Dortmund’ta Şengalli kadın Olania Çendy katledildi

Kadın cinayetleri durmuyor. Almanya Dortmundt’ta 3 gün önce Evli olduğu eşi tarafından katledilen Olania Çendy için SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği-n)den iletilen açıklamayı soruna yönelik duyarlılığımızdan dolayı olduğu gibi yayınlıyoruz. Simurg News

”8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe hazırlanırken Dortmund’da 24 Şubat pazartesi günü akşam saatlerinde Şengalli ve  4 çocuk annesi Olania Çendy, evli olduğu erkek tarafından bıçaklanarak katledildi. Öldürüldüğünde çocukları da evdeydi.
Dört çocuğunun yanında katledilen Çendy’in, daha önce de eşinden gördüğü şiddet nedeniyle kadın sığınma evine yerleştiği aktarıldı.
 Bugün kadın özgürlük mücadelesinde sokakları terketmeyen kadınlar en yakınındaki erkekler tarafından şiddete tacize, tecavüze ve katliamlara maruz kalıyor. Şengal’de DAİŞ çeteleri  tarafından tacize ve tecavüze uğrayan binlerce  Ezidi kadın katledildi. Şimdi de Dortmund kentinde bir kadını erkek şiddetinden dolayı kaybettik. Almanya’da kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken  15 Şubat’ta da Berlin’de  ailesi tarafından evliliğe zorlanan Huriye intihar etti. Çendy ile bir kadın daha eksildik.
Savaşa, yoksulluğa, baskıya, kadın cinayetlerine karşı 8 Mart‘ta alanlarda Çendy‘nin, Huriye’nin, Saray Güven’in sesi olup “bir kadın daha eksilmeyeceğiz” şiarımızı haykıracağız.
Tüm kadınları, her gün yaşadığımız şiddete, ayrımcılığa, taciz ve tecavüze karşı; kadın cinayetlerine dur demek icin SKB Almanya olarak kadın özgürlük mücadelesini yükseltmeye, örgütlenerek direnişimizi büyütmeye çağırıyoruz.
Kadına karşı şiddete, cinayetlere, tacize ve tecavüze karşı kadınlar olarak özsavunmayı büyütelim.
Katledilen kadınların hesabını soracağız!
Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Almanya
26 Şubat 2020 ”

Koordinator00

Next Post

GAVUR NENEM! - S.ORAL UYAN

Per Şub 27 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Küçük bir çocuk kendi gibi küçük çocuklarla çocukça oyunlar oynuyordu duvarlarından yoksulluk akan sokaklarda. Evlerin kapı zillerini..kapı tokmaklarını çalıp kaçıyordu..tıpkı diğer çocuklar gibi. Bazılarının isimleri Bekir..Ali..Seydo..Arbil..Efraim..Sait..Artin’di. Ama hepsi çocuktu..hepsi aynı fakir avluda yaşıyordu ve hepsi birbirinin kardeşiydi.         Yine birgün Hasan, Artin’in kapısına dikilmiş,kapıyı […]
Translate »