“Bütün tutsaklar serbest bırakılsın!”

Haber Merkezi

Stuttgart’ta devrimci tutsaklarla dayanışma eylemi yapıldı

Almanya’nın Stuttgart kentindeki Stammheim cezaevi önünde 14 Mart’ta, “18 Mart Politik Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Günü” kapsamında devrimci tutsaklarla dayanışma eylemi düzenlendi..

Eylemde Stammheim hapishanesinde Havale Agit ve Havale Veysel, Mannheim hapishanesinde Havale Özkan, Schwäbisch hapishanesinde Havale Salih,  Münih hapishanesinde ATİT’ten Havale Müslüm Elma şahsında tüm hapishanelerde tutuklu bulunan devrimci tutsaklara dayanışma mesajı gönderildi.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) imzalı Almanca “Politik tutsaklarla dayanışmayı güçlendirelim” pankartıyla TSP imzalı “Politik tutsaklara özgürlük” dövizlerin, AGİF ve ADHK bayraklarının taşındığı eylemde Arbeitskreis Solidarität, Tutsakların Sesi Platformu (TSP), Rote Hilfe, Kürt Toplum Merkezi adına konuşmalar yapıldı.

Arbeitskreis Solidarität adına yapılan konuşmada,  Almanya’da artan davalara ve buna karşı dayanışmanın büyütülmesinin önemine değinildi. Rote Hilfe adına yapılan konuşmada ise, Almanya’da yürürlüğe giren polis yasası ve artan politik davalara dikkat çekildi. Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmada da, Stammheim hapishanesinde devam eden 129 A/B davalarına, Kürt siyasetçiler üzerinde artan baskılara değinildi.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) adına yapılan konuşmada, devrimci tutsaklara sahip çıkmanın, onların sesini alanlara taşımanın önemine dikkat çekildi.

TSP adına yapılan konuşmada, Paris Komünü’nün kuruluş tarihi olan 18 Mart’ın, “Politik Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Günü” olarak dünyanın pek çok yerinde eylemlerle karşılandığı anımsatılarak, devrimci tutsakların onur ve özgürlük direnişini sahiplenmek için her yıl  ilericilerin, antifaşistlerin, devrimcilerin sokaklara çıktığı vurgulandı.

TECRİDE SON! HASTA TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK!

TSP adına yapılan konuşmanın devamında, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da on binlerce kadın ve erkek politik tutsağın  hapishanelere doldurulmuş  durumda olduğu, 780 çocuğun anneleriyle birlikte, 69.301 liseli ve üniversiteli ögrencinin, 457’si ağır 1334 hasta tutsağın hapishanelerde tutulduğu belirtildi.

Konuşmada, politik tutsakların sesini, taleplerini en geniş göçmen yığınlarına, yerli emekçilere taşımak için duyarlı tüm kesimleri 18 Mart’a Avrupa çapında düzenlenecek eş zamanlı eylemlere katılım çağrısı yapıldı ve “Tecride Son! Hasta Tutsaklara Özgürlük!”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!”  şiarıyla sonlandırıldı.

 “Politik tutsaklara özgürlük”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlanlarının sıklıkla atıldığı eylem,  topluca söylenen türkülerle sonlandırıldı.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) / Avrupa’dan

BASINA VE KAMUOYUNA

“Bütün tutsaklar serbest bırakılsın!”

Corona virüs (Covid -19) salgınının yarattığı hayati tehlikeyi dikkate alarak, tutsakların yaşamına mal olmaması için, bütün tutsaklar  tahliye edilmeliler. Hapishanelerin fiziksel yapıları itibarıyla bile başlı başına bir “sağlık sorunu” vardır. Hal böyle iken  İran’daki durum örnek alınmalı, bütün ülkeler tutsakları serbest bırakmalıdır.  (İran 54 bin tutsağı serbest bıraktı.) Kaldı ki, Türkiye ve Kürdistan’da durum çok daha vahimdir.  Hapishaneler tıka basa doludur. 3 kişinin kalması gereken yerde 6 kişi kalmaktadır. Mahkumlar nöbetleşe uyumaktalar.  Hem yerleşim hem de kullanım alanı yeterli olmadığı gibi, hijyenik bir ortam da yoktur. Sağlık sorunları çözülemeyen, sağlıklı beslenemeyen, hücrelerde tutulan  tutsakların Corona virüse yakalanma riskleri çok daha yüksektir.

 Adalet Bakanlığının önlem almak adına tutsakların haklarının gaspı düşünülemez. Bu mantık hapishane içinde hapishane uygulama mantığıdır.  Zaten her ürlü haktan mahrum olan tutsakların daha fazla cendereye alınması, fiili bir işkence biçimidir. Derhal bu iskenceye son verilmelidir. Bu asla kabul edilemez. Corona virüsü zaten toplum psikolojiyi alt üst etmiş, buna bir de görüş ve ziyaretçi yasağı ilave edilmesi insanlık dışı bir davranıştır.

 Corona virüsün hapishanelere sıçraması durumunda vahim sonuçlara yol açacağı aşikardır. Göz göre göre bu gerçeğe sessiz kalınmamalı. Okulların tatil edildiği, yürüyüş, gösteri, toplantı, panel, konser, sinema ve tiyatroların yasaklandığı bir dönemde yaşanacak her türlü olumsuzluktan Türk devleti sorumlu olacaktır.

Türkiye ve Kürdistandaki hapishanelerde 1343 hasta tutsak bulunmaktadır. Bunların 344’ü ağır hastalardır. Bu tutsakların tedavisi hapishanelerde mümkün görünmemektedir.Hasta tutsakların tümü ilk etapta tahliye edilmelidir. Çünkü hasta tutsakaların risk oranı normal insana göre onlarca kat daha fazladır. Yukarıda işaret ettiğimiz bütün bu yaşamsal sorunlardan dolayı, Adalet  Bakanlığı derhal  zaman kaybetmeden bütün tutsakları tahliye etmelidir.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) / Avrupa

14 Mart 2020

Haber Merkezi

Next Post

ÇOCUKLUĞUN BİTTİĞİ YER- A.Dersim GÜLER

Paz Mar 15 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Elinde ki sigaradan derin bir nefes çekti. Ciğerlerine doluşan dumanın bir kısmını savurdu esen rüzgâra. Rüzgâr alıp dumanı, uzaklaştı oralardan. Gökyüzüne baktı . Gök karanlık, yıldızlar kayıptı. Sanki bir daha sabah olmayacaktı. Ömrü karanlıkta çırpınan bir kelebekti o an. Üzerinde ki mor hırkasının içinde […]
Translate »