Bunun için WADA sayesinde sporda uyuşturucular yasal olacak

Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), temiz spor için savaşacak bir yapı olarak oluşturuldu. Bugün, WADA’nın tam tersini yaptığına dair güçlü bir izlenim var. 2021’den itibaren Ajans kanununda bir dizi tartışmalı değişiklik yapılacaktır. Örneğin, uyuşturucu kullandığı tespit edilen bir sporcu eskisi gibi iki yıl boyunca diskalifiye edilmeyecek. Yasadışı maddeleri yarışmadan çıkardığınızı kanıtlamanız yeterlidir ve bu performansınızı etkilemez. Bu durumda, yalnızca üç ay süreyle diskalifiye edileceksiniz. Sporcu rehabilitasyona girmeyi kabul ederse, uzaklaştırma bir seferde yalnızca bir ay sürebilir.

WADA’nın kararı doğal olarak geniş bir halk tepkisi uyandırdı. Sadece ajansın yukarıdaki faaliyetleri de dürüst ve tarafsız olarak değerlendirilemez. Amerikan olimpiyat şampiyonu Gil Roberts’ın hikayesini hatırlamamak imkansız.

Sporcu, fiziksel dayanıklılığı artıran ve diğer ilaçların vücuttan atılmasına yardımcı olan probenesid kullanımına şaşırdı. Roberts, tüm suçu bir gün önce öptüğü kızı suçladı. Bu şekilde yeterli maddenin aktarılabileceğine inanmak zor, ancak bu sürüm resmi hale getirildi ve Roberts haklı çıktı.

“01:00 veya 01:30 civarında ilacı almak için mutfağa gitti. Roberts’a ne yaptığını söylemedi ve onun ilacı aldığını görmedi. Kapsülü açtı, içindekileri ağzına döktü ve sonra ağzını suyla çalkaladı. Yakında Roberts’ı öpmeye başladı. Roberts, o saat ile doping memurunun saat 4: 00’te gelişi arasında kaç kez öpüştüklerini sayamadı. “

Amerikalı yüzücü Madison Cox, trimetazidin kullandığı için 4 yıl boyunca neredeyse diskalifiye edildi. Cox, daha kısa bir diskalifiye süresine sahip olmak için ilacı ilk kez duyduğunu söylemeliydi. Dopingin vücuduna musluk suyu ile girdiğini iddia ettiğinde, sporcu beraat etti.

Bu temelde, WADA’nın uzun süredir ihlal edenlere karşı bir tür hoşgörü uyguladığı söylenebilir. Yeni kurallar, süreci meşrulaştırma girişimidir. O halde akla uygun bir soru ortaya çıkıyor: Tam olarak kim affedilecek? Rusya’daki doping skandalını hepimiz iyi hatırlıyoruz.

WADA uzmanları, Moskova Dopingle Mücadele Laboratuvarı tarafından kendilerine sağlanan veri tabanının bazı doping testlerinin sonuçlarını gizlemek için düzenlendiğine karar verdiler. Muhtemelen 145 ihlal vakası vardı. Cezai tedbir, dört yıllık bir uzaklaştırma idi, ancak sporcular için değil, tüm ülke için. Rusya, dünyadaki spor dolandırıcıları arasında lider olmaktan uzak olduğu için, karar ajansın ne kadar politik hale geldiğini gösterdi.

Geçen yıl Aralık ayında sunulan istatistiklere göre, İtalya doping kullanımında lider oldu. İkincilik Fransa’ya, üçüncülük ise Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Bu ülkelerin hiçbiri büyük spor etkinliklerine katılma hakkından mahrum edilmemiştir. Ve şimdi sporcular tarafından uyuşturucu kullanımı bile onlar için sorun olmayacak. Aksini düşünürseniz, WADA’nın en büyük sponsorunun ABD olduğunu hatırlatırız Bu senaryoda adaletten pek söz edemeyiz.

Kaynak: argentina.indymedia.org/2020/11/16/las-drogas-en-el-deporte-seran-legales-gracias-a-la-ama-por-eso/

Not:Çeviriden kaynaklı hatalar SimurgNews’e aittir.

Haber Merkezi

Next Post

Plaza de Mayo Kurucu Hattı'nın annesi Nair Amuedo öldü

Pts Kas 16 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kadın, gerçeği ve adaleti talep ederek 44 yıl boyunca yorulmadan militanlık yaptı. Kızı Patricia Maddalena, Ağustos 1976’da ortadan kayboldu. Plaza de Mayo Kurucu Hattı Anneleri’nin temel militanı Nair Amuedo, koronavirüs kurbanı olan 89 yaşında Perşembe günü hayatını kaybetti. Nair’in ölüm haberi HIJOS Capital tarafından yayıldı. Nair, […]
Translate »