Bugün Bayram, Bugün 1 Mayıs, İşçinin Emekçinin Bayramı

Hilmi Toy
Yazar

Mayıs tanıktır emekçi insanlık, bugün 1 Mayıs. Her yıl, her anına Mayıs tanığımız olmuştur yola çıkarken 1 Mayıs’a. Bütün güzellikleri toplamalıyız yemiş veren dallarımızda. Bütün sokakları, yolları güzellemeliyiz umutlu düşlerimizle. Yukarı, daha yukarı kaldırmalıyız bizden önce düşenlerin bayraklarını. Bilmeliyiz kavga çetin, kavga zor iki sınıf arasında, iki ayrı dünyanın kavgası bu. Cesaret, cesaret, biraz daha cesaret ‘sınıfa karşı sınıf’ deyip sınıfın kavgasını örgütleyip örenler. Bugün 1 Mayıs, kollarının bütün gücüyle tavı gelen demire vurulacak günlerden biri.


Mayıs da tanıktır, hayatı üreten ve yaratan ve de dünyayı değiştirecek olanın çağımızın en devrimci sınıfı olan işçi sınıfının olduğuna. Kendisi gibi bütün bir emekçi insanlığı sömürü ve zorbalık düzeninden, kapitalist emperyalistlerin vahşi, barbar dünyasından kurtaracak olan tek sınıf işçi sınıfıdır. Değişen ve gelişen dünya koşullarında sayısı azalan değil artan, saflarına yeni kesimler katılan tek sınıf işçi sınıfıdır. Şu Coronalı günlerde bile yaşamın olmazsa olmazı, eğitimin, sağlığın, yaşamsal zorunlu tüketim ürünlerinin üretiminin, yaşamları pahasına bu dünyanın çarkının dönmesinin olmazsa olmazı olduklarını bir kez daha gösteren işçi sınıfı. Nerede olursa olsun dünyayı değiştirme eyleminin, yaşamı yeniden üretme eyleminin temel ve öncü gücünün işçi sınıfı olduğunu, bunun dışında bütün teorilerin kağıt tomarı olmanın ötesine geçmeyeceğine bir kez daha tanıklık ediyor Mayıs. Bertholt Brecht’in dediği gibi “işçi sınıfının kimseye borcu yoktur, tüm insanlığın ona borcu var”.

Mayıs tanıktır bu kavgada ekmeğin onuru, barışın, özgürlüğün, demokrasi ve adaletin alnı yukarıda rüzgar kanatlı yolcularına. Hayal gücü ile düş yolcularına tanıktır Mayıs. 

Gecelerinde aç yatılmayan, Sabahlarında kurşun sesleriyle, bomba sesleriyle uyanmayan, ölüm haberleriyle yürekleri üşümeyen, gündüzlerinde işsiz kalınmayan, insanların yazarken, çizerken, okurken yargılanmadığı, Türküleri, şiirleri, kitapları yasaklanmadığı, dillere kelepçe, kollara zincir takılmadığı, Düşünürken vurulmadığı, barış ve adalet, eşitlik ve kardeşlik, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde yoldaş olduklarım, yol arkadaşlarım 1 Mayıs Vardiyasında Mayıs tanık,1 Mayıs kutlu olsun!

1886 yılında 8 saatlik iş günü, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepleriyle Amerika’nın Şikago kentinde şalteri indirip direnişe geçti işçiler. Burjuvazi sınıf kinini kustu işçilerin üstüne. Silahlı tüm güçleriyle saldırdı işçilere. Kanla yıkandı Şikago sokakları işçilerin kanıyla. Onlarca işçi önderlerini tutuklayıp Adolph Fischer, Goerge Engel, Louis Ling, Albert Parsons, August Spies gibi İşçi önderlerini İdam edip, katlettiler mahkeme kararlarıyla. Ama durduramadılar üretimden gelen güçleriyle akan işçi selini. Taleplerini kabul etmek zorunda kaldılar işçilerin. 1889 yılında işçi sınıfının uluslararası örgütü Enternasyonal Şikago işçilerin anısına 1 Mayıs’ı işçilerin uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü ilan etti. 1889 yılından beri 1 Mayıs tüm dünyada işçiler ve onların örgütleri tarafından işçinin ve emekçinin bayramı olarak, Uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanmaktadır. Sokakları bayram yerine çevirip bayram şenliğinde kutlamak isterken her yıl ağır bedeller ödemek durumunda kaldı bir çok ülkede. Ama vazgeçmedi günlerine sahip çıkmak için işçi sınıfı, çaresiz kalmadı, burjuvazinin onlara dayattığı yazgıyı parçaladı her zaman.


