Covid-19 bulaşan ve ölen işçilerin istatistiksel verilerinin yokluğu üzerine

İş Avukatları ve Avukatları Derneği (AAL), görevlerinin nedeni ve vesilesiyle enfekte olmuş ve ölen işçilerle ilgili veri bulunmamasından duyduğu endişeyi dile getiriyor.

AAL, nedenlerle ve görevleri nedeniyle Covid-19 enfekte çalışan işçilerin tahmini enfeksiyon sayısı ve ölüm sayısı hakkında istatistiksel verilerin yokluğunu endişeyle not ediyor.

Sosyal, Önleyici ve Zorunlu İzolasyonun (ASPO) ülkenin yargı alanlarının çoğundan ayrılmasından ve çok sayıda ekonomik faaliyetin, ASPO içinde kalan yetki alanları dahilinde bile kademeli olarak genişlemesinden sonra, sayısında önemli bir artış olmuştur. Ülkemizin dünyadaki en yüksek enfeksiyon oranlarından birini kaydettiği noktaya kadar Covid-19 enfeksiyonları ve ölümleri.

Medyada sorumsuz sosyal toplantılar sonucunda ortaya çıkan, bulaşıcılığın önlenmesi bireysel sorumluluk meselesiymiş gibi sunulan bu durum, bir pandemi bağlamında ve her gün işe gitmek zorunda kalan insanların gerçekliğini gizler. karar veremiyor veya kontrol edemiyorlar.

Meslek hastalığı olarak bildirilen Covid-19’un nedenlerle veya iş vesilesiyle meydana geldiği iddia edilen enfeksiyonların toplamını yansıtan sayısal verilerin olmaması, büyük çaplı geri dönüşün etkisinin bilinmesini engelliyor. işyerleri ve etkinlik derecesi ve sağlık protokollerine uygunluk.

En son “Bildirilen COVID-19 vakalarının evrimi” (https://www.argentina.gob.ar/noticias/actualizacion-covid-19-el) gibi İşgücü Riskleri Müfettişliği (SRT) tarafından hazırlanan raporlar -sistem kapsamına giren-145 binden fazla işçi), tamamen eksik ve kısmidir, çünkü yalnızca DNU N ° 367/2020 çerçevesinde listelenmemiş meslek hastalığı olarak kabul edilen vakaların sayısını kaydeder, Kovid-19 tarafından öldürülen işçi sayısının yanı sıra işten çıkarılan vaka sayısı.

Böylelikle yeni önleyici tedbirler alabilmek için işyerinde Covid-19 vakalarının varlığının gerçek büyüklüğü konusunda tam olarak uyarmak mümkün değildir.

Öte yandan, DNU N ° 367/2020, Covid-19’u kapsamına böyle bir karaktere sahip olmayan ve işyerlerine devam edenleri kapsamına almayan, yalnızca temel çalışanlar açısından liste dışı bir meslek hastalığı olarak ilan etmektedir. Aynı şekilde, acil durum düzenlemelerine göre temel işçi tanımı ASPO’da yer alan yargı yetkileri için geçerli olduğundan, bu ART ve Tıp Komisyonlarını kalan yargı alanlarında yapılan şikayetleri reddetmeye motive eder. Bu, kabul edilen vakaların% 87’sinin Buenos Aires Özerk Şehri’nde ve Buenos Aires Eyaleti’nde olduğunu gösteren en son SRT raporunda açıkça görülüyor ki bu da raporun neredeyse yalnızca bölgenin alanına odaklandığını gösteriyor. ASPO’nun devam ettiği AMBA, ülkenin geri kalanındaki işçileri dışarıda bırakmak. Bu yüzde, şu anda neredeyse benzer olan, AMBA ile iller arasındaki ülkedeki genel enfeksiyon oranıyla eşleşmemektedir.

DNU N ° 367/2020 kapsamının sınırlamalarına, bu Derneğin onlarca yıldır suçladığı mesleki risk rejimine özgü eksiklikler ve SRT N ° 38/2020 Kararı ile getirilen kısıtlamalar eklenmelidir. Covid-19 nedeniyle hasta işçilerden gelen şikayetleri kabul etme şartı olarak, işverenin kendisi tarafından hazırlanan belgelerin sunumunu dayatıyor.

Yeterli ve güvenilir istatistiki verilerin eksikliği, yaşadığımız ciddi sağlık, sosyal ve ekonomik acil durumdaki çalışanların sağlık durumlarının vaka sayısının kötüleşmesi riskiyle değerlendirilmesini imkansız kılmaktadır.

Tüm bunlar için, ilgili kurumlardan ve özellikle İşgücü Riskleri Müfettişliğinden, Covid-19’un neden olduğu enfeksiyonların sayısı ve ölümcül kurbanların sayısı hakkında kapsamlı, ayrıntılı, güncel ve güvenilir istatistikler hazırlamaya devam etmelerini istiyoruz ve Hastalığa neden olarak ve görevleri nedeniyle bulaşmış olabilecek işçiler. Bu istatistikler, toplanan bilgilerin güvenilirliğini doğrulamaya izin veren makul ve açık yönergeler izlenerek derlenmelidir. Son olarak, işçi sınıfının sağlık durumunu değerlendirmek ve uygun olan yerlerde gerekli önleyici tedbirleri alabilmek için kamuoyuna duyurulmalıdır.


Kaynak: http://www.laboralistas.net/2020/11/02/sobre-la-ausencia-de-datos-estadisticcos-de-trabajadores-contagiados-y-fallecidos-por-covid-19/

Haber Merkezi

Next Post

Şili: Genç Mapuche Alex Lemún'un öldürülmesinden 18 yıl sonra hapis cezası bekleniyor

Paz Kas 8 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 7 Kasım 2002’de, Carabineros grubundan sorumlu Carabineros Binbaşı Marco Aurelio Treuer Heysende, Alex Lemun’un kafasına isabet eden ateşli silahını ateşledi. Beş gün komada kaldıktan sonra genç Mapuche öldü. Edmundo Alex Lemun Saavedra, 10 Mayıs 1985’te doğdu. Ailesi ile Araucanía bölgesi, Malleco eyaleti, Ercilla bölgesinde bulunan […]
Translate »