyanın En Büyük Ticaret Bloğu ABD’yi İçermiyor

Vijay Prashad ve John Ross tarafından

15 Kasım’da, 15 Asya ve Pasifik ülkesi , küresel nüfusun yüzde 30’unu ve küresel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 30’unu birleştiren Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) olarak bilinen bir anlaşma imzaladı . Yeni Zelanda’dan Japonya’ya ve Çin boyunca uzanan ticaret alanının tamamı , madencilikten yüksek teknolojiye ve 2,2 milyar tüketiciye kadar bir dizi sektörü bir araya getiriyor . Tarifelerin yaklaşık yüzde 90’ı kesilecek ve gümrük prosedürleri basitleştirilecek.

Çin’in bu anlaşmanın merkezinde yer alması önemlidir. 2005’ten 2015’e kadar bu ülkelerin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Çin’i Pasifik Kıyısı ülkelerinden izole etme süreci olan Trans-Pasifik Ortaklığı’nı (TPP) müzakere etti . ABD Başkanı Donald Trump , ülkesini güdümseyen TPP’den geri çekti ; Çin’e karşı daha doğrudan bir “ticaret savaşı” nı tercih etti . Bu arada, 2011’deki bir zirvede , Asya’nın dört bir yanından maliye bakanları, ABD’nin karşı çıktığı çok daha büyük bir anlaşma olan RCEP’yi müzakere etmeye başlamak için Çin ve Japonya’dan gelen bir öneriyi memnuniyetle karşıladılar. Şimdi, TPP ABD’nin katılımı olmadan zayıflarken, RCEP imzalandı. Şimdiye kadar yokJoe Biden liderliğindeki yeni ABD hükümetinin TPP’yi yeniden canlandırmaya çalışacağına dair kanıtlar .

Hindistan, 2011’de RCEP müzakere sürecine katıldı ancak 2019’da geri çekildi. Kamuoyunun görüşü, Hindistan hükümetinin yerli üreticilere, özellikle jenerik ilaç endüstrisine yanıt verdiği yönünde, ancak Hindistan’ın Washington’u kışkırtmamaya karar vermesi daha olası. Ticaretin serbestleştirilmesinin bir sonucu olarak bazı ülkelerde işsizlik yaratma sorunlarına ilişkin daha makul endişeler var.

Avustralya, Japonya ve Yeni Zelanda gibi başlıca ABD müttefikleri, RCEP’ye taraftır. Hem Avustralya hem de Japonya , Hindistan’ı da içeren Çin’e karşı askeri bir ittifak olan ABD liderliğindeki Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’nun (veya Dörtlü ) üyeleridir . Hem Avustralya hem de Japonya için, RCEP’nin ekonomik faydaları, onların siyasi sonuçları ne olursa olsun katılmalarına yol açtı; Avustralya gibi ABD ile Beş Göz istihbarat ittifakının bir parçası olan Yeni Zelanda da tamamen gerçekçi ekonomik nedenlerle katıldı. Yine de bu, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’e dayatmaya çalıştığı soğuk savaş için büyük bir siyasi darbedir .

Bu makale Globetrotter tarafından üretilmiştir .


Vijay Prashad , Hintli bir tarihçi, editör ve gazetecidir. Globetrotter’da yazar ve baş muhabirdir. LeftWord Books’un baş editörü ve Tricontinental : Institute for Social Research’in direktörüdür . Çin Renmin Üniversitesi, Chongyang Finans Araştırmaları Enstitüsü’nde yerleşik olmayan kıdemli bir araştırmacıdır . The Darker Nations ve The Poorer Nations dahil olmak üzere 20’den fazla kitap yazdı . Son kitabı Washington Bullets , Evo Morales Ayma’nın bir girişiyle.

John Ross , Çin Renmin Üniversitesi, Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacıdır . Onun yazma Çin ve ABD ekonomileri ve jeopolitiği çevrimiçi yaygın olarak basıldı ve o Çin, yayınlanan iki kitabı bulunan Do not Yanlış Anlıyor Çin’in Ekonomi ve Büyük Satranç Oyunu . Daha önce Londra belediye başkanının ekonomi politikası müdürüydü.

Koordinator00

Next Post

Şakir Zümre Sobası

Cts Kas 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 GÜLSER ARAT Gün ışığıyla aydınlanan odayı gözden geçirdi Emel. Yataktan çıkmak istemiyordu. Gerindi, kollarını uzattı. Sonra her günkü alışkanlığıyla pencereye yöneldi. Rüzgâr gece deli deli esip durmuştu. Pencere aralıklarından sızan soğuk havayı duyumsamıştı. Perdenin ardından, işçi ve memurların oturduğu iki katlı, bahçeli evlere baktı. […]
Translate »