BM hakları şefi çağrıda bulunuyor: ”Beyaz Rusya’ya Devam eden insan hakları ihlallerine son ver”

BM hakları başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Belarus’taki insan hakları durumunun, özellikle barışçıl toplanma açısından kötüleşmeye devam ettiğini söyleyerek hükümeti devam eden ihlallere son vermeye ve “gerçek, saygılı ve kapsayıcı bir ulusal diyaloğa doğru adımlar atmaya” çağırdı.

İnsan Hakları Konseyi’nin bir toplantısında konuşan  Yüksek Komiser Michelle Bachelet, protestocuların cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucuna itiraz etmeye başladığı 9 Ağustos’tan bu yana 27.000’den fazla tutuklama raporunu paylaştı.

“Geçen ay, gösteriler sırasında her hafta yüzlerce kişi tutuklanmaya devam etti – bildirildiğine göre 8 Kasım’da yaklaşık 1000 kişi ve 15 Kasım’da 700 kişi, dağıtım sırasında yaralanma ve tutuklamalar sırasında kötü muamele iddiaları ortaya çıkmaya devam ediyor” ,  dedi .

30 Kasım’da yaklaşık 20 kişinin tutuklandığına işaret ederek, “Yaşlı vatandaşların da emeklilerin haftalık barışçıl yürüyüşleri sırasında tutuklandığı bildirildi.”

Cezalar artıyor

Yüksek Komiser, protestoculara uygulanan cezaların giderek arttığını gözlemledi.

Yakın zamana kadar tutuklananların çoğunun idari suçlamalarla karşı karşıya olduğunu ve 15 güne kadar para cezasına veya gözaltına alındığını bildirdi.

Ancak, son haftalarda “Ceza Kanunun çeşitli maddelerine göre giderek artan sayıda göstericinin suçlandığını ve bunun da bazen ağır hapis cezalarını gerektirdiğini” gözlemledi.

BM hakları başkanı, “Genel olarak, seçimler bağlamında, 900’den fazla kişinin ceza davalarında şüpheli muamelesi gördüğü bildirildi” diye işaret etti, “muhalefet başkan adayları, muhalefet destekçileri, gazeteciler, blog yazarları, avukatlar ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere” ”.

Birçoğu hala tutuklu.

Protestoculara karşı şiddet

Bayan Bachelet ayrıca “güvenlik güçlerinin güç ihlalleri kullanması” konusundaki derin endişesini dile getirdi.

“Konseyin farkında olduğu gibi, yetkililer barışçıl toplantıları kolaylaştırmalı ve protestolar sırasında güç kullanımı her zaman istisnai, orantılı ve son çare olmalıdır” diye hatırlattı. “Bazı katılımcılar tarafından münferit şiddet eylemleri olsa bile, tüm meclisin barışçıl karakterini kaybettiği düşünülmemelidir”.

Toplantıda, 9 Ağustos’tan bu yana, ofisinin gösterileri izleme ve analizinin, katılımcıların ezici bir şekilde barışçıl olsalar da, göz yaşartıcı gaz, su topları, plastik mermiler ve sersemletme de dahil olmak üzere “sistematik bir şekilde ve çoğu durumda şiddetli bir şekilde dağıldığını” gösterdiğini söyledi. el bombaları.

Yaygın suistimaller

Yüksek Komiser, gösterilerde en az dört kişinin öldüğü yönündeki haberlerden duyduğu endişeyi dile getirdi; protestocular rastgele kovalanıyor ve tekmeleniyor; tutuklular güvenlik tarafından dövülüyor; ve kimliği belirsiz maskeli adamlar, çevik kuvvet polisinin yanı sıra protestoları dağıtıyor – korku ve cezasızlık ortamını yükseltiyor.

“Doğrulanırsa, bu tür olaylar kötü muamele teşkil eder ve bazı durumlarda işkence anlamına gelebilir” dedi.

Ayrıca, Ekim ayının sonundan bu yana, gözaltında işkence ve diğer zalimce, insanlık dışı veya aşağılayıcı muameleye ilişkin 2.000’e kadar şikayet yapıldı.

Hak savunucularını koruyun

Ağustos ayından bu yana, 373 gazeteci tutuklandı, bunlardan altısı şu anda tutuklu, üçü ise cezai suçlamalardan.

Bayan Bachelet, “Protestolar bağlamında, birçok insan hakları savunucusu ve gazetecinin devam eden tacizi ve tutuklanmasından esef ediyorum” dedi.

Bu arada, insan hakları ihlallerine karışan avukatlar da baskı altında – bazıları yasaklandı ve diğerleri suçlamalarla karşı karşıya – ve protesto eden öğretmen ve öğrencilere disiplin cezaları uygulanıyor.

Hak ihlallerini durdurun

Yüksek Komiser, hükümeti, diğer şeylerin yanı sıra, ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için yasadışı bir şekilde gözaltına alınanları derhal serbest bırakarak sürmekte olan insan hakları ihlallerine son vermeye çağırdı; barışçıl toplanma hakkına saygı; ve tüm işkence ve diğer insan hakları ihlalleri iddialarına ilişkin bağımsız ve şeffaf soruşturmalar sağlamak.

Beyaz Rusya’ya durumu değerlendirmesi için teknik bir ekibe erişim izni verilmemiş olmasına rağmen, Bayan Bachelet, uzaktan izlemeye devam edeceğini ve “insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesini ve hesap verebilir kurumların geliştirilmesini destekleyen” tavsiyelerle geri bildirimde bulunacağını garanti etti.

Beyaz Rusya geri itiyor

Belarus Hükümeti’nin Cenevre’deki BM Daimi Temsilcisi Yuri Ambrazevich cevabında, ülkedeki “çoğu insanın normal hayatına devam ettiğini” ve fabrikalar ve ofisler gibi “Hükümet’in işlediğini” söyledi.

Kaynak:news.un.org

Haber Merkezi

Next Post

Eşinin Şiddet Uyguladığı Vera Chikareva’nın Cansız Bedeni Evinde Bulundu

Sal Ara 8 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Vera Chikavera eşi olan erkeğin şiddet uygulaması sebebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, savcılık ise adı Salih olan erkeğe 3 ay uzaklaştırma kararı vermişti.Hakkında uzaklaştırma kararı verilen erkek ise 25 Ekim günü Chikavera’nın evine giderek yine şiddet uygulamıştı ve her zamanki gibi ifadesinin ardından serbest […]
Translate »