Doymuş morgların ve gizli mezarların ortasında Meksika

Meksika topraklarındaki adli tıp krizi, birçok eyalette kimliği belirsiz cesetlerin ortak mezarlara yığıldığı anlamına geliyor. 2016 ile 2019 arasında kimliksiz gömülü 38.891 ceset vardı.

Meksika topraklarındaki adli tıp krizi, birçok eyalette kimliği belirsiz cesetlerin ortak mezarlara yığıldığı anlamına geliyor. 2016 ile 2019 arasında kimliksiz gömülü 38.891 ceset vardı.Doymuş morgların ve gizli mezarların ortasında Meksika

Red Harvest tarafından
30/10/2020

Beşinci Element Laboratuvarı için Carlos Quintero tarafından

17 Şubat 2016 Çarşamba günü savcı Monserrat Castañeda Delgado, Morelos, Cuautla’da morgun soğuk odasını açtı ve elleri ve ayakları bağlanmış bir iskelet içeren turuncu bir çantaya baktı: Mavi kot pantolon giyiyordu. kirli ve yıpranmış; Kireç ve kir bulaşmış beyaz çizgili lacivert bir polo gömlek.

“İçerideki tüm cesetlerin bir incelemesini yapmak için soğuk odaya gittim ve o zaman onu bulduk,” o zamandan dört yıl sonra memur olduğu zamanı hatırlıyordu.

Castañeda Delgado, eyalet başkentine 53 kilometre uzaklıkta, 200 bin nüfuslu bir şehir olan doğu bölgesindeki Cuautla’daki Adli Tıp Servisi’nin (Semefo) tesislerinde saklanan cesetleri inceleme görevini almıştı. Doğu Bölgesi Savcı Yardımcısı Rafael Ávila López, cinayet suçlarıyla ilgili tüm soruşturma dosyalarını kendisine çekmesini emretti: İnsan aileleri tarafından keşfedildikten sonra 2014’ten beri onlara zulmeten skandal gibi yeni bir skandaldan kaçınmak istedi. Morelos savcılığı tarafından Tetelcingo topluluğunda mezarlık olmayan arazilere gömülen cesetlerden kayboldu. Sinyal vermeden, protokolsüz 119 kimliği belirsiz ceset olduğu bilinmek üzereydi.

Fotoğraf 1_ 28 Mart 2014 tarihinde Morelos Savcılığı, Tetelcingo kasabasında düzensiz bir şekilde 119 cesedi gömdü.  Kredi Carlos Quintero

Morelos Savcılığı 28 Mart 2014’te Tetelcingo kasabasında düzensiz bir şekilde 119 cesedi gömdü. Carlos Quintero’ya kredi verin.

Semefo de Cuautla soğutma odası, yaklaşık 40 ceset için maksimum kapasiteye sahipti. İçinde 78 “koruma altındaki eşya”: 56 ceset (51 erkek ve beş kadın), 13 iskelet kalıntısı, yedi cenin, mumyalanmış bir vücut ve bir ayak. Çürük koku keskindi.

Yetkili, bir gövde için yer olan her metal plakada, alandan yararlanmak için bir tarafa dört tane yerleştirildiğini buldu. Aynı otuz metrekarelik odanın zeminine başka cesetler yığıldı. Bu, aşırı ısınma riski anlamına geliyordu.

Bu cesetler arasında Monserrat Castañeda, 2B numaralı plaka üzerinde iki plastik torbaya sarılmış mumyalanmış cesedi gördü: yüzeydeki siyah, turuncu altındaki olanı.

Gövdenin yanında efsanenin yazıldığı plastik bir şişe vardı: “PGR SIEDO”. Sadece bu. Ön soruşturma veya araştırma dosyası numarası ile etiketlenmemiştir. Kimliğini ortaya çıkaracak hiçbir ipucu yok.

Kamu bakanlığı, Semefo de Cuautla’ya giriş tarihi veya saati hakkında herhangi bir veri bulamadı. Ne ölüm nedeni ne de bulunduğu yerin öncülü üzerine yapılan otopsi.Grafik: Omar Bobadilla.

Grafik: Omar Bobadilla.

Ancak tek kişi o değildi: diğer üç ceset, devlet savcılığı tarafından girilen cesetlerin muamelesi için bu temel gerekliliklerden yoksundu. Turuncu bir çantaya sarılmış o cesetle ilgili cevapları kimin alabileceğinin anahtarı etiketin üzerindeydi: Başsavcılık Bürosu’nun (PGR) Organize Suçlarla İlgili Özel Soruşturma (SIEDO) Başsavcı Yardımcısı.

