Bolivya’nın toplumsal hareketleri için iktidara muzaffer bir dönüş

Leonardo Flores tarafından

Bolivya’da Başkan Luis Arce’nin göreve başlama törenini kutlamak için 8 Kasım’da on binlerce kişi sokaklara çıktı. Ertesi gün, eski başkan Evo Morales, hükümetinin Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) tarafından desteklenen bir darbeyle devrilmesinden neredeyse bir yıl sonra ülkeye yeniden girdiği için, ertesi gün tekrar kutlama yapacaklardı . Yaklaşık bir ay önce, 18 Ekim’de, Bolivya halkı Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) partisine 26 puanlık büyük bir seçim zaferi verdi. Aday ve eski başkan Carlos Mesa ve onun Comunidad Ciudadana (Yurttaş Topluluğu) tarafından temsil edilen neoliberalizme, ayrıca aday Luis Fernando Camacho ve Creemos (We İnanıyoruz) partisinin faşizmine ve beyaz milliyetçiliğine karşı oy kullandılar.

Ancak en önemli zafer sandıkta değil, sokaklarda geldi. Jeanine Añez’in darbe rejiminin 2020’de seçimleri defalarca ertelemesinin ardından, geçen yaz yüz binlerce Bolivyalı sabit bir seçim tarihi talep etmek için protesto etti. Yetkililer bir tarih belirledikten sonra bile, rejim tarafından öldürülenler için adalet çağrısı yapan, hapse atılanların serbest bırakılmasında ısrar eden ve rejimin yolsuzluk ve suiistimalini kınayan protestolar devam etti. Bolivyalılar, “ toplu infazlar ve yaygın baskılar ” ile tanınan bir darbe hükümetine karşı halkın gücünün kitlesel olarak sergilenmesi olmasaydı, Bolivyalıların oy kullanma fırsatı bile olmayabilirdi.

Bolivya kolektifi Abya Yala Komüniteryen Feminizm’den América Maceda, CODEPINK’in seçim gözlem heyeti ile röportaj yaptı ve insanların neden her şeyi riske atmaya istekli olduklarını açıkladı: “Bir yanda terör ve korku varken, diğer yanda temelde umut ve mücadele vardı. demokrasiyi yeniden canlandırmak ve Bolivya’daki değişim sürecini derinleştirmek için sosyal örgütler. “

Bu değişim süreci, Evo Morales ve diğerlerinin, sosyal hareketler ve işçi sendikalarıyla birlikte bir siyasi partiye sahip olma çabası içinde IPSP’yi (Halkların Egemenliği için Politik Araç) kurduğu 1998 yılına kadar izlenebilir. Seçimlerde yarışması yasaklanan IPSP, 1998’de MAS ile birleşti, ardından sanal sıfır üyeliğe sahip bir uç parti. 2005 yılına gelindiğinde Morales, ülkenin dönüşümünü başlatan ve partinin resmi adı olarak kalan MAS-IPSP bayrağı altında cumhurbaşkanlığına seçildi.

Siyasi bir araç yaratma çağrısı, 1980’lerin sonunda ülkenin en büyük beş sendikasının ve sosyal hareketlerinin yer aldığı bir konferanstan geldi. Bolivyalı sosyolog Juan Carlos Pinto, “en başından beri bir partinin bölünme olduğu, bir partinin bazılarını izole edip diğerlerini ayırdığı, patronlar ve sahipler yarattığı fikriydi. Halk devrimci eksendir ve devrim için savaşmamızı sağlayacak [IPSP’ye] ihtiyacımız vardı. “

Hem Pinto hem de sosyal lider Maceda, darbeden önceki yıllarda parti ile onu oluşturan toplumsal hareketler arasında bir dengesizliğe dikkat çekti. Parti tekrarlanan seçim zaferlerinin ardından güçlendikçe, toplumsal hareketler bürokratikleşti ve IPSP sonradan akla gelen bir hale geldi. Maceda, “kapitalizm, ataerkillik ve sömürgeciliğin devam eden varlığına rağmen … bir kardeş başkana [Morales] karşı protesto edilemez”, Maceda, görevde bir müttefike sahip olmanın sosyal örgütler için zorluklarını açıklarken bahsetti.

Bu bürokratikleşme ve seferberliğin kaldırılması, Evo Morales’in seçildiği ancak OAS’ın seçim hileli olduğunu ilan ettiği Ekim 2019 seçimlerinin ardından maliyetli olacaktı. İnsanlar, yaklaşan darbeden demokrasilerini savunmak için sokaklara çıkmaya can atıyorlardı, ancak bunu yapmaktan, devlet ve parti yetkilileri tarafından kısıtlama çağrısı yapıldı. “Bu hataların bedeli Bolivya halkı tarafından ödendi,” dedi.

Evo Morales de dahil olmak üzere MAS liderliğine, sıradan vatandaşlar darbe rejimi tarafından vurularak öldürülürken kendisinin ve diğerlerinin elçiliklerde kaçtığı veya saklandığı gerçeğine karşı bir miktar kızgınlık var. Ayrıca Morales’in tartışmalı bir üçüncü dönem için aday olmamasını seçmiş olması durumunda darbenin gerçekleşmemiş olabileceği düşüncesi de var.

