Birçok Afrika ülkesinin bağımsızlıklarından bugüne Fransa’ya sömürge vergisi ödemeye devam ettiğini biliyor muydunuz? Mawuna Remarque Koutonin

Gine’den Sékou Touré 1958’de Fransız sömürge imparatorluğundan çıkmaya ve ülke bağımsızlığını seçmeye karar verdiğinde, Paris’teki Fransız sömürge seçkinleri çok öfkelendi ve tarihi bir öfke eyleminde Gine’deki Fransız yönetimi ülkedeki her şeyi yok etti Fransız kolonizasyonunun faydaları dediklerini temsil ediyordu.

Üç bin Fransız ülkeyi terk etti, bütün mallarını aldı ve taşınamayan her şeyi yok etti: okullar, fidanlıklar, kamu yönetim binaları parçalandı; arabalar, kitaplar, tıp, araştırma enstitü aletleri, traktörler ezildi ve sabote edildi; çiftliklerde atlar, inekler öldürüldü ve depolardaki yiyecekler yakıldı veya zehirlendi.

Bu aşırı davranışın amacı, diğer tüm kolonilere Fransa’nın reddedilmesinin sonuçlarının çok yüksek olacağı konusunda açık bir mesaj göndermekti .

Yavaşça korku, Afrika elitleri boyunca yayıldı ve Gine olaylarından sonra hiçbiri, sloganı  “Yoksulluktaki özgürlüğü kölelikte zenginliğe tercih ediyoruz” olan Sékou Touré örneğini takip etme cesaretini bulamadı .

Fransız-askeri üsleri-in-Afrika

 Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo  , ülkenin Fransız sömürüsünü sona erdirmeye çalıştığında Fransa bir darbe düzenledi. Gbagbo’yu devirmek için uzun süreçte, Fransa tankları, helikopter helikopterleri ve Özel Kuvvetler doğrudan çatışmalara müdahale etti, sivillere ateş açtı ve birçoklarını öldürdü.

Yaralanmaya hakaret etmek için Fransa, Fransız iş dünyasının 2006 yılında Abidjan’dan ayrılmak için acele ederken milyonlarca dolar kaybettiğini tahmin etti ve Fransız Ordusu 65 silahsız sivili katletti ve 1200 kişiyi yaraladı.

Fransa darbeyi başardıktan ve  Alassane Outtara’ya güç aktardıktan sonra , Fransa Ouattara hükümetinden iç savaş sırasında meydana gelen kayıplar için Fransız iş dünyasına tazminat ödemesini istedi.

Gerçekten de Ouattara hükümeti, ayrılırken kaybettiklerini söylediklerinin iki katını ödedi.

7.. Fransızca’yı ülkenin resmi dili ve eğitim dili yapma zorunluluğu

Evet efendim. Molière’in dili olan Fransızca konuşmalısın!

Fransa Dışişleri Bakanı tarafından denetlenen çeşitli uydular ve bağlı kuruluşlarla “Francophonie” adlı bir Fransız dili ve kültürü yayma organizasyonu oluşturuldu.

 Bu makalede gösterildiği gibi , konuştuğunuz tek dil Fransızca ise, insanlık bilgi ve fikirlerinin% 4’ünden daha azına erişebilirsiniz. Bu çok sınırlayıcı.

8.. Fransa sömürge parası FCFA kullanma yükümlülüğü

Bu, Fransa için gerçek süt ineği, ancak Avrupa Birliği tarafından bile kınanmış böyle kötü bir sistem, ancak Fransa, Afrika’dan hazinesine yaklaşık 500 milyar dolar koyan sömürge sisteminden taşınmaya hazır değil.

Euro para biriminin Avrupa’da piyasaya sürülmesi sırasında, diğer Avrupa ülkeleri fransız sömürü planını keşfetti. Özellikle İskandinav ülkelerinin birçoğu dehşete düştü ve Fransa’nın sistemden kurtulmasını önerdi, ancak başarısız oldu.

9.. Fransa yıllık bakiye ve yedek raporu gönderme yükümlülüğü.

Rapor olmadan, para yok.

Her neyse, eski kolonilerin Merkez bankalarının sekreteri ve eski kolonilerin Maliye Bakanlarının iki yıllık toplantısının sekreteri Fransa Merkez Bankası / Hazine tarafından yürütülür.