Palo Alto’nun üç mezarı

Semefo de Cuautla’da bulunan efsane “PGR SIEDO” ile bedeni unutmanın tarihi, Monserrat Castañeda’nın keşfinden altı yıl sonra başlıyor.

Puente de Ixtla-Amacuzac federal karayolunun beş kilometre kuzeyinde bulunan ve 8 Eylül 2010’da gizli bir mezarın bulunduğu ‘Paraje Alto’ adlı bir mahsul tarlasında.

Beş gün sonra yayınlanan raporda uzman Ricardo Ruiz, burayı ahşap direkler ve dikenli tellerle işaretlenmiş bir arazi olarak nitelendirdi.

Puente de Ixtla belediyesi, o sırada Guerreros Unidos, Los Rojos ve Familia Michoacana adlı suç örgütleri tarafından tartışılan bir koridor olan Guerrero, Morelos, Michoacán eyaletlerini ve Meksika Eyaletini birbirine bağlayan güzergah üzerindeki zorunlu adımlardan biridir. Keşif, tutuklu Mauro González Escorcia’nın “El Coyote” lakaplı, Guerreros Unidos’un kurbanlarından bazılarını gömdüğü yerler hakkındaki itirafından yapıldı.

Saat 14: 15’te 80 santimetre derinlikte giysi kalıntıları buldular. Kazı yaparken, iki ceset ortaya çıkardılar: çıkardıkları ilk ceset “BİR” rakamı ile sınıflandırıldı ve sonraki “İKİ”.

“UNO” nun vücudunun başı bandajlarla kaplıydı ve yatay çizgili beyaz bir gömlek ve kot pantolon giymişti. Kararda, “Üst ve alt uzuvlarında bağları olan” yazıyor.

Muhtemelen üç ila beş ay ölmüştü. O bölgede öldürülmemişti.

O Çarşamba yetkililer başka bir ceset buldular, sonra başka bir ceset … ve bir başkasını. Sanki yerden filizlenmişlerdi. Toplamda dört ceset ortaya çıkarıldı. Ertesi gün başka iki ceset daha buldular ve bölgeyi aradıklarında, yedinci kurbanı beş fit derinlikte buldukları ikinci bir mezarın işaretlerini buldular. Üçüncü bir mezardan dört ceset daha ortaya çıkarıldı.

Tüm kurbanlar erkekti, çoğunluğu eli ve ayağı bağlıydı; birinin akrep dövmesi ve özel bir işaret olarak oyma işi vardı. Toplamda 11 ceset vardı.

PGR, Ön Sorgulama PGR / SIEDO / UEIDCS / 425/2010’u başlattı ve bunları Semefo de Jojutla’ya aktardı. “BİR” bedeni aralarına girdi.

O anda hatalar zinciri başladı.

“Morelos Eyaleti Başsavcılığının Genetik laboratuvarı kemik örneklerini çalışmak için gerekli teknik, ekipman veya reaktiflere sahip DEĞİLDİR, bu nedenle gerekirse bu örneklerin başka bir kuruma gönderilmesi gerekecektir. dört iskeletin kimlik araştırmasını yapın ”, Eylül ayından itibaren yerel Savcılığın neden o sırada Arturo Chávez Chávez’den sorumlu olan Felipe Calderon’un PGR’sinden destek istediğini ve 13 kemik örneğini gönderdiğini açıklayan bir mektuba işaret ediyor: 11 Palo Alto ve diğer iki kişinin mezarlarından çıkarılan cesetler, Tlaltizapán belediyesinde bulunan cesetlere.

Birkaç yıl boyunca, o zamana kadar genetik profilin çıkarılması için PGR’nin denetimi altında olan “ONE” bedeni hakkında daha fazla şey bilinmeyecekti. Semefo de Jojutla’da bir olay meydana gelene kadar.

Gizli mezarlar ve düzensiz mezarlar arasında

Cesetlerin tutulmasındaki düzensizlik, gizli mezarların bulunmasıyla bilinen eski bir ahlaksızlıktı.

Bu muhabir tarafından yürütülen bağımsız bir soruşturmaya göre, 2010’dan 2019’a kadar eyalette, özellikle Guerrero eyaletine komşu Emiliano Zapata, Puente de Ixtla, Cuernavaca, Tlaltizapán, Amacuzac ve Jiutepec belediyelerinde 40 gizli mezar bulundu ve gazeteci Wendy Selene Pérez.