Gün bu gündür işte, Mayıs tanıktır, Durma öyle boynu bükük ve çaresiz. Ne kaderdir, ne de sonsuz çekilen acılar. Haklı biziz, birleştiğimizde güçlü biziz. Hayatı yaratan ve üreten biziz. Gel, gör, katıl, utandırmaz bu eller, bu aydınlık bilinç, bu kıpır kıpır çarpan yürek seni. 1 Mayıs kutlu olsun!
Bütün yollar 1 Mayıs’a çıksın. Tüm zamanlar 1 Mayıs’a Aksın. Her yer 1 Mayıs, her alan 1 Mayıs için eylemsel olsun. Kendi evinde, şatosunda, villasında, Plazalarında, gökdelenlerinde, korunaklı sitelerinde düzenlerinin onlara şimdilik sunduğu güvencelerinde kala dursun, baka dursun, sen Coronalı günlere denk gelen 1 Mayıs’ta sağlığına dikkat et eylemde kal işçi sınıfı ve emekçiler olarak tüm dünyada. 1 Mayıs senin günün, 1 Mayıs sensin bütün güzellikleriyle. Coronaya inat yaşasın 1 Mayıs!
Hızın ve hareketin yoldaşları 1 Mayıs’ta yürek çatmaya, ses olmaya, güç olmaya çalışanlar, zalimli zulümlü dünyanın her yerindeki sınıf kardeşlerim 1 Mayıs kutlu olsun!

Mayıs’ın tanıklığında yol yorgunu, yaş yorgunu, düş yorgunu, yürek yorgunu, umut yorgunu olmayanlar 1 Mayıs kutlu olsun!
İşçisi, emekçisi, çiftçisi, esnafı, zanaatkarı, emeklisi, işsizi, genci, kadını ile Sendikacısı, sanatçısı, yazarı, şairi, çizeri, ressamı, fotoğrafçısı, gazetecisi, muhabiri, aydını ve siyasi Tutsakları, ve cümle ezilenleri dünyamızın, çocuklarımız 1 Mayıs kutlu olsun! 
Mahpuslar, sürgünler, hastalar, kavuşmayı bekleyenler, özleyenler, Özletenler, bugün bayram, 1 Mayıs kutlu olsun. 
Mayıs’ın tanıklığında dünyanın bütün dillerinde 1 Mayıs kutlu olsun! Yürek dillim, şiir dillim, Dudu dillim, tatlı dillim, arı dillim, duru dillim, kavga dillim, Sevda dillim, ova dillim, dağ dillim, rüzgar dillim 1 Mayıs kutlu olsun. 

1 Mayıs’ta buluşma vakti. Dünyanın bütün işçileri birleşin, özgür ve mutlu yaşayacak yarınlar sizin ellerinizde. Yarına bugünden hazırlan ve yolu açık eyle. Yürüyelim bizi bekliyor meydanlar. 1 Mayıs’ta buluşma, 1 Mayıs alanları bizi bekliyor. Haykıralım yaşama hakkımız için sınırların ve sınıfların olmadığı, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için Öfkemizin sesini. 
Bugün bayram, Emeğin, emekçinin bayramı. 1 Mayıs’ı yaratan, kazanan ve yaşatanlara selam olsun!
1 Mayıs kutlu olsun. Yek Gulan Piroz be!

Hilmi Toy

Next Post

1 MAYIS 2020 İÇİN - Sibel Özbudun

Per Nis 30 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Adına “demokrasi” deseler de burjuva sınıfın diktatörlüğüne; aşımıza ekmeğimize el koyan ücretli kölelik sistemine; kadınları çifte sömürüye maruz bırakan ataerkil vahşete; ezilen ulusların eşitliğini engelleyen sömürgeci barbarlığa; azınlık haklarını gaspedip, onları asimile ederek kimliksizleştiren etnik kıyıma; savaşla talan edilen ülkelerinden kaçan mültecileri, pazarlık konusu […]
Translate »