Yine de Morales genel olarak popüler olmaya devam ediyor ve bir “gizemi” var; Hareket içinde en sert eleştirmenleri bile ondan belli bir saygıyla bahsediyor. 500 yıllık sömürge ve ardından beyaz yerleşimci yönetiminden sonra ülkenin ilk yerli lideri olan Morales, ülke içinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam edecek, ancak hükümete herhangi bir resmi sıfatla katılma olasılığını reddetti. Gazeteci Ollie Vargas’a göre , Cochabamba departmanındaki bir tarım sendikaları grubu ve “Bolivya’daki en önemli sosyal hareket” olan Trópico’nun Altı Federasyonunun başkanıdır .

Morales’in Bolivya’yı 2008’deki olası bir darbeden kurtaran çok taraflı örgüt olan UNASUR’un (Güney Amerika Ulusları Birliği) bir sonraki başkanı olabileceğine dair spekülasyonlar var. O zamanki Başkan Morales’in görevden alınmasına yönelik başarısız bir geri çağırma referandumunun ardından, bir girişimde bulunuldu. Sağcı gruplar hükümet binalarını ele geçirirken Morales hükümetini istikrarsızlaştırmak ve gayri meşrulaştırmak. UNASUR olağanüstü bir toplantı çağrısı yaptı, Bolivya hükümetine desteğini açıkladı ve ardından sağcı sivil gruplar tarafından gerçekleştirilen bir katliamı araştırıp kınadı. 2019 darbesinden önceki yıllarda, Şili, Brezilya ve Kolombiya kurucu anlaşmasından çekilirken, ABD ve müttefiklerinin kurumu zayıflatmak için ortak bir çabası vardı.

Ancak tabandan gelenler arasında, kendisini siyasi eğitime adayacağına dair umut var. Bolivya’nın Morales yönetiminde kaydettiği , yoksullukta% 42’lik bir düşüş ve aşırı yoksullukta% 60’lık bir azalma da dahil olmak üzere önemli ilerlemeden bahseden Maceda, “halk için maddi koşullar iyileşti, [ancak] buna siyasi bir süreç eşlik etmedi. eğitim, bilinç ve özeleştiri. “

Eleştirilere rağmen, ezici MAS-IPSP zaferi, toplumsal hareketlerin partiyi terk etmeyeceğinin bir işaretidir. Dahası, bu yılki seçim sonuçları, özellikle geçen yılki CEPR (Merkezi Ekonomi Politikası Araştırma Merkezi) ve CELAG (Latin Amerika Jeopolitik Merkezi ) tarafından yapılan karşılaştırmalardan bu yana, Ekim 2019 seçimlerinde sahtekarlık iddiaları için tabutun son çivisi oldu. “Usulsüzlükler” olduğu iddia edilen bölgelerde bu yılki çizelgeler MAS-IPSP’nin eşit veya daha fazla destek aldığını gösteriyor . Morales geçen yıl net bir şekilde kazandı; aksi yöndeki argümanlar temelsizdir ve nihayet dinlenmelidir.

Bolivya’nın yakın geleceği karmaşıktır; Yeni hükümet, darbe rejiminin ekonomiyi kötü idare etmesiyle (IMF’den Senato tarafından yetkilendirilmemiş 300 milyon dolarlık bir kredi alınması dahil) ve salgının neden olduğu ekonomik gerilemeyle uğraşacak. Hesap verebilirlikle ilgili bir soru da var: Başkan Arce rejimin suçlarından intikam almayacağına söz vermesine rağmen, adalet yaygarasını görmezden gelemeyecek.

Bu hesap verebilirlik, darbe rejiminin kilit üyelerinin ötesine geçmeli ve 2019 darbesinin kilit oyuncularından birini içermelidir : OAS Genel Sekreteri Luis Almagro. Almagro, dört ABD temsilcisi tarafından yapılan 2019 seçimlerine OAS yanıtıyla ilgili soruları görmezden geldi . 2020 seçimlerinin MAS zaferini onaylamasının hemen ardından, Bolivya’da Başkan Arce, Morales ve diğerleri Almagro’yu istifaya çağırdı. Eski cumhurbaşkanları Dilma Rousseff (Brezilya), Ernesto Samper (Kolombiya), Rafael Correa (Ekvador) ve Fernando Lugo (Paraguay) dahil olmak üzere bölgenin en prestijli politikacılarından bazılarını içeren Puebla Grubu da buna katıldı. Ek olarak, Bolivya sosyal hareketleri ve yarım küredeki diğerleriCODEPINK dahil olmak üzere Almagro’nun istifasını talep ediyorlar .

Morales’in dediği gibi Almagro “istifa etmeli. Elleri kana bulanmış. Hiçbir ahlaki yetkisi yok. Eğer [istifa etmezse], OAS üye devletlerinin Bolivya halkına onarılamaz bir zarar verdiği için görevden alınmasını istiyorum. “


Leonardo Flores bir siyasi analist ve CODEPINK ile Latin Amerika Kampanya Koordinatörüdür. Bir gözlem heyetinin bir parçası olarak seçimler için Bolivya’daydı.

Kaynak:pressenza.com

adı geçen yazar

Next Post

Meksika’da polis, kadın cinayetleri protestosuna ateş açtı

Per Kas 12 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Meksika’nın Cancun kentinde, kadın cinayetlerini protesto eden eylemcilere ateş açıldı. BBC Türkçe’nin haberine göre; polisin ateş açması sonucu dört kişinin yaralandığı kaydedilirken Quintana Roo Eyalet Valisi, protestoculara karşı silah kullanılmaması için verdiği emirlerin dinlenmediğini söyledi ve emniyet müdürünün açığa alındığını duyurdu. Protestocular, hafta sonu […]
Translate »