10.. Fransa tarafından yetkilendirilmedikçe başka herhangi bir ülkeyle askeri ittifaka girme onayı

Genel olarak Afrika ülkeleri, daha az bölgesel askeri ittifakları olan ülkelerdir. Ülkelerin çoğunun eski sömürgecileri ile sadece askeri ittifakları var! (komik, ama daha iyisini yapamazsın!).

Fransa eski sömürgeleri durumunda, Fransa teklif ettikleri dışında başka askeri ittifak aramalarını yasakladı.

# 11. Savaş veya küresel kriz durumunda Fransa ile müttefiklik yapma yükümlülüğü

 İkinci Dünya Savaşı sırasında bir milyondan fazla Afrikalı asker  , Nazizm ve faşizmin yenilgisi için savaştı.

Katkıları genellikle göz ardı edilir veya en aza indirilir, ancak Almanya’nın 1940’ta Fransa’yı mağlup etmesinin sadece 6 hafta sürdüğünü düşündüğünüzde, Fransa Afrikalıların gelecekte “Grandeur de la France” için savaşmak için yararlı olabileceğini bilir.

Fransa’nın Afrika ile ilişkisinde neredeyse psikopatik bir şey var.

Birincisi, Fransa, kölelik zamanından beri Afrika’yı yağma ve sömürüye ciddi şekilde bağımlı. Sonra Fransız elitinin geçmişin ve geleneğin ötesinde düşünmek için yaratıcılık ve hayal gücü eksikliği var.

Son olarak, Fransa, Fransa’nın değişmesi durumunda kıyamet korkusu yayan ve ideolojik referansı 19. yüzyıl romantizminden gelen paranoyak ve psikopat “haut fonctionnaires” in yaşadığı tamamen donmuş 2 kuruma sahiptir: Fransa’nın Maliye ve Bütçesi ve Fransa Dışişleri Bakanı.

Bu 2 kurum sadece Afrika için değil, Fransızlar için de bir tehdittir.

Ben hala, çünkü izin isteyen olmadan, özgürlük için Afrikalı olarak bize kalmış olamaz Fildişi Sahili’ndeki 450 fransız askerleri 20 milyon kişilik bir nüfusa kontrol edebilecek örneğin anlaşılması !? 

İnsanlar Fransız sömürge vergisini öğrendiklerinde ilk tepki genellikle bir sorudur: “Ne zamana kadar?”

Tarihsel karşılaştırma için Fransa,  Haiti’yi köleliğin kaldırılması  ve Haiti kölelerinin serbest bırakılmasıyla Fransız köle tüccarlarının yol açtığı kayıplar için 1804’ten 1947’ye (neredeyse bir yüzyıl yarım) modern eşdeğerini ödemesini sağladı .

Afrika ülkeleri sömürge vergisini sadece son 50 yıldır ödüyor, bu yüzden sanırım bir asırlık ödeme kalmış olabilir!

Mawuna Remarque KOUTONIN

 Mawuna Remarque KOUTONIN Hakkında

Mawuna Koutonin, insanları geçmişlerinden bağımsız olarak tam potansiyellerini ifade etme ve hayallerinin peşinden koşma konusunda sürekli olarak çalışan bir dünya barış aktivistidir. SiliconAfrica.com’un Editior’u, Goodbuzz.net’in kurucusu ve Afrika Rönesansı için sosyal aktivist. Koutonin’in nihai hayali, 2017 yılında Afrika’da birinci sınıf bir insan potansiyeli geliştirme okulu açmaktır. Bu girişim veya Koutonin’in diğer projeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, linkcrafter@gmail.com adresine e-posta göndererek doğrudan ona ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://afrocentricity.info

Koordinator00

Next Post

Faşizme, ırkçılığa ve polis şiddetine hayır! Gül Güzel

Paz Tem 26 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Stuttgart’taki eyleme enternasyonalist renkleriyle çoğunluğu genç olan aktivistler katıldı. Toplanma alanında ve yürüyüş boyunca eylemin bütün moderatörlüğünü genç kadınlar yaptı.  Gül Güzel (Stuttgart) Bütün kolonyal ülkelerde yıllardır gelişen sömürü, ırkçılık faşizmi katliamları da beraberinde getiriyor. Aynı şekilde cinsler arası eşitsizlik, LGBT+’ler de bu yüzden […]
Translate »