Çevresel Adalet, Irkçılık ve Aktivizm Hakkında 16 Temel Kitap – John R. Platt

Bu yıl bize şimdiye kadar bazı acımasız dersler getirdi, aralarında sistemik ırkçılığın neredeyse tüm toplumsal ve çevresel hastalıklarımızı harekete geçirdiği veya güçlendirdiği gerçeği.

Şimdi çevresel adalet ve ırkçılık sorunlarından en çok etkilenen insanları ve bunları çözmek için çalışan aktivistleri dinleme zamanı.

İşte başlamak için iyi bir yer: Çevresel ırkçılık ve ilgili konular hakkında 16 önemli yeni kitabı önde gelen gazeteciler ve uzmanlardan topladık. Bunlardan ikisi preslerden sıcak ve bu ay raflara çıkacak , geri kalanı ise önceki “Revelator Reads” taksitlerinden çekilecek . Hepsi, insanlara ve gezegene zarar veren sorunlara hayati öngörü sağlarken, daha adil bir gelecek için çözümler sunar.

Hala bir salgının ortasında olduğumuzdan – ırksal adaletsizliğin daha da kötüleştirdiği başka bir sorun – açıkçası yerel kitapçıları ve kütüphaneleri ziyaret etmek zor olmaya devam ediyor, bu nedenle bu bağlantıların tümü basılı kopya veya e-posta sipariş edebileceğiniz yayıncıların sitelerine gidiyor. kitabın. Ayrıca, bu kitaplardan herhangi birini teslimat veya kaldırım kenarı toplama hizmeti sunabilecek yerel mağazalardan sipariş etmek için yeterli bilgi bulabilirsiniz.

Bu liste çok kapsamlı değildir ve çoğunlukla son iki yılda yayınlanan kitaplardan alınmıştır ve Yerli yazarlar ve Standing Rock gibi protestolar üzerinde biraz ağırdır. Bu yüzden cevapsız düşündüğümüz kitapları tavsiye etmekten çekinmeyin .

Bağlanın, Bağlanın, Koruyun: Angelou Ezeilo’dan Çevre Liderleri Olarak Farklı Gençleri Güçlendirmek

Greening Gençlik Vakfı’nın kurucusu, çok beyaz çevre hareketinin eleştirisini ve Afro-Amerikan, Latinx ve Kızılderili topluluklarından genç katılımcıların katılımı için bir araç seti sunuyor.

Çim Büyürse: Dina Gilio-Whitaker tarafından Kolonizasyondan Ayakta Kayağa Çevresel Adalet için Yerli Mücadele

Yerli direnişin tarihi hepimize “Tüm Gerçek Hintliler Öldü” ve Yerli Amerikalılar Hakkında Diğer 20 Efsane’den savaşmaya ihtiyacımız olan gücü sunabilir .

Gençlere Güç Verme: Sesiniz ve Nasıl Kullanılır Jamie Margolin

Ülkenin en ilgi çekici gençlik aktivistlerinden birinin hazırladığı önemli bir kitap. Latinx adlı queer Margolin, Zero Hour’u kurdu ve 2018’in rekor kıran Gençlik İklim Yürüyüşüne enerji verdi. Şimdi deneyimini ve uzmanlığını – diğer genç aktivistlerle birlikte – paylaşıyor ve barışçıl protestolar düzenlemekten kriz zamanında zihinsel sağlığınızı korumaya kadar her konuda tavsiyelerde bulunuyor. Greta Thunberg önsözü verir.

Tehlike Anında Çevre Adaleti Julie Sze

Yıllar boyunca birçok kez gördüğümüz gibi, çevre adaleti için ayakta duran aktivistler genellikle şiddetli misilleme ile karşı karşıyadır. Bu akademik kitap, Sze’nin gelecekteki (ve umarım daha güvenli) eylem için kılavuzları ortaya çıkarmak için “tarihi ve kültürel güçler ve şiddet, ölüm ve yaşam ve bedenlerin yok edilmesine karşı direnç” dediği şeyi inceler.

Sokaklardan İklim DeğişikliğiMichael Méndez

Méndez, iklim krizinin, özellikle düşük gelirli renk topluluklarında, halk sağlığı için de bir kriz olduğunu ve her iki sorunun da sadece çevre adaleti meselelerini ele alarak çözülebileceğini savunuyor. “Çatışma ve İşbirliği Çevresel Adalet Hareketini Nasıl Güçlendiriyor” başlıklı kitabı, Méndez’in Kaliforniya toplulukları ve taban eylemleri konusundaki kendi araştırmalarını ele alıyor ve bu da bizi rahatsız eden sorunların bizi nasıl bir araya getirebileceğini gösteriyor – ancak herkesi masaya davet edersek .

Latinx Çevrecilikleri: Sarah D. Wald, David J. Vázquez, Priscilla Solis Ybarra ve Sarah Jaquette Ray tarafından düzenlenen Yer, Adalet ve Sömürge

Bir düzineden fazla akıl, çevre hareketi tarafından göz ardı edilen düşünceleri ve kültürel süreçleri incelemek için bir araya geliyor.

İsrafa Korkunç Bir Şey: Çevresel Irkçılık ve Amerikan Zihnine Saldırısı Harriet A. Washington

Bu kitap gözlerinizi açacak, sizi kızdıracak ve sizi marjinal renk topluluklarında kirlilikle ilgili sağlık sorunlarının vebaya son vermeye yönelik çözümlere yönlendirecektir.

Aric McBay’den Tam Spektrum Direnci

Bu iki ciltli seri, dünya çapında 50’den fazla direniş hareketinden örnekler kullanarak, sosyal adalet ve çevre konularında aktivizm için güçlü bir primer sağlar. İlk kitap hareketlerin nasıl oluşturulacağını tartışırken, ikinci kitap değişim stratejilerini inceler.

