Bu yıl Stuttgart Barış Ödülü Julian Assange’a verildi.

Bir yıl boyunca Londra’da hapsedilen Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, Stuttgart Barış Ödülü 2020’yi aldı. Ödül Die Anstifter tarafından verildi ve koşulsuz bilgi ve basın özgürlüğü hakkını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Die Anstifter başkanı Annette Ohme-Reinicke, Assange’a yönelik baskının da herkes için kapsamlı siyasi bilgilere karşı olduğunu söyledi.

Parlamento Üyesi ve Die Linke parlamento grubu Başkan Vekili Heike Hänsel şunları söyledi: “Gazetecilik çalışması nedeniyle yıllarca Amerika Birleşik Devletleri’nden siyasi zulüm gören Julian Assange’a verilen bu ödülle çok mutluyum. şimdi ABD’ye iade tehlikesiyle karşı karşıya. Bu ödül araştırmacı gazeteciliği tanımakta ve basın özgürlüğünü savunan güçlü bir mesajdır. Wikileaks’in kurucusunun çalışmasının barışçıl ve politik boyutunu tanımak onun için çok önemli bir destek. İngiliz adaleti Julian Assange’a tehlikeli bir suçlu gibi davrandığı ve onu en güvenli hapishanelerde tuttuğu için Assange, ABD’nin Irak ve Afganistan’daki savaş suçları vahiyleri için bu haraçla ödüllendirildi. Alman hükümetinin ve AB’nin kör olmayı bırakmasını ve sonunda Julian Assange’a siyasi sığınma teklif etmesini bekliyorum. ”

Bir yıldır Londra’da Belmarsh Yüksek Güvenlik Hapishanesinde bulunan Assange, casusluk yapmakla suçlandığı ABD’ye olası iadesi konusunda bir duruşma bekliyor. Gözaltında tutulması, işkence olarak kınandı.

Barış Ödülü Aralık ayında Stuttgart’ta verilecek. Bu ödül ile Die Anstifter barış, adalet ve dayanışma için mücadele eden insanlara saygılarını sunar. Ödül 2003 yılından bu yana her yıl verilmektedir, önceki kazananlardan bazıları: Sea Watch, Ashley Erdoğan, Emma Gonzalez, Jürgen Greslin, Edward Snowden, vb.

Kaynak:pressenza.com

Koordinator00

Next Post

DOĞAN GÜNÜN OZANLARI [*] TEMEL DEMİRER

Sal Ağu 4 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 DOĞAN GÜNÜN OZANLARI [*] TEMEL DEMİRER “Şiir çokça sevinç ve ızdırap ve hayrettir, biraz da söz.” [1] Cahit Sıtkı Tarancı’nın, “Dostlarla da yollar ayrıldı bir bir;/ Gittikçe artıyor yalnızlığımız,” [2] dizelerini terennüm ederken; “Nereden başlamalıyım?” Öncelikle Kemal Burkay’ın dizelerinden: “kırgın umutta/ keder tortusunda/ acıda, […]
Translate »