Bolsonaro’nun G20’de eylemlere eleştirisine sokağın yanıtı

Başkan, Macapá’daki halkın reddini aldı ve Porto Alegre’de siyah bir adamın öldürülmesiyle ortaya çıkan öfkeye bir bölüm daha ekledi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bu hafta G20’de yaptığı konuşmada ırksal eşitlik için gösterileri eleştirdikten sonra ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Macapá şehrinin sokaklarında azarlandı.

Sosyal ağlarda yayınlanan ve Folha gazetesi tarafından yayınlanan bir videoda, Bolsonaro dün bir arabanın penceresinden cesetle şehrin sokaklarında yürürken görülürken, sokaktaki insanlar sürekli ona “dışarıda “ve hem ona hem de çevresine yönelik hakaretler dile getiriyorlar.

Europa Press haber ajansının bildirdiğine göre Bolsonaro, bir yangının bir enerji trafo merkezini yaktıktan sonra 19 gün boyunca elektrik kesintisinin etkilerinden muzdarip olan bir şehir olan Macapá’yı ziyaret etti.

Porto Alegre kentindeki bir süpermarketin iki bekçisinin 40 yaşındaki siyahi Joao Silveira Freitas’ın Perşembe gecesi dayak atması, olayı karşılaştıran birçok Brezilya kentinde bir protesto dalgasına yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Afrikalı Amerikalı George Floyd ile olanlarla.

Gösterilere göre dün Rio de Janeiro, Santos ve Salvador’da, yüzlerce kişinin Carrefour şubeleri önünde “Carrefour katili” ve “Siyahların yaşamı meselesi” gibi efsaneler taşıyan pankartlarla protesto ettiği diğer şehirlerde tekrarlandı. AFP ajansı.

Silveira, iki mağaza güvenlik görevlisi tarafından dört dakika dövüldükten sonra öldü. Bir tanık tarafından kaydedilen bir videoda, bir gardiyanın onu nasıl tuttuğunu görebilirsiniz, böylece bir başkası onu yenebilir.

Eylem Brezilya toplumunda genel bir inkar uyandırdı, çünkü aynı zamanda geleneksel olarak gösterilerin yapıldığı Irk Bilinci Günü’nden birkaç gün önce gerçekleşti.

Tartışma, başkan yardımcısı General Hamilton Mourao’nun Brezilya’da ırkçılık olduğunu basına yaptığı açıklamalarda yalanlamasının ardından, bu Cuma günü yerel düzeyde Bolsonaro’nun protestolarını eleştiren tweetlerle açığa çıktı.

Ancak tartışma ülke sınırlarını aştı çünkü Bolsonaro, G20’deki konuşmasında, Brezilya’nın farklı kültürlerinin dünyadaki imajını “yok etmek” isteyen insanlar olduğunu söyledi.

“Dünyanın sempatisini kazanan bu halkın özüydü. Ancak, onu yok etmek ve yerine ırklar arası çatışmayı, kızgınlığı, nefreti ve bölünmeyi koymak isteyenler var, hep ‘eşitlik mücadelesi’ olarak maskelenmiş. “veya” sosyal adalet “”. belirtti.

Brezilya cumhurbaşkanı, desteklediği adayların büyük çoğunluğunun ilk turda mağlup olmasının veya önümüzdeki Pazar günü kararlaştırılacak belediye seçimlerinin ikincisinde favori olarak başlamamasının ardından en iyi anını yaşamıyor.

Guatemala – Başkanın istifasını talep ediyorlar – Kongre’yi yaktılar

Yüzlerce Guatemalalı, 2021 bütçesinin yasama tarafından onaylanmasının ardından, ülkenin cumhurbaşkanı Alejandro Giammattei’nin istifasını isteyen bir protesto için önceki gece Kongre genel merkezini yaktı. güçlü bir kamu borcunun beklendiği sosyal öğeler.

Örgütün sözcüsü Andrés Lemus gazetecilere verdiği demeçte, Yasama Sarayı’ndaki alevlerin sokaktan görülebildiğini ve Kızıl Haç’ın birkaç kişiye sarhoşluk tedavisi uyguladığını söyledi.

Protestolar günü en az 37 tutuklu mahkemelere sevk edildi. Ayrıca polisle çıkan çatışmada 22 kişi yaralandı.

Binayı ateşe veren protestocu grubu, başkentin tarihi merkezinde ve Kongre’nin yakınında, protestocuların cumhurbaşkanının istifasını talep ettiği eski Hükümet Sarayı önünde bir başka barışçıl protesto ile tezat oluşturdu.

Ülkenin mavi ve beyaz bayraklarını, “Artık yolsuzluk yok”, “Giammattei dışarı” ve “Yanlış nesille uğraştılar” sloganları taşıyan pankartlar taşıyan protestocular, eski hükümet sarayı önündeki merkez meydanı doldurdu.

Düzinelerce çocuğun bulunduğu meydanda üniformalı erkekler barışçıl göstericilere göz yaşartıcı gaz attı.

Birleşik Krallık – Birden fazla yürüyüşte şiddet  

İngiliz Polisi dün, hükümetin koronavirüs pandemisini kontrol altına almak için uyguladığı kısıtlamalara karşı ülke genelinde düzenlenen çok sayıda yürüyüş sırasında onlarca kişiyi tutukladı.

Tutuklamalar, sosyal mesafe kurallarının ihlali veya Liverpool’daki protestolar sırasında acil servislere şiddet içeren davranışların sergilenmesiyle ilgiliydi.

ABD Açık Semalar Antlaşmasını terk etti

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya dahil 35 ülke arasındaki Açık Semalar silah kontrol anlaşmasını resmen terk etti. AFP haber ajansına göre Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “ABD’nin ayrılması 22 Kasım 2020’de yürürlüğe girdi” ve ülke artık “Açık Semalar anlaşmasına taraf değil.” Dedi.

Kaynak:jacobinmag.com

Koordinator00

Next Post

Joe Biden, Obama'nın 2009'da Ne Yaptığına Sert Bir Bakmalı ve Tam Tersini Yapmalı

Pts Kas 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 LUKE SAVAGE Gelen Biden yönetimi, geçtiğimiz on yılın felaket politik başarısızlıklarını tekrarlama riskini alıyor. Açıkların kesilmesi, krizin ortasında mücadele eden sıradan Amerikalılara yardımcı olmayacak, ancak doğrudan rahatlama ve artan federal harcamalar yardımcı olacaktır. Barack Obama , kısa süre önce yayımlanan anıları A Promised Land’de , “Doğruyu söylerken çok sinirli […]
Translate »