Diyarbakır’da HDP ve DBP Yöneticileri ile Kadın Derneklerine Operasyon

Haber Merkezi

Operasyonda HDP MYK Üyesi Özlem Gündüz, DBP eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Rosa Kadın Derneği Kurucu üyeleri ile Özgür Kadın Hareketi aktivistleri gözaltına alındı.

Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi siyasetçiler ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve Rosa Kadın Derneği üyeleri gözaltına alındı. 

Polisler tarafından sabah saat 4.00 sularında evlerine ve dernek binasına düzenlenen baskında gözaltına alınan isimler şöyle:

Urfa’nın Karaköprü ilçesinde Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Narin Gezgör, Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Özgür Kadın Hareketi ( TJA) aktivisti Gülcihan ŞimşekZelal Bilgin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanları Remziye Sızıcı ve Kasım Kaya, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş ile Nazile Tursun

Mezopotamya Ajansı baskınlarda, evlerde saatlerce arama yapıldığını, gözaltına alınanların, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü yazdı, Urfa’da gözaltına alınan Narin Gezgör’ün ise sağlık kontrollerinin ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği bilgisini paylaştı.

Ajans, operasyon kapsamında gözaltına alınan siyasetçi sayısının artabileceğini kaydetti.

Roza Kadın Derneği: Tüm kadınları dayanışmaya çağırıyoruz

Baskını derneğin sosyal medya hesabından duyuran Roza KAdın Derneği, “Kadınların şiddete maruz kaldığı bu ortamda bizler derneğimizi kurduğumuz günden bu güne hiç durmadan çalıştık ve mücadele ettik. Bu gün de Derneğimize karşı yapılan bu hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz. Tüm kadın kurumlarını Rosa’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” açıklaması yaptı.

Günay: İktidar kadın düşmanlığı yapmaya devam ediyor

Konuyla alakalı bir basın açıklaması yapan HDP sözcüsü Ebru Günay, baskıların kendilerini yıldırmayacağını ifade ederek gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi. Günay şöyle konuştu:

“Bu sabah yine bir siyasi soykırım operasyonuyla güne başladık. AKP’nin baskıları, AKP’nin gözaltısı, hukuksuzlukları, siyasi soykırım operasyonları bildiğimiz ve artık şaşırmadığımız operasyonlar. Bu durum bizim mücadele azmimizi her seferinde arttırıyor. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı.

“Roza Kadın Derneği ve JTA bölgede kadına şidete karşı mücade eden tek dernek ve bu sabah saatlerinde polis taraından evleri, dernek binaları basıldı. Saatlerce arama gerçekleştirildi, evraklarına el konuldu. Kadına yönelik bir derneğin basılması ve gözaltına alınması şu anlama geliyor. İktidar ‘Ben kadına şiddet uygulamaya devam edeceğim, ben erkekleri korumaya devam edeceğim, ben tacizciyi, tecavüzcüyü korumaya devam edeceğim’ diyor. Çünkü kadınları koruyan, kadınları savunan bir derneğin yöneticilerinin gözaltına alınmasının başka bir açıklaması yok.

“İktidar kadın düşmanlığı yapmaya devam edeceğinin mesajını veriyor. Bizim mücadelemiz hiçbir baskıyı tanımadı. Dayanışmaya ve kadın mücadelesini büyütmeye devam ediceğiz.” (HA)

Kaynak: bianet.org

Koordinator00

Next Post

HPG'den gerilla eylemleri ve işgal saldırılarına ilişkin açıklama

Cum May 22 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Haber Merkezi HPG açıklamasında şu ayrıntılara yer verildi: HAKKARİ “21 Mayıs günü güçlerimiz, Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Tepê Ser Zêr alanında hareket halinde bulunan işgalci TC ordusunun bir birliğine yönelik sabotaj eylemi düzenlemiştir. Gerçekleştirilen bu eylemde 1 düşman askeri öldürülmüştür. 22 Mayıs günü […]
Translate »