Gizli mezarlar, Beltrán Leyva Kardeşler’in suç örgütü lideri Arturo Beltrán Leyva’nın Aralık 2009’da Cuernavaca’da öldürülmesinden sonra ve işbirlikçileri Édgar Valdez Villarreal arasında toprak mücadelesinin ortasında çoğalmaya başladı. La Barbie ”ve Sergio Villarreal Barragán“ El Grande ”2010’da tutuklandı.Morelos Savcılığından uzmanlar, bir müdahale yerinde veya olay yerinde soruşturma çalışmaları yürütürler.  Kredi: Morelos Başsavcılığı.

Morelos Savcılığından uzmanlar, bir müdahale yerinde veya olay yerinde soruşturma çalışmaları yürütürler. Kredi: Morelos Başsavcılığı.

Mezarların çoğu, Puente de Ixtla’nınkiler de dahil olmak üzere 2010, 2011 ve 2014 yıllarında bulundu. Yalnızca 2010 yılında, gizli mezarlardan 36 ceset çıkarıldı ve ortaya çıkarılan cesetler Morelos Savcılığının üç Semefo’suna dağıtıldı. Bunlar, 3.445 cinayet kurbanıyla birlikte, üç eyalet morgunu doldurdu. Hiçbiri baş edemedi.

Doygunluğu “çözmek” için, 28 Mart 2014 tarihinde, Devlet Savcılığı Bilirkişi Hizmetleri Genel Müdürü Ana Lilia Guerrero Moreira, tarafın morglarında kalan kimliği belirsiz cesetlerin gömülmesini emretti.

Akrabaları tarafından teşhis edilen yedi tanesi de dahil olmak üzere toplam 119 ceset toplu mezarlara gönderildi, ancak bunlar da – Guerrero’ya göre – soğuk hava depolarının “temiz olması gerektiği” için tahliye edildi.Grafik: Omar Bobadilla.  Wendy Selene Pérez ve Carlos Quintero'yu araştırın.

Grafik: Omar Bobadilla. Wendy Selene Pérez ve Carlos Quintero’yu araştırın.

Cesetler arasında, 3 Haziran 2013 tarihinde ölü bulunan ve daha sonra ailesi tarafından teşhis edilen 31 yaşındaki genç bir adam olan Óliver Wenceslao Navarrete Hernández de vardı. Ancak bakanlık yetkilileri, sorumlular hakkında tutuklama emri çıkarılana kadar onu morgda tutmayı seçti. Beklerken, geri kalanıyla birlikte tahliye edildi ve bir panteon olmayan boş bir arsaya gömüldü.

Óliver’in annesi ve teyzesi olan María ve Amalia Hernández, aramalarında, eyalet hükümetinin sadece uyuşturucu kaçakçılığı değil, kendi gizli mezarlarını kazdığını keşfettiler. Oliver’ın mezardan çıkarılmasına tanık olduklarında, gömülü cesetlerin bir değişiminin olduğu mezarı kaydettiler. Videosu, Morelos’tan ve ülkedeki diğer eyaletlerden kayıp yakınlarını, bu yasadışı mezarlar açılana kadar baskı yapan yakınlarını harekete geçirdi.

Ağustos 2016’da, mağdur gruplarının üyelerinin bulguları denetlediği 12 günlük kazılardan sonra, Devletin – o zamanlar Graco Ramírez tarafından yönetilen – mezarlıkların dışına 119 cesedi gömdüğü keşfedildi: 34’ü cinayetle ilgili cezai soruşturma olmaksızın ve Otopsisiz 13. Üçü kız bedeniydi.

Düzensizliklerin sadece Tetelcingo’da değil, Jojutla’da da meydana geldiği kısa sürede anlaşıldı. Mart 2016’da 84 ceset, Jojutla’daki iki mezara aynı koşullarda gömüldü. Mezar açma çalışmaları hiçbir zaman tamamlanmadı. Sürece yalnızca iki eski yetkili bağlandı, üstlerinden hiçbiri yargılanmadı.Mart 2016'da Jojutla mezarlarında kazı çalışmaları başladı;  bugüne kadar hiçbir ceset tespit edilmedi.  Kredi: Yesenia Daniel.

Mart 2016’da Jojutla mezarlarında kazı çalışmaları başladı; bugüne kadar hiçbir ceset tespit edilmedi. Kredi: Yesenia Daniel.