Yerli Çevre Adaleti , Karen Jarratt-Snider ve Marianne O. Nielsen tarafından düzenlendi

Kirlilik fiziksel, finansal ve ruhsal sağlığınıza zarar verdiğinde, bu bir haksızlıktan daha fazlasıdır. Ama Hint Ülkesinde defalarca böyle oluyor. Bu kitap, Navajo ve Hopi topraklarındaki Standing Rock’tan uranyum madenciliğine, kolonileşme, egemenlik ve – belki de en önemlisi – zafer mercekleriyle değişen durumlara değiniyor.

Zehirli Su: Michigan, Flint Vatandaşları Yaşamları İçin Nasıl Savaştılar ve Candy J. Cooper tarafından Marc Aronson ile Ulus

Flint su krizine yönelik çok satan ve güçlü kitaplar gördük, ancak bu özellikle genç yetişkin okuyucular için yazılmış ilk kitap. Çocukların Flint trajedisinden en kötü etkilenenler arasında olduğunu düşündüğünüzde, bunu okuması ve anlaması gereken bir hikaye yapar – böylece büyüyebilir ve başkalarına olmasını önlemeye yardımcı olabilirler.

Ortaya Çıkan Adalet: Topluluğunuzu Madencilik Sektöründen Nasıl Korursunuz Joan Joan

Yeni bir madencilik projesinin nasıl durdurulacağından, terk edilmiş bir madenin nasıl temizleneceğini bulmaya kadar her şeyi kapsayan bu önemli kitap, aktivistlere insan sağlığına ve çevreye zarar verebilecek her türlü maden endüstrisini üstlenmeleri için bir astar sunuyor.

Zaten Kimin Suyu? Su Korumasının Maude Barlow tarafından Halka Açık Ellere Alınması

Dünyanın en önemli su adaleti aktivistlerinden biri, sorumlu olmayan şirketlerin ve hükümetlerin eylemleri nedeniyle toplulukların kurumasını önlemeye yardımcı olmak için adım adım bir rehber sunmaktadır.

Standing Rock ile Ayakta: Nick Estes ve Jaskiran Dhillon tarafından düzenlenen #NoDAPL Hareketi Sesleri

Makaleler ve röportajlardan şiirlere ve fotoğrafçılığa kadar her şeyi birleştiren ünlü direniş eyleminin tarihini ve önemini anlamak için gerekli bir cilt.

Bir Dünya: Gezegenimizi Koruyan Renk Halkı Anuradha Rao

Pre-teen okuyucular için bu kitap, dünyadan ağaçlardan yunuslara ve insanlara kadar her şeyi kurtarmak için çalışan 20 kısa aktivist biyografisi sunuyor. Bu süreçte, yeni nesil aktivistlere ilham vermeyi umuyor – özellikle de kendilerini hala çok beyaz olan çevre hareketinde temsil edilmiş görmemiş olanlar.

Siyahla Çiftçilik: Soul Fire Çiftliği’nin Karada Kurtuluş Pratik Kılavuzu –Leah Penniman

Ülkemizin gıda sisteminde ırkların ve adaletsizliğin sona ermesi için gerek çiftliklerde gerekse beslenme açlığı olan Afro-Amerikan topluluklarında nasıl yapılır kılavuzu. Bonus: Aynı teknikler toprağı iyileştirir, hayvancılığa insanca davranır, nadir bitki çeşitlerini korur ve iklim için fayda sağlar.

Berta Cáceres’i kim öldürdü? Barajlar, Ölüm Mangaları ve Yerli Bir Savunucunun Gezegen Savaşı , Nina Lakhani

Honduraslı yerli lider ve aktivist Berta Cáceres, 2015 yılında prestijli Goldman Ödülü’nü kazandı – bir hidroelektrik barajın kutsal bir nehri tahrip etmesini engellemeye çalışması için öldürülmesinden bir yıl önce. Bu güçlü kitap hayatının ve ölümünün hikayesini anlatıyor, her yıl yüzlerce çevre savunucusuna karşı işlenen cinayetlerde ve saldırılarda yankılandı.

John R. Platt The Revelator’ın editörüdür . Ödüllü bir çevre gazetecisi, çalışmaları Scientific American , Audubon , Anakart ve diğer birçok dergi ve yayında yer aldı. “Yok Olma Geri Sayımı” sütunu 2004 yılından bu yana sürekli olarak yayınlanmaktadır ve nesli tükenmekte olan 1.000’den fazla türle ilgili haber ve bilimleri kapsamaktadır. Çevre Gazetecileri Derneği ve Ulusal Bilim Yazarları Derneği üyesidir. John, Portland ve Ore’nin eteklerinde yaşar ve burada hayvanlar ve karikatüristler tarafından kuşatılır

Kaynak:ecowatch.com

Koordinator00

Next Post

Geçmişten Öğrenmek: Tarih, İsrail'in Batı Şeria İlhakına İlişkin İpuçları Sunuyor - Miko Peled

Çar Tem 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Palest ilhak edildi , işgal edildi , çalındı ve Filistinliler mülksüzleştirildi , sürgün edildi , kafeslendi , alıkonuldu, apartheid rejimine tabi tutuldu ve İsrail devleti tarafından yirmi yılı aşkın bir süredir öldürüldü . Dünya her birkaç yılda bir İsrail ayrımcılığı, işgali veya katliamının bir yönünü protesto etmek için uyanıyor ve sonra derin uykusuna güvenli bir şekilde geri dönüyor. İsrail sık sık Avrupa Birliği’nin […]
Translate »