Devrimci Halk Ozanı Rıza Aslandoğan’la Söyleşi…

Toplumsal Kültürel şekillenişimizde ’60/ ’70 li yılların sonlarına kadar Aşık/Ozan geleneğinin büyük etkisi vardı.

Bu etkinin gücü bu geleneğin bir kaç onyılda esamesi kalmayan köksüz konjontürel popüler kültür sanat üretimlerinin aksine binlerce yıllık köksel bağlardan süzülüp gelen kültürel birikimden kaynaklanıyor. O nedenle hafıza da yer tutucudur ve o nedenle kalıcıdır.

Bu geleneğin günümüze ulaşmış yaşayan temsilcilerinden biride Rıza Aslandoğandır. Sivas’ın Halk Ozanlarından bir tanesidir. ve Kaypakkaya geleneğine yakın duran, bu perspektifli mücadelenin kültür sanat cephesinde kah sazı sözü ile kah etkinliklere, gecelere ve kurumlardaki çalışmalara katkı sunmasıyla bilinen bir değerimizdir.

Çok şey yazılabilir. Kazandırdığı bir çok eser ve bu eserlere konu oluşturan yaşanmışlıklardan derya çıkar ama gelin biz kendisinden dinleyelim. Sorduk dinledik söyledik ve en önemlisi finalin tadına doyamadık. İlgilisi sonuna kadar izleyeni de başka bir tad alacaktır.

İsmail Doğruer

Next Post

Emperyalizm Üzerine Son Tartışmaların Haritası Esteban Mercatante

Çar Kas 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Emperyalizm kategorisinin geçerliliği ve bugünkü önemi, Marksizm ile ilgili alanlarda bir süredir çok tartışılıyor. Bunu Ideas de Izquierda’da eleştirel okumalar, polemikler ve son zamanlarda konuya önemli katkılarda bulunan bazı yazarlarla röportajlar aracılığıyla anlatıyoruz. Tartışmaların düzenlendiği birkaç eksen vardır. EE. UU. Çürüme mi, tartışmasız güç mü? New Left Review’un bu özel […]
Translate »