2016 yılında kurbanların ailelerinin protestolarına rağmen kötü uygulamalar ve hatalar devam etti. O yıl, cumhuriyet savcısı Monserrat Castañeda, Doğu Bölge Savcılığı’ndan insan kimliği, tıp, antropoloji, adli diş hekimliği, kriminalistik, kimya ve fotoğrafçılık uzmanlarından ve Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nün (INAH) desteğiyle özel bir ekibe başkanlık etti. – cesetlerin envanterini çıkarmak için.

Cuautla morgunu ararken özel grup, resmi kaydı olmayan dört bilinmeyen ceset buldu. Turuncu çantanın anonim iskeleti ve aralarında “PGR SIEDO” efsanesi.

Uzman tanık Ariel Olivera Melo, sekiz günlük soruşturma ve verilerin doğrulanmasından biri olan cesedi daha önce gördüğünü hatırladı. Diğer cesetlerle birlikte bu tesislerden tahliye edilmesi gerektiğinde onu Jojutla morgunda görmüştü çünkü soğutma sistemi bozulmuştu. “BİR” gövde olarak tanımlandı.

Olivera bir röportajda “2010’da Jojutla’nın kamerası bozuldu ve tamir ettiklerinde vücutlarını Cuernavaca ve Cuautla’ya gönderdiler,” diye hatırladı.Morelos Savcısı Javier Pérez Durón, Jojutla mezarlarını açıklamaya çalışıyor.  Kredi: Yesenia Daniel.

Morelos Savcısı Javier Pérez Durón, Jojutla mezarlarını açıklamaya çalışıyor. Kredi: Yesenia Daniel.

Hasarı düzelttiklerinde cesetler geri döndü, ancak Cuautla’da turuncu çanta ve PGR etiketli olan kaldı.

“Bu gelip giderken, o vücut kaldı, Jojutla’ya haber verildi ve kimse bir şey söylemedi. Hiçbir şey yapmadılar, hiçbir şey. Hiçbir şey olmadı ”dedi.

Altı yıl boyunca ceset, Cuautla soğuk odasında terk edilmiş olarak belirsizlikte kaldı.

Kurumsal ping pong

Uzman tanık Ariel Olivera, PGR’nin turuncu çantasındaki cesedi üç farklı anda öğrendi: 2012’de Semefo de Cuautla Koordinatörü Jorge Cabañas ile birlikte morg odasını teftiş ettiğinde ilk kez. Anlattıklarına göre cesedi keşfettiklerinde Semefo’yu temizliyorlardı.

Ardından 2014 yılında Adli Kimlik Alanından sorumluyken PGR’den bir dosya eline geçti. Olivera raporu okudu: 11 ceset buldukları 2010 Puente de Ixtla gizli mezarından. Görüş, cesetlerin kökeni hakkında bilgi verdi: onları nasıl buldular, nerede, suç raporu.

Mezarın keşfedilmesinden yedi ay sonra 4 Nisan 2011’de PGR onlara beş olumlu sonuç aldığını bildirdi ve bunlarla bir akrabalık (analık) ilişkisi belirlendi:

“Bertha (…) ve merhum 3; Viviana (…) ve merhum 7; Juana (…) ve merhum 5; Samai (…) ve merhum 2; Micaela (…) ve merhum 6 ”.

Tespit edilen cesetlerin yakınlarına bırakılıp bırakılmadığı bilinmemektedir. Diğer beş kişi, 2014 yılında cesetlerin imha edilmesi emri verildiğinde Jojutla’daki Eyalet Savcılığı tarafından gizlice ve herhangi bir tabela olmadan gömüldü.

PGR / SIEDO etiketli turuncu çantalı ceset Cuautla’da unutulmuş, gömülmekten kurtulmuş olduğu için unutulmuştu.

“Sorun, PGR’nin bu klasörü unutması. Bunu böyle yapıyorlar, böyle davranıyorlar: destek istiyorlar, cesetleri alıyorlar ve orada bırakıyorlar ”diyen Olivera Melo eleştirdi.

Diş hekimliği uzmanı, Cuautla’da “BİR” bedenin yanında kayıtsız üç ceset daha olduğunu hatırladı. Bunlar siyah plastik torbalara sarılı. Birine savcı ona dosya numarası vermediği için adli tıp tarafından müdahale edilmedi.

“Kesinlikle hiçbir şey yapmadılar ve orada kaldı. Bu kadar basitti, ”diye yorumladı dört yıl sonra öfkeyle. Eksikler hem devlet hem de federasyondu.

