‘Black Lives Matter’

İsmail Doğruer
SimurgNews yayın koordinatoru

‘Siyahların yaşamı önemlidir.’

Dünya’da yaşamın olduğu her yerde, ABD’de yükselen halkların direnişine destek büyüyor. Bu destek eylemlerinin mihenk taşı haline gelen ‘Black Lives Matter’ sloganı ve ‘No Justice, no Peace’ Adalet yoksa Barışta yok sloganı oldu.

Stuttgart başka bir Cumartesi yaşadı.Kentin merkezindeki parka, çoğu siyah giyinmiş binlerce gösterici aktı. Hemen her sosyal kültürden ve kimlikten yoğun katılımın olduğu bir dev kitlesellik yakalandı. Schlossgartena sığmayan kitle, ‘sessiz miting’den sonra dağılmadı ve kentin sokaklarında bir süre devam etti.

George Floyd’a yönelen polis şiddeti can aldı. Ve bu açık katliamı kınamak ve adalet istemek için sokaklara akan kitlelere ilk şoku atlatan devlet mekanizması en zirveden ateş ve kin kusmaya başladı. Polis şiddetine, Ulusal muhafızların şiddeti eklendi. Hemen her ABD eyaletine sıçrayan bir ateş gibi yayılan gösteriler başta ABD Başkanı Trump’ı ve Kabinesini ürküttü. Sıra ABD Başkentine Ordu birliklerini konuşlandırmaya geldi.

Bu süreçte yaşananlar ve tırmanan devlet terörü karşısında yanan ateşin sönmesi şöyle dursun daha da harlandı ve kitlesel protestolar Dünya’ ya yayıldı.

Kanada’dan Meksika’ya Japonya’dan, Yunanistan’a, Fransa’dan Güney Afrika’ya…Avustralya ya kadar uzandı.

Kimi kentlerde tekellerin satış noktaları ve Bankalar molotoflanırken yeryer görülen talan olaylarını fırsat sayarak ABD Başkanı AntiFa yı hedef gösterdi.

Stuttgart’ta Schlossgarten de (Sarayın bahçesinde) başlayan eylem ‘sessiz eylem’ olarak çağrı yapılsada Stuttgart gençliğinin sloğan, alkış ve ıslıklarla ve alternatif müziklerle coşturduğu kitlenin, söyleyecek çok ve ket vurulamaz şeyleri vardı. Türkiyeli ve Kürdistanlı kurum ve kişilerinde katıldığı gösteride Partizan, Agif, vb yayın ve demokratik kitle örgütünün flamaları göze çarpıyordu.

Afrikalı siyah halktan insanların yoğunluğu başka dikkat çekilmesi gereken önemli konulardan biriydi.

Berlin ve birçok değişik Alman ya kentlerinde kitlesellik son yılların en üst sınırlarını çoktan aştı.

‘İsyan haklıdır’ derdi Mao. Tıpkı ‘Emperyalistler kağıttan kaplandır’ demesi gibi.Koordinator00

Next Post

Milletvekilliğine Kayyum'a Stuttgarttan tepki

Paz Haz 7 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Türkiye Parlamentosunda bir skandal daha yaşandı. İtirazı devam eden yargı sonuçları ile ilgili AKP iktidarının işine gelen bir prosedür yorumu ile zorlanan hukuk dayanak yapılarak HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğlu ve CHP milletvekili Enis Berberoğlu, kesinleşmiş yargı hükmünün TBMM Genel kuruluna bildirilmesi yoluyla […]
Translate »