Corona’lı Günlerimiz- Özlem Armen

Özlem Armen
Yazar
Simurg Yazı Kurulu Üyesi

Dünya’yı sağlık olarak tehdit eden ciddi bi salgin, Corena vürüsü. Covid-19 olarak bilinen, insandan insana temas yoluyla bulaşarak yayılıp korkunç felaketleri insanlığa yaşattırdı-yaşattıracağa benziyor. Elbette, neo-liberal politikaların yarattığı pratik sonucudur bütün bunlar. Savaş, göç, yoksulluk ve doğa tahribatlarının, tarım alanlarına ilişkin  sağlıksız politikalar ile  yetersiz gıda sorunu vb. ortaya çıkan sonuç ile tamamen ilişkilidir.

Görünen o ki herhangi bir salgın hastalığı çevre ve doğadan bağımsız ele alamayız. Toplum sağlığına yönelen her konuda tedbir alınması, doğada yaşayan her canlının ve bitki örtüsünün konunun uzmanları (Zoologlar, Botanikçiler, Biyolog ve Mikrobiyologlar vb.) Tıp insanları tarafından incelendiğini düşünürsek nasıl böyle bir sonuç çıkar doğrusu merak uyandırıyor insanda?

İlk olarak Çin‘de başlayan bu virüs salgınının, nedense hiç ülkemize gelmeyecekmış gibi düşünülerek, en başlangıcında hiçbir idari tedbirin alınmamış olması kabul edilemez .

Devletleri yönetenlerin, toplumun sağlığından, çevreden, doğada yaşayan her bir canlı karşısında görev ve sorumluğu olduğunu biliyoruz. Bunun için, aksi tutum ve ihmal kaynaklı ağır sonuçlarda tez elden bu yöneticiler görevlerini bırakmalıdırlar. Elbette görev ve sorumluklarını yerine getirmeyenler bu işi doğru yapan ve yapacak olanlara devretmelidirler.

Bugün yaşadığımız bu sürecin ne kadar sağlıklı yürütüldüğüne bakacak olursak, devlet yetkililerinin sürecin nasıl işletildiği konusunda çok yetersiz olduğu ortadadır. Halkı, bilinçlendirmeden uzak olduklarını maalesef görüyoruz. Halk sağlığını tehdit eden Covid-19, her gün okuduğumuz, dinlediğimiz tüm programlarda, ellerinizi yıkayın, izole edin, evde kalın, denmektedir. Kuşkusuz bunlar genel doğrulardır, ilk idari tedbir açısından yerindedir. Gününümüzde yaşanan ekonomik krizin yarattığı yaşam mücadelesini unutmamak gerekir. Bir çok insan aldığı asgari ücretle evi geçindirirken/geçindirmeye çalışırken, çalışmadan nasılkarşılayacaklar ihtiyaçlarını! Bu önlemlerle, hiç çalışmadan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında devlet desteği yada nereden karşılanacağı konusunda tek kelime eden yok.

Ayrıca çalışanların, koşulları ve korunma yöntemleri nelerdir? Hangi güvenlik tedbirleri, izolaszon vb. tedbirler alınmıştır. Bütün bunlar kontrol altında mı? Denetleniyormu? Daha bir çok sorularla çoğalta bileceğimiz bu idari ve insani tedbirler yeterli görünmediği gibi dört ay önce konuşmamız, tedbir almamız gerekirken şimdi bütün bunları dillendirmemiz felaketin kapıda olduğunu gösteriyor.

Övünerek, “Virüs vakası yoktur!” diyenler, birinci derece bu memlekete yaşanacak olan vahim sonuçlardan sorumludurlar. Toplum psikolojik olarak, çöktü. Ekonomi zaten dibe vurmuştu…Şimdi ne olacak? Çare olarak eve kapanmak yeterli mi? Böyle olmadığı, geç kalındığı ortada…

Korona virüsünün, ülkenin hangi bölgelerini yoğunlukla etkilediği, sürece dair hiçbir şefaflığın olmaması yaşanan büyük sorunlardan bir tanesidir. Toplum, ciddi muğlaklıkla karşı karşıyadır. Elbette birçok konu ve alınması gereken tedbirler üzerine başlıklar çoğalabilir.

Bu salgın nedeniyle dahada vahim sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için acil olarak, özel hastane ve klinikler kamulaştırılmalı, mahalle ve semtlerde mobil ekipler kurarak önlemler çoğaltılmalı ve ,acıl servısler ve kriz masalarının duyuruları ile gelişmeler aktarılmalıdır.  Halk böylece direk tıbbi bilgilerle bilgi edinmiş olur.

                Sivil toplum kuruluşları nerede? Sizin bu topluma karşı görev ve sorumluklarınız yok mu?

Özlem ARMEN

Özlem Armen

Next Post

Dijital Yıkım Projesi Covid19 Salgını-Nesrin Lora

Çar Mar 25 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Neredesin ey vicdan, hangi ara kayboldun aramızdan? Ne demeli, nereden başlamalı, gözlerimizin önünde insanlar ölüyor. Yaşlılar, hastalar geçmişimiz ölüyor adeta. Siliniyorlar  birer birer tarih sayfalarından. Hiç yaşamamışlar gibi, sanki hiçbir şey paylaşilmamış gibi sessizce ölüyorlar. Bizse öylece bakakaliyoruz. Çünkü henüz 21. yüzyılda yaşıyoruz, Gelişmedik […]
Translate »