Coronaya inat, Yaşasın Hayat – Hilmi Toy

Hilmi Toy
Yazar

Hemşerim, şiirlerinde yerel dili de ustaca kullanan şair Nevin Koçoğlu arkadaşım paylaşmıştı dün bir Ahmet Oktay şiirini “Bahçemde uzak bir bahar var, kıpır kıpır çiçekler, patlamaya hazır leylak salkımları.. Altında çay içmek vardı baharın” dizeleriyle. 
Bahçedeki bahar bile uzak bu mevsim. Hallince açan çiçekler bile dokunamadığımız için dargınlıklar içindeler bize. Odan geniş, sığmıyorsun yalnızlığınla, kapın açık çıkmıyorsun dışarıya. Camdan bakışıyoruz gökyüzüyle, işe yaradı ikinci kattan küçücük balkon yeryüzüyle selamlaşıyoruz. “Karartma Geceleri” değil Coronalı Gündüz ve Geceler yaşadığımız. “Altında çay içmek vardı baharın” demişti Ahmet Oktay, gönlü rahat olmasa da bu taraftan yana, orada katıksız içiyordur bir ihtimal. Bizse üstünde bile içemez olduk baharın. Yan yana gelemez olduk.
“Küle döndüysen, yeniden güIe dönmeyi bekIe. Ve geçmişte kaç kere küIe dönüştüğünü değil, Kaç kere yeniden küIIerin arasından doğrulup, yeni bir gül olduğunu hatırla” demiş paylaşımında bu ahir ömrümde derin izi olan bir sevgili arkadaşım. Beklemek sabır işi, inat işi, yaşamda ısrar işi. Ve hatırlamak küllerimizden kaç kere yeniden doğup güle dönüştüğümüzü hayat bahçesinde zorlu yolun zorlu yolcusu olarak. Anılar aynasıdır hayatımızın. Güzel günleri, umudun gergefinde nakış nakış işlenen özlenen günleri bekleyeceğiz sabırla ve hatırımızda olacak hep dünden yarına yüklendiğimiz güzellikler.
Bakın hele bir, okuyun hele bir. Bunlarda akılda olup hatırda kalsın. Yazılsın bir tarafına tarihin. Coronalı günlerde İşçi sağlığı ve güvenliği için Tuzla Tersanelere giden İçmeler Köprüsü’nde Tersane işçilerine “Greve çık, evde kal!” Çağrısı ile Üç Dakika Konuştu diye para cezası kesmişler bizim Hakkı Usta’ya. DİSK /Limter-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Usta’ya ceza kesip faturayı eve yollamışlar. Yapma Hakkı Usta, yapma böyle, havayı kirletip, suyu bulandırma. İşçi sağlığı ve güvenliği deyip patronların ekmeğiyle oynama bu Coronalı günlerde. Sofralarından eksilir yoksa öksüzün yetimin hakkı, işçinin işsizin hakkı. Boğazlarında kalır öksürür, yapma Hakkı Usta!
Bundan tam 4 yıl önce de DİSK’in Kıdem Tazminatı’na ilişkin çıkarttığı afiş için ceza kesmişti Limter-İş Sendikası’na Tuzla Belediyesi Zabıtaları.
Tersanelere giden bir köprü altına yapılan “Üç Afiş için Üç Bin TL Ceza”.
Dün olduğu gibi bu günde Hak, Hukuk, Adalet işte, Neylersin!
Bugün 27 Mart, Dünya Tiyatrolar Günü aynı zamanda. “Tiyatroya özgürlük” Şiarıyla   27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun. “Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika” diyerek dünya sahnesindeyiz. Kiminin oyunu yasak, kiminin yazısı, sözü, haberi, konuşması yasak bu dünya sahnesinde. Coronalı günlerde bile “paran kadar sağlık” deniyor ve sunuluyor bu dünya sahnesinde. Özgür Tiyatrolar bir gün bunun da oyununu sergiler sansürsüz dünya sahnesinde. Sanatın, kalemin sesine, diline zincir işlemez, ses çağlar, söz akar, kalem çizer sahnede yerini bulur. Birlikte dünya sahnesinde ‘Yaşamı’ paylaştığım cümle sevdiklerime,  dostlarıma Tiyatrolar Günü’nde sevgiler yolluyorum. Sahnedekiler için alkışlar… 
Her şeye rağmen sağlıklı günler adına Coronaya inat, bahar tadında yaşasın hayat!
Sağlıcakla kalın.

Hilmi Toy

Next Post

Her güne bir film yorumu... Levent Kaçar

Cum Mar 27 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 İnstagram adresi: cineman_offical Merhaba, ben Levent Kaçar. Sinema öğretmeni, film yönetmeni ve senaryo yazarıyım. Aynı zamanda olur olmaz bir çok film ve dizi filmin de izleyicisiyim. Öyle ki; bazı film ve dizileri defalarca izledim diyebilirim. Sizinle izlediğim bu filmler üzerine sohbet edeceğim. Sizden gelen […]
Translate »