Çelik: AİHM’in Demirtaş kararını hukuk sistemimiz değerlendirecek

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin HDP eski Eş Genel Başkanlarından Selahattin Demirtaş’ın siyasi saiklerle hapis tutulduğu yönündeki tespiti ve “Derhal tahliye edilsin” kararını da değerlendiren Çelik, şunları dedi:

“AİHM kararı sıcak bir karar. Gerekçeli karar 100-150 sayfalık bir karar. Hukuk sistemimiz değerlendirecek. Buna göre bir yaklaşım geliştirilecek.”

Çelik, konuşmasında Covid-19 salgını, çıplak arama uygulamaları ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” çağrısıyla ilgili de şunları dedi:

“96 ülkeyle uçuşlar sürüyor”

“Virüsün mutasyona uğradığı şeklinde haber ve değerlendirmeler söz konusu. Bazı Avrupa Birliği ülkeleri İngiltere ile uçuşlarını durdurdu.

“Türkiye de Birleşik Krallık, Danimarka, Güney Afrika, Hollanda gibi ülkelerle uçuşları durdurdu.

“Halihazırda 96 ülkeyle uçuşlarımız düzenli olarak sürüyor ama Covid-19 ile ilgili bir tehdit veyahut da yönetilmesi gereken süreç ortaya çıktığı zaman hiç şüphe yok ki bu tedbirler alınacaktır. 

“Aramalar anayasaya uygun”

“(Çıplak arama iddialarıyla ilgili) En önemli tavırlarımızdan biri işkenceye sıfır toleranstır.

“Bunları dile getiren şahısların her gün adliye teşkilatını zan altında bırakmaya çalışan yeni bir açıklaması ortaya çıkıyor. Bunların sayısı zaten üç-beş kişiyi geçmiyor. 

“Cezaevlerindeki ve diğer yerlerdeki arama prosedürleri AİHM kararlarına, anayasa kararlarına uygun şekilde yapılıyor. Bütün bunlar denetleme mekanizmalarımız tarafından her gün denetleniyor.

“Uşak’taki görüntüleri, kayıtları yayınlıyor yetkililer ve bunun yalan olduğu ortaya çıkıyor. 

“İşkenceye sıfır tolerans ilkesinde hiçbir gevşeme olamaz. İnsanlık onurunu hiçe sayan hiçbir inceleme yapılamaz. 

“Hiç kimse boş yere adliyeyi, güvenlik teşkilatlarını zan altında bırakan haksız hukuksuz işlere girmesin. İftira mekanizmasına dönüşmüş bazı sosyal hesaplar, siyasetçiler var. Onlar zaten iflah olmaz.

“Hazine yardımının kesilmesi örnekleri var”

“(Bahçeli’nin “HDP kapatılsın çağrısıyla ilgili) Parti kapatmaların zorlaştırılması sivil siyaseti güçlendirmek bakımından bizim getirdiğimiz bir düzenlemedir. 

“Siyasi partiler ne için var? Vatandaşın iradesini hukuk devleti ve demokrasinin kuralları içinde o toplumsal talebi siyasi temsile dönüştürmekle ilgili var. Peki, bir parti siyasi olarak terör örgütünün propagandasını yapıyorsa, bir parti hukukun dışına çıkıyorsa, bir parti hukuk devletini ve demokrasiyi yok etmek için bir performans gösteriyorsa ve bunu açıkça söylüyorsa, bu durumda hukuk devleti ve demokratik sistem çaresiz değildir.

“İspanya’da terör örgütü ETA’nın siyasi kolu olduğu gerekçesiyle siyasi partiler yasası çerçevesinde Batasuna Partisi yasa dışı ilan edilerek kapatıldı. Söz konusu karar da AİHM tarafından onaylandı.

“Numan Bey’in söylediği esasında bizim daha önce parti kapatmaların siyasi hayatta sonuç doğurmaması ve bunların sürekli olarak kendini yenileyerek lağvedilmesiyle ilgili. 

“Zaten Numan Bey konuşmasının devamında da terör propagandasının engellenmesi gerektiğini, terörle ilgili olarak siyasetçilerin kendisini ayrıştırması gerektiğini, bu ayrıştırma söz konusu olmadığında bunun meşru kabul edilmemesi gerektiğini söylüyor.

“Sayın Bahçeli’nin de zaten söylediği bunlara müsaade edilmemesi gerektiği şeklinde. Dünyada mesela farklı modeller de var. Mesela bu tip terör örgütü propagandası yapanların milletin vergilerinden hazine yardımı almasının engellenmesi gibi.

“Size bu genel çerçeveyi çiziyorum. MYK’da herhangi bir değerlendirme yapılmadı.

“Geçmişte sivil siyaset alanının vesayet kurumlarından korunsun diye parti kapatmayı zorlaştıran biziz. Bunu ortadan kaldıran biziz. Çünkü önüne gelen Yargıtay Başsavcısı istemediği partiye kapatma davası açıyordu. Sonuçta aslında sivil siyaseti yok etmek için yapıyordu.” 

“Demokrasi ve hukukun en büyük düşmanı terör. Demokrasi ve hukuk devleti terör karşısında asla çaresiz değil. Terör propagandası, kutsanması ve meşrulaştırılması konusunda da hukuk devleti mekanizmaları içerisinde gereken tedbirler alınır. Bunun modeli ve şeklinin nasıl olacağı MYK’da tartışılmadığı için bir şey söylemeyeceğim.”

Kaynak:bianet.org

Haber Merkezi

Next Post

“ÖZGÜRLÜK” mü Dediniz?! SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER

Çar Ara 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Özgürlükten daha önemli bir şey yoktur.”[1] Havaya benzer, varlığı anlaşılmaz, yokluğu dayanılmazdır özgürlüğün, ya da Özdemir Asaf’ın deyimiyle, “Varlığı kaybedilince anlaşılan”dır. Albert Camus’nün ifadesiyle, hem olasının, hem olanaksızın tanımlandığı bir dünyada bulunabilen özgürlük; Nâzım Hikmet, Sait Faik okurken bariz hissedilen duygudur; kaybedildikçe değerlenir… Bazen […]
Translate »