Dr. Abimael Guzman Reinoso’nun Sağlığı ve Yaşamı/Alex Chaman’la Röportaj

PERUVİYAN DEVLETİNİN SİYASİ TUTSAKLARA KARŞI NEFRETİ VE İNTİKAMCILIĞI

“Bu, İspanyol tacının isyan eden yerli halka karşı yaptığı gibi bir tür zulüm . İstedikleri şey cezalandırmak. İnsanlara, ‘Ayağa kalkarsan, hayattayken seni öldürürüz’ diyorlar.

IPNEWS TV ve programı FORO DEMOCRATICO, özellikle Peru kapitalist devletinin mahkumlara karşı uyguladığı “nefret, intikam ve izolasyon” politikasının uğursuz hedeflerini ele alan IPNews-Bolivya Direktörü Dr.ALEX CHAMAN ile röportajı sunuyor. Peru’da 80’ler ve 90’lar Devrimci Toplumsal Hareketin Komünist Şefi Dr. Abimael Guzmán Reinoso’ya karşı.

Alex Chaman, “Egemen sınıflar, aşağıdaki kişilerin daha iyi koşullarda yaşama hakkına sahip olmadıklarına ve hakları için savaşma hakkına sahip olmadıklarına inanıyorlar … ve ayağa kalkarlarsa, onları ezmek ve en tarif edilemez olana teslim etmek zorunda kalacaklarına inanıyorlar işkence. ” Ve bunun Peru’daki “yönetici sınıfların ruhu …” olduğu.

Alex Chaman, bu derin nedenlerden ötürü, “Peru’nun sosyal, devrimci ve komünist savaşçılarının en yüksek haklarını, yani sömüren, ezen ve utanç yaratan bir sisteme isyan etmek için kullandıklarını” iddia ediyor.

Röportajda, Peru’daki # iç savaş sırasında, hükümetlerin Siyasi Mahkumlara ve Savaş Esirlerine karşı giderek daha baskıcı politikalar uyguladıklarını ve soykırım noktasına gelindiğini, bu iç çatışma vakalarını yöneten Uluslararası Anlaşmalara saygı göstermediklerini bildirdik.

1980-85. Belaunde Terry, Mahkumların Ayacucho Hapishanesinden kaçmasının ardından, Tutukluların Lima ve Callao hapishanelerinde toplanmasını emretti.

1985-90. Alan Garcia, Lurigancho hapishanelerinde Siyasi Mahkumlara ve Savaş Esirlerine karşı soykırımı emretti, ardından bunu Frontón, Lurigancho ve Callao hapishanelerine kadar genişletti.

1990-2000. Fujimori, “anti-terör” yasasını sıkılaştırdı, yasaları geriye dönük olarak uyguladı, meçhul yargıçlar, askeri yargılamalar dayattı, tecridin şiddetini artırdı ve Canto Grande cezaevindeki tutuklulara karşı soykırım emri verdi.

Daha sonra Fujimori’den, Alejandro Toledo, Alan García, Ollanta Humala, PPK ve Vizcarra’dan geçen neoliberal #hükümetler, aynı dinamiği takip ederek “düşmanın ceza hukukunu” uygulayarak ve Peru halkının temel haklarını ihlal eden bir polis hükümetinde (#Protesta Popular’ı)halk gösterilerini günümüze kadar suç haline getirdiler.

IPNews’ten, Siyasi Mahkumlara ve Savaş Esirlerine karşı nefret ve intikam politikasının sona ermesi gerektiğine inanıyoruz. Çözüm , tüm siyasi mahkumların ve savaş esirlerinin özgürlüğüdür. Çünkü zaten devlet tarafından verilen cezalar amaca hizmet etmişdir. Aynı şekilde, IPNews’ten, siyasi mahkumlara ve savaş esirlerine ve özellikle de Dr. Abimael Guzmán Reinoso’ya suikast düzenleyen uğursuz gerici planı kınıyor ve kınıyoruz.

Peru’nun bağımsızlığının iki yüzüncü yılı çerçevesinde, Peru toplumunda derin yaralara neden olan kanlı savaşa karışanlar için bir Ulusal uzlaşma ve Genel Af sürecinin yürütülmesi gerektiğine kesinlikle inanıyoruz.

Kaynak:IPNEWS TV ve FORO DEMOCRATICO, Kurucusu Mag. Manuel Loli, Uluslararası Gazeteci ve IPNews, Agencia de Comunicación prodüksiyonudur.

Koordinator00

Next Post

UMUT(mavi),SADAKAT(beyaz),YEŞİL(ayrılık) ve AŞKIN(kırmızı) kadını Penelope!!!

Per Kas 26 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Günler aylara aylara yıllara evriliyor.  Sayamadım ne kadardır böyle On iki mi ,yirmi mi yoksa otuz yılmı..!!? Bense!!! umudun mavisinden sana yol yapıp beyazın saflığında… kırmızıda yandım. Defalarca maviden beyaza  dokudum…söktüm… dokudum…. Sevdiğimin yayı  bir kalkan gibi beni korurken kırmızıda… ben hep onu yüreğimde […]
Translate »