BM: Dünyadaki açlık şimdiye kadarki en yüksek sayıya ulaştı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı başkanı, silahlı çatışmalar, iklim değişikliği ve salgın durumu daha da kötüleştirebilir diyor. Yalnızca Brezilya’da, gıdaya düzenli erişimi olmayan on milyondan fazla insan var.

BM Dünya Gıda Programı başkanı, silahlı çatışma, iklim değişikliği ve covid-19 salgınının birleşimi nedeniyle milyonlarca insanın açlıktan zarar görebileceği konusunda uyardı.

Dünya Gıda Programı’ndan (WFP) David Beasley, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeydi ve geçen Nisan ayında “açlık salgını” olasılığına karşı uyarıda bulunduğunu hatırlatarak bağış yapan ülkeler ve multimilyonerleri risk altındakilerin hayatta kalmasını sağlayacak araçlar sağlamaya yardım edin.

Şu anda dünya çapında 138 milyon insan açlıktan etkileniyor. “Tarihimizdeki en büyük sayı” diye açıkladı. Ve bu rakamlara açlık durumlarına “yaklaşan” 270 milyon insan da katılıyor.

“Şu anda 30 milyon kişi WFP yardımına bağlı ve bu yardım olmadan hayatta kalamayacak,” diye uyardı, durumun zaten “üç düzine ülkeye” ulaştığını ve silahlı çatışmaların yaşandığı bölgelerde daha da derinleşebileceğini belirterek, Kongo, Yemen, Nijerya veya Güney Sudan’da olduğu gibi, Lusa’yı hatırlıyor. 

Bu 30 milyon insanı beslemek için yaklaşık 4,9 milyar dolara (yaklaşık 4,13 milyar avro) ihtiyaç var ve bunun için WFP en zenginlerden yardım istiyor. 

Beasley, “En azından dünya tarihinin bu olağanüstü döneminde, öne çıkıp hiçbir şeyi olmayanlara yardım etme zamanı geldi” dedi.

ABD’nin Güney Carolina eyaletinin eski valisi David Beasley, salgın sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok servetin “milyonlarca [dolar] kazandığını” vurgulayarak, “Dünya çapında iki binden fazla milyarder var” dedi. 

Jeff Bezos

ABD Pandemisinde Milyarderlerin Zenginliği Neredeyse Üçte Bir Arttı

Brezilya Coğrafya ve İstatistik Enstitüsü (IBGE) tarafından yapılan bir araştırmaya göre sadece Brezilya’da, Brezilya’da temel normal gıdaya erişimi olmayanların sayısı 2017 ile 2018 yılları arasında 10,3 milyona yükseldi. 

Enstitü, haneleri üç seviyeye ayıran bir metodoloji benimser: hafif, orta ve şiddetli. Gelecekte yiyeceğe erişim konusunda endişeler olduğunda ve gıdanın kalitesi zaten tehlikeye girdiğinde bir hane hafif güvensizlikle sınıflandırılır. Orta derecede güvensizliğin olduğu ikinci seviyede, bölge sakinlerinin zaten sınırlı miktarda yiyeceği var. Öte yandan, ciddi güvensizlik, bölge sakinleri yiyecek tüketiminde açlığa yol açabilecek ciddi yoksunluk yaşadığında ortaya çıkıyor.

IBGE, bu sınıflandırmada, ülkedeki 68,9 milyon hanenin% 36,7’sinin, anket yapılan dönemde (2017-2018) toplam 84,9 milyon kişiye ulaşan bir düzeyde gıda güvensizliği olduğunu tespit etti.

Kaynak: esquerda.net

Haber Merkezi

Next Post

"Kadın Cinsi Kaybetmiş Bir Cinstir." mi? Halil Gündoğan

Cts Eyl 19 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Biz sol/sosyalist vede feminist çevrelerden insanların adeta kanını donduran bu ‘veciz söz’ , maalesef ki sayın M. Oruçoğlu’na ait.Dikkat edilirse sayın Oruçoğlu’nun bu çıkarsaması,adı sanıyla tekil bir kadına değil, hatta beli bir grup kadına da değil; basbayağısında bir bütünlük olarak “KADIN CİNSİ” ne dairdir. […]
Translate »