Demokrasi Yürüyüşü’nün 4. günü: Diyarbakır’da ziyaretler, Abbasağa’da coşkulu buluşma

HDP’nin Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya doğru iki koldan başlattığı Demokrasi Yürüyüşü’nün 4. gününde Diyarbakır’da kentteki kitle örgütleri ziyaret edilirken, İstanbul’da da Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda coşkulu bir final buluşması gerçekleşti

HDP’nin Ankara’ya başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün Hakkâri kolu, Van, Tatvan, Bitlis ve Batman’ın ardından Diyarbakır’a ulaştı.

HDP Urfa İl Eş Başkanı Emine Çetiner, 19 Haziran’da yürüyüş kolunun Urfa’dan geçeceğini belirterek, “Tüm halkımızı bu yürüyüşe sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

HDP Hilvan İlçe Eş Başkanı Çiğdem Karakeçili ise ülkeye demokrasi ve hukuk getirmek için yürüdüklerini belirterek, “Yürüyüşümüz Diyarbakır’dan sonra Urfa’da devam edecektir. Urfa bittikten sonra Ankara’ya yürüyeceğiz. Yürüyüşümüz er veya geç amacına ulaşacaktır. Biz burada arkadaşlarımızın motivasyonunu gördük. Gerçekten yoğun bir katkı var. Polis engellemelerine rağmen çevre illerden yoğun katılım var ve bu katılımların devam edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

HDP Sur ilçe Eş Başkanı Hatun Yıldız da Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin bir gecede düşürüldüğüne dikkat çekerek, “Daha önce birçok arkadaşımız aynı süreçten geçti. HDP’nin demokrasi yürüyüşü, tüm yurttaşların talebi ve mücadelemizin bir ayağıdır. Biz bunu sonuna kadar sürdüreceğimizi, sonunda da kazanacağımız biliyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’da ziyaretler

Demokrasi Yürüyüşü’ne katılan HDP milletvekilleri ve parti yöneticileri, Diyarbakır’da sürdürdükleri temaslar kapsamında bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ni (ESP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu‘nu (MED-TUHAD-FED), Barış Anneleri Meclisi ve Hak İnisiyatifi’ne bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Beşiktaş’ta coşkulu buluşma

Demokrasi Yürüyüşü’nün İstanbul ayağında ise öğleden sonra DİSK Genel Merkezi’ne ziyaret, akşam saatlerinde de Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda düzenlenen final buluşması vardı. Semtteki polis ablukasına rağmen Abbasağa Parkı yüzlerce kişinin katıldığı coşkulu bir buluşmaya sahne oldu.

Yürüyüşe katılan eylemciler de erkenden parka gelerek çalınan şarkılar eşliğinde halaylar çekip zılgıtlar attı. Yürüyüşçüler burada HDP bayrakları eline alıp üzerinde “Hep birlikte” yazılı önlükleri giyip, şapkalar taktı. Buluşmada sık sık “HDP umuttur umut dimdik ayakta”, “Bijî berxwedana HDP”, “HDP halktır halk burada”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Jin, Jîyan Azadî”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “Katil AKP işbirlikçi MHP” sloganları atıldı.

Bugünkü yürüyüşe HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, TİP Milletvekili Barış Atay, HDP Önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, milletvekilleri Dersim Dağ, Zeynel Özen, Murat Çepni, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, Serpil Kemalbay, Ayşe Acar Başaran, Ömer Öcalan, Fatma Kurtulan, Musa Piroğlu, TMMOB İl Koordinasyon Sekreteri Cevahir Akçelik, KESK İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Beyzade Sayın, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üyeleri, HDP Gençlik Meclisi üyeleri, SGDF Eş Genel Başkanı Alev Özkiraz, Devrimci Parti, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, KÖZ, ESP üyeleri, Barış Anneleri, Demokratik Alevi Derneği, HDP il ve ilçe örgütü yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve yüzlerce yurttaş katıldı.

