Cumartesi İnsanları’na 700. hafta davası

Polis tutanağına dayanılarak hazırlanan iddianamede, kayıp yakınlarının Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan cezalandırılması istendi.

* Fotoğraf: Hayri Tunç, Gazete Fersude

Haberin İngilizcesi / Kürtçesi için tıklayın

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 25 Ağustos 2018’deki 700. Haftası eylemine düzenlenen polis saldırısında gözaltına alınan 46 kişiye “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan dava açıldı.

TIKLAYIN – 700. Hafta Müdahalesi Ve Bakan Soylu’ya Tepki

İddianamedeki tek delil, polisin olay günü tuttuğu tutanak ile tahkikat evrakı.

TIKLAYIN – Polis Cumartesi Anneleri’ne Plastik Mermiyle Saldırdı

Savcı Fatih Dönmez imzalı 7 sayfalık iddianamenin 5 sayfası dava açılanların isimleri, 1 sayfası polis tutanağı, 1 sayfası ise savcının iddialarından oluşuyor.

“Marjinal gruplar çağrı yaptı” iddiası

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan tutanakta, kayıp yakınlarının 700. Haftasında eylem yapacağının bilindiği, bunun ayrıca sosyal medyada duyurulduğu ifade edildi ve bu çağrılara sendikalar ve siyasi partilerin yanı sıra “marjinal grupların” da bireysel ve toplu olarak çağrı yaptığı ileri sürülüyor.

Tutanakta, bir toplantı yapılabilmesi için 48 saat önceden mülki amirden izin alınması gerektiği, izin alınmadığı için de kaymakamlıkça “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının genel hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla” yasaklandığı iddia ediliyor. Ancak Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın eylemi bir toplantı değil, basın açıklaması olacaktı.

Polis tutanağına dayanan iddianamede, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın ve onlara destek için alanda bulunanların uyarılara rağmen dağılmadıkları için gözaltına alındıkları ileri sürülüyor.

Milletvekillerinin dosyası ayrıldı

Haklarında dava açılanların isimleri şöyle: Koray Çağlayan, Koray Kesik, Leman Yurtsever, Levent Gökçek, Lezgin Özalp, Maside Ocak, Mehmet Günel, Muhammed Emin Ekinci, Ayça Çevik, Besna Koç, Cafer Balcı, Can Danyal Aktaş, Cihan Oral Gülünay, Cüneyt Yılmaz, Deniz Koç, Ercan Süslü, Ezgi Çevik, Faruk Eren, Fecri Çalboğa, Ferhat Ergen, Gamze Elvan, Hakan Koç, Hasan Akbaba, Hasan Karakoç, Jiyan Tosun, Kenan Yıldızerler, Murat Akbaş, Murat Koptaş, Onur Yanardağ, Osman Akın, Özer Oymak, Özge Elvan, Ramazan Bayram, Rüşa Sabur, Sadettin Köse, Adil Can Ocak, Ahmet Karaca, Ahmet Süleyman Benli, Ali Ocak, Ali Yiğit Karaca, Atakan Taşbilek, Ataman Doğa Kıroğlu, Saime Sebla Arcan, Sinan Arslan, Ulaş Bedri Çelik, Volkan Uyar.

O gün eyleme katılmak üzere alanda bulunan milletvekilleri ile ilgili de dokunulmazlıkları olduğu gerekçesiyle dosyalarının tefrikine karar verildi.

İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti, ilk duruşma tarihi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Ne olmuştu?

Cumartesi Anneleri/İnsanları, kayıpların bulunup faillerin yargılanması talebiyle 27 Mayıs 1995’te Galatasaray Meydanı’nda başlattıkları oturma eylemine 15 Ağustos 1998’de başlayıp yedi ay süren polis saldırısı sonucu 13 Mart 1999’da ara verdi. 31 Ocak 2009’da yeniden başlayan Cumartesi oturmaları 25 Ağustos 2018’deki 700. Haftada tekrar polis saldırısı ile karşılaştı.

700. haftada polis plastik mermilerle saldırdı, çok sayıda kayıp yakını gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ifadelerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı, avukat Gülseren Yoleri, konuyla ilgili açıklamasında, 700. Hafta etkinliğinin “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bilgisi dahilinde Beyoğlu Kaymakamlığı imzalı bir karar ile keyfi olarak yasaklanmış olduğunu” söyledi.

