Brezilya ve Hindistan’dan gelen kadın barış gücü, BM askeri cinsiyet ödülünü paylaştı

UNMISS / MINUSCA / Hervé Serefio2020 Askeri Cinsiyet Avukatı Awardees, Hint Ordusunun Binbaşı Suman Gawani (solda), daha önce UNMISS ile depolit edildi ve MINUSCA’da çalışan Brezilyalı Deniz subayı Komutan Carla Monteiro de Castro Araujo.

25 Mayıs 2020; Barış ve Güvenlik

UNMISS / MINUSCA / Hervé Serefio 2020 Askeri Cinsiyet Avukatı Awardees, Hint Ordusu’nun büyük Suman Gawani (solda) daha önce UNMISS ile depolit edildi ve MINUSCA’da çalışan bir Brezilyalı Deniz subayı Komutan Carla Monteiro de Castro Araujo.
İlk kez, BM Askeri Cinsiyet Avukatı ödülü iki BM barış gücüne verildi: Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Carla Monteiro de Castro Araujo ve Hindistan Ordusu Binbaşı Suman Gawani.

2016 yılında oluşturulan ödül, barış operasyonlarında BM’nin Kadın, Barış ve Güvenlik ilkelerini destekleme konusundaki bireysel askeri barışı koruma görevlilerinin özverisini ve çabalarını takdir ediyor. Kadın barışı koruma görevlileri barış operasyonlarının başkanları ve kuvvet komutanları tarafından aday gösteriliyor.

Komutan Monteiro de Castro Araujo, Orta Afrika Cumhuriyeti BM Misyonunda (MINUSCA) askeri Cinsiyet ve Koruma Danışmanı olarak görev yapıyor. Görev turu sırasında cinsiyet ve koruma konusunda eğitim verdi ve yerel topluluklarla ilgilenen cinsiyete duyarlı devriye sayısının ayda 574’ten yaklaşık 3.000’e yükseldiğini görmede etkili oldu.

Monteiro de Castro Araujo, Orta Afrika Cumhuriyeti BM Misyonunda (MINUSCA) askeri Cinsiyet ve Koruma Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Görev turu sırasında cinsiyet ve koruma konusunda eğitim verdi ve yerel topluluklarla ilgilenen cinsiyete duyarlı devriye sayısının ayda 574’ten yaklaşık 3.000’e yükseldiğini görmede etkili oldu.

Brezilyalı subay için ödül, bir takım çabasının tanınması: “Girişimlerimizin meyve verdiğini görmek benim ve Misyonum için çok sevindirici” dedi.

Brezilya Komutanı Carla Monteiro de Castro Araujo

Ödülü kazanan ilk Hintli barışı koruma görevlisi olan Binbaşı Gawani, daha önce Güney Sudan’daki BM Misyonuna (UNMISS) dağıtılan ve çatışmayla ilgili cinsel şiddet konusunda 230’dan fazla BM Askeri Gözlemcisine rehberlik ettiği ve çalışmalarının tanındığını görme mutluluğunu ifade eden Binbaşı Gawani, “fonksiyonumuz, konumumuz veya rütbemiz ne olursa olsun, iş arkadaşlarımızla olan etkileşimlerimizde tüm cinsiyetler perspektifiyle iki kadın barışı koruma görevlisine övgüde bulunan BM başkanı António Guterres, onları güçlü rol modelleri olarak nitelendirdi:

“Çalışmaları sayesinde yeni perspektifler getirdiler ve hizmet verdiğimiz topluluklar arasında güven ve güven oluşturulmasına yardımcı oldular” dedi. “Bağlılıkları ve yenilikçi yaklaşımları sayesinde, her yerdeki tüm mavi kasklara ilham veren bir mükemmellik standardını kucaklıyorlar. Bugünün zorluklarıyla yüzleştiğimizde, çalışmaları hiç bu kadar önemli ve alakalı olmamıştı. ”

Kaynak: news.un.org

Not: Çeviri hataları Simurg News’e aittir.

Simurg-News'i sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!
Translate »