2016 yılında, Castañeda Kamu Bakanlığı ile tekrar karşılaştıklarında, bu organların her biri için devlet soruşturma dosyaları açıldı. Şikayetler Semefo de Cuautla koordinatörü Alberto Vázquez Vallejo tarafından sunuldu.

Uzman Olivera Melo ve Castañeda savcılığının versiyonları, eyalet savcılığının gözaltında bulunan iki cesedin tıp öğrencilerinin adli muayenehaneleri için Genel Hastaneye bağışlanması gerektiğidir. Emrin Expert Services yöneticisi Samuel Nava Vázquez tarafından verildiğini kabul ediyorlar.

Emekli diş hekimi, “Bilgisizlik veya bilgisizliğin bir göstergesi,” diye eleştirdi.

İki ceset Semefo de Cuautla’da soruşturma dosyası olmadan hala “koruma” altında bulunuyor.Cesedi Morelos'ta PGR tarafından terk edilmiş olarak bulan avukat Monserrat Castañeda Delgado.  Kredi: Carlos Quintero.

Cesedi Morelos’ta PGR tarafından terk edilmiş olarak bulan avukat Monserrat Castañeda Delgado. Kredi: Carlos Quintero.

Keşiften sonra, Cumhuriyet Savcılığı birkaç resmi mektup yazdı ve onları müdahalelerine izin vermek veya – etikete göre – federal bir soruşturmanın parçası olan cesedin nihai varış noktasına karar vermek için PGR’ye gönderdi.

Ayrıca yönetmen Nava Vázquez’e Semefo de Jojutla’ya ait bir PGR cesedinin keşfini bildirmek için bir mektup yazdı.

“PGR’den bilgi bekliyordum ve Morelos Eyalet Savcılığı genel müdürünün reddiyle karşılaştım, bu organ; Bunun Savcılık Bürosunda var olduğunun farkında bile değildiler ”dedi Monserrat Castañeda.

Şimdi eski ajanın versiyonuna göre, Nava unutulmuş cesedi görmezden geldi ve cevap verdi: “Bedenlerim Jojutla’ya karşılık geliyor; vücutlarım, kaydettiğim klasörlerle Cuernavaca’ya karşılık geliyor. O cesedin nereden geldiğini bile bilmiyorum ”.

Turuncu çantalı ve federal etiketli ceset hâlâ belirsizlik içindeydi. Bazı genetik profiller eşleşene kadar.

Bir kayboluşun kronolojisi

16 Kasım 2009’da “Dulce”, Jojutla’nın kuzeybatısındaki Panchimalco’da annesini ziyaret edeceği için veda ederken kocası “Julio” yu son kez gördü – her iki isim de kimliğini korumak için değişti – veda etti.

İki çocuğu olan yirmi yaşındaki Julio, Genel Hastanenin Genel Hizmetler bölümünde “Dr. Ernesto Meana San Román ”, ancak o sırada bir iş anlaşmazlığı nedeniyle hareketsizdi.

Üç erkek kardeşi vardı. Erkeklerin en küçüğüydü. Dördü, Jojutla’daki bir sokak tezgahında tacos de carnitas satan anneleri Martha’ya yardım ettiler.

Dulce’nin büyükannesi Mamá Rosita, torunlarının dediği gibi, Julio’nun sağduyulu, çok saygılı bir adam olduğunu hatırlıyor. Ondan hiç kötü bir söz duymadı. Komşuları onu aynı şekilde hatırlıyor.

Julio o gün öğleden sonra saat dörtte ayrıldı, karısına “bir süre sonra döneceğini” söyledi.

Anne, Julio’nun “girişten çıkışa” evine geldiğini doğruladı ve ardından aracına bindi. Kısa süre sonra endişelendi ve şikayetinde: “Cep telefonunu aradı, çaldı ve beni posta kutusuna gönderdi, bu iki günlüğüne oldu.”

Dulce, arkadaşları arasında Julio’yu aramaya başladı.

Mamá Rosita başka versiyonların da ortaya çıktığını hatırladı: “Bir çağrı aldığını, Cuernavaca’da (işinden) bir toplantı yapacaklarını söylüyorlar, bu yüzden ayrıldı ve Cuernavaca’ya gelmediğini söylüyorlar. Yol boyunca nerede olduğunu bilmiyoruz ama ortadan kayboldu ”.

Bir hafta sonra, 23 Kasım 2009’da, kaybolmasıyla ilgili olarak Güney Batı Bölgesi Savcılığı’na şikayette bulundu.