700. Hafta buluşmasında gözaltına alınan Maside Ocak, “1997’de iki kuşak olarak gözaltına alınırdık, bugün üç kuşak gözaltına alındık” dedi.

21 Mart 1995’te gözaltına alındıktan sonra cansız bedenine kimsesizler mezarlığında ulaşılan Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak, 82 yaşındaki annesi Emine Ocak’ın da gözaltına alınmak istendiğini, son anda polislerce otobüse bindirilmediğini, annesinin kalkanlarla itildiğini, kollarının morartıldığını anlatmıştı.

1995’ten beri Galatasaray meydanında mücadeleHakikat Adalet Hafıza Merkezinin verilerine göre, zorla kaybedildiği tespit edilen toplam 1352 kişi var.Bir grup kayıp yakını ve hak savunucusu “kayıplar son bulsun, akıbetleri açıklansın, sorumlular yargılansın” talebiyle 27 Mayıs 1995 cumartesi günü saat 12.00’de İstanbul, İstiklal Caddesi Galatasaray meydanında oturdu. Arada polis müdahaleleri olsa da 169 hafta kesintisiz Galatasaray Lisesi’nin önünde oturuldu.170. haftada, 15 Ağustos 1998’de başlayan güvenlik güçlerinin saldırısı, 7 ay sürdü . Her cumartesi, yani tam 31 kez, gözaltılar yaşandı. Cumartesi Anneleri/İnsanları 13 Mart 1999’da güvenlik güçlerinin saldırıları nedeniyle belirsiz bir süre Galatasaray oturmalarına ara verdiklerini açıkladılar. Yedi aylık sürede toplam 431 kişi, birkaç saatten beş güne kadar varan sürelerde gözaltında tutuldu, dövüldü, tartaklandı, yerlerde sürüklendi, hakarete uğradı.Hep birlikte gözaltında kaldıkları süre 932 gün oldu. Toplam 84 günlük iş göremez raporu alındı. Bununla da kalmayıp haklarında, “polise mukavemet”ten, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına” muhalefetten davalar açıldı. Hatta, okuma yazma bilmeyen kadınlar gözaltı hücreleri duvarlarına yazı yazmaktan yargılandı.Cumartesi Anneleri/İnsanları, kayıpların bulunup faillerin yargılanması talebiyle 27 Mayıs 1995’te Galatasaray Meydanı’nda başlattıkları oturma eylemine 31 Ocak 2009’da yeniden başladı.

Hanife Yıldız: Kimseden Utanmıyorsanız, Benden Utanmanız Lazım

İrfan Bilgin: Taleplerimizi Yerine Getirirseniz Meydandan Kalkarız

Hanım Tosun: Dünya Bizim Sesimizi Galatasaray’da Duydu

İkbal Eren: Evlatlarını İstiyor Anneler, İstismar Bunun Neresinde?

Hasan Karakoç: Siz Kayıplarımızı Bulup Sorumluları Yargılayın, Biz Oturmaktan Vazgeçelim

Mikail Kırbayır: Bakan Soylu Görevin Bizi Dinlemekti, Uzaklaştırmak Değil

Maside Ocak: Soylu’nun Açıklamaları Kayıp Davalarını Etkileyecek

(AS)

Ayça Söylemez

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yaptı. 2002’den itibaren Star, Vatan, Akşam, HaberTürk ve Hürriyet gazetelerinin yazıişleri ve dış haberler bölümünde çalıştı. Güncel Hukuk dergisinde yazıları yayınlandı. BirGün’de Anonim adlı köşeyi yazıyor. 2011’den bu yana bianet’te İnsan Hakları Editörü.

Kaynak:bianet.org

Koordinator00

Next Post

Soylu: Eminönü'nde Gezerken mi Kayboldular?

Sal Kas 24 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Haberin Kürtçesi  için tıklayın  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’ndaki 700. hafta buluşmasına düzenlenen polis müdahalesi hakkında konuştu. TIKLAYIN – Polis Cumartesi Anneleri’ne Plastik Mermiyle Saldırdı Eğitim Daire Başkanlığı Durmuş Yalçın Konferans Salonu’nda düzenlenen 104. Dönem Kaymakamlık Kursu Açılış Programı’nda konuşan Soylu, “700. gösterilerini yapmak istediler, […]
Translate »