Bulut: Karanlığa karşı bir yürüyüş

İlk olarak söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, Edirne’den başlattıkları yürüyüşü İstanbul’da taçlandırdıklarını belirterek, “HDP bu yürüyüşü karanlığa karşı yapıyor. Bu yürüyüş, kadınlar, çocuklar, gençler, doğa, için yapıyor. Hepimiz bu mücadelede birlikteyiz. Kimse yalnız yürümeyecektir. Haklı yürüyüşümüzü haklı taleplerimizle süslendireceğiz” dedi.

Atay: Mutlaka kazanacağız

TİP Milletvekili Barış Atay, iktidarın saldırılarının ilk olmadığını belirterek, “On yıllardır barış diyen Kürtlere, kadınlara gençlere karşı yaptığı saldırıların bir devamı. Fakat bu saldırılar hiçbir işe yaramadı. İktidarın anlamadığı şey şu; yapılan kayyum atamalar, yapılan baskılar bu ülkedeki karanlığı yıkmak için söz verenleri engellemeyecek. Dost ve düşman herkes bilsin ki mutlaka kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Günay: Hep birlikte el ele

Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay da son üç ayda yaşananlara bakılarak kapitalizmin halklar için neler getirdiğinin göründüğünü dile getirdi. AKP iktidarının halklara aynı şekilde saldırdığını ifade eden Günay, “Bu iktidar varsa demokrasi yok, faşizm var, gericilik var. Bizler bu ülkede herkesin eşit haklara sahip olması için mücadele ediyoruz. Bizler bu ülkede kadınların hayata eşit katılımı için, çocuklar için mücadele ediyoruz. Her türlü baskıya rağmen umudumuzu kıramadılar kıramayacaklar. Hep birlikte el ele yürüyeceğiz. Bu yürüyüşü selamlıyoruz” diye konuştu.

Gürkan: Yürüyüş kararlılığı AKP’ye cevaptır

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, AKP iktidarının yürüyüş boyunca engellerini aşa aşa gelen yürüyüşçüleri selamladığını belirterek, ��Bu yürüyüşte ortaya konan talepler bu ülkenin demokratikleşmesine ilişkindir. AKP iktidarında eşitlik, özgürlük yok ama bütün hakların kısıtlanması, elinden alınması var. HDP’nin talepleri sadece HDP’ler için değildir. Bu talepler demokrasi, özgürlük isteyen herkes içindir. AKP’nin saldırganlığı püskürtecek olan kadınıyla, erkeğiyle verilecek mücadeledir. HDP’nin yürüyüşündeki kararlılık AKP’ye verilecek cevabı gösteriyor” diye konuştu.

Başaran: Karanlığı örgütleyenlere karşı buradayız

Son olarak söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Kimse tarihte darbecileri hatırlamaz. Ama darbeye karşı mücadele edenler tarihe her zaman altın harflerle yazılmıştır. Bu darbe de diğer darbeler gibi er ya da geç bizim mücadelemizle sonuçlanacak. Biz bu mücadeleyi en yükseğe taşımaya hep birlikte barış demeye hep birlikte kadınlar için mücadele demeye, özgürlük demokrasi demeye devam edeceğiz” dedi.

Sendika63.0rg/Mezopotamya Ajansı’ndan derlenmiştir

Koordinator00

Next Post

Alevi LGBTI+’lar – 4: “Aleviyim diyen herkes ezilenlerin mücadelesinin yanında olmalı”

Cum Haz 19 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Geçtiğimiz hafta avrupaforum1.org’ta “Alevi eşcinseller vardır” başlığı ile bir yazı yayımladım. Bu yazı, esasında bir giriş yazısıydı. Tüm dünyada LGBTI+ (lezbiyen, gay, biseksuel, transseksüel veya travesti, interseks, queer+) bireylerin Onur Ayı olarak kabul edilen Haziran ayında Alevilik çalışan bir araştırmacı olarak Alevi toplumundaki durumu […]
Translate »