Kamu Bakanlığı’ndan bir ajan, kayıp dosyasını Julio’nun karısının ve annesinin ifadesiyle birleştirdi. Sekiz yıl içinde, hiçbir otorite, eyalet veya federal, aileyi genetik profillerine sahip olmak için test etmedi. Ana ve gelini, Savcılığın bir cevabını almadan arama yaptı. Bir damadı onlara bir polisten bir mesaj getirdi: ortalıkta dolaşmayın.

Doña Martha, beklediği yıllarda, şeker hastası olana ve görme yetisini kaybedene kadar oğlu Julio’yu aradı. Son bir girişimde, 9 Haziran 2018’de, 84 cenazenin devlet mezarlarından çıkarıldığını öğrendikten sonra Jojutla savcılığına gitti. Onu cesetler arasında bulmayı umuyordum.

Bir Kamu Bakanlığı temsilcisine ikinci bir şikayette bulundu ve bunu Tetelcingo ve Jojutla’dan çıkarılan ve 2016 envanterine girilen kimliği belirsiz cisimlerin verileriyle karşılaştırmak için biyolojik bir numune alınmasını emretti.Julio'nun ailesi iki kez yas tuttu, önce cenazesi ve aylar sonra annesinin ölümü.  Maya Ocampo'ya kredi verin.

Julio’nun ailesi iki kez yas tuttu, önce cenazesi ve aylar sonra annesinin ölümü. Maya Ocampo’ya kredi verin.

Bir yıl sonra, 5 Temmuz 2019’da bir uzman, Martha arasında olası bir eşleşme buldu. Uzman, kimliği yeniden doğrulamak için başka bir akrabadan ikinci bir DNA testi istedi ve 11 Kasım 2019’da Julio’nun oğlu kanını verdi.

4 Aralık’ta savcılık, çekmecede unutulan ve amfi tiyatrolar arasında dolaşan ve savcılığın devralmak istemediği ONE adlı unutulmuş cesedin, on yıl önce ortadan kaybolan Julio olduğunu doğruladı.

Sonsöz

Julio’yu bulduktan beş ay sonra, 60 yaşındaki anne covid-19 kurbanı olarak öldü. Adaleti hiç görmedi. Oğlunun vücudundaki usulsüzlükler nedeniyle soruşturma dosyası (CT-UIDD-C / 1773/2016) açılmasına rağmen hiçbir eyalet veya federal kamu görevlisi hakkında soruşturma açılmadı.

Kayıp yakınları grubu “Casa Morelos’a Dönüyor”, 2017’de Jojutla mezarlarında ortaya çıkarılan 84 cesedin kimliğini bulmaya yardımcı olan bir Adli Kimlik Merkezi’nin kurulmasını önerdi – bazıları PGR etiketiyle. , bugün Başsavcılık Ofisi-, Tetelcingo mezarlarından kimliği hala belirlenemeyen 107 kişi ve eyalette kimliği belirsiz kalan 291’den fazla ceset var.

Beşinci Eleman Laboratuvarı’ndan elde edilen verilere göre, bu olaylar, ülkedeki 2006’dan 2019’a kadar 38.891 kimliği belirsiz ceset bırakan adli krizin bir parçasıdır.Adli tıp kurumlarından geçen ve kimliklerini geri kazanamayan organlar yakınlarına teslim edilmek üzere.Julio, 10 Ocak 2020'den beri Higuerón de Jojutla topluluğunun belediye panteonunda bulunuyor.  Maya Ocampo'ya kredi verin.

Julio, 10 Ocak 2020’den beri Higuerón de Jojutla topluluğunun belediye panteonunda bulunuyor. Maya Ocampo’ya kredi verin .

* Bu rapor, Meksika’daki adli tıp sisteminin çöküşünü ve sevdiklerini arayan binlerce ailenin ve kimliği olmayan binlerce cesedin sonuçlarını ortaya çıkaran Quinto Element Lab’ın #CrisisForense serisinin bir parçasıdır. Ekim ve Kasım aylarında her hafta gelecek sürümler. Www.quintoelab.org/crisis-forense adresini ziyaret edin

Kaynak:quintoelab.org

Koordinator00

Next Post

TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökal ve 5 kişi Tutuklandı

Sal Kas 24 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetlerine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in de bulunduğu 5 kişi tutuklandı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında 2018 ve 2020’de yapılan iki ayrı aramada bulunan isim listelerinde adlarının yer alması nedeniyle […]
Translate »