BİR UMUTTUR 1 MAYIS -S. Oral UYAN

S. ORAL UYAN
Ressam-Yazar
Simurg News Yazı Kurulu Üyesi

1 Mayıs 1886. O günden bu güne, belki COVID-19 günlerinde değil ama, belki bugünlerde değil ama sınıf mücdelesinin harından..sol yanın narından “BİLİNÇLİ EMEK”in, “İŞÇİ SINIFI”nın onurlu geçmişinden sokaklara papatyalar dolusu umut taşıyor hala.! 1886’da 8 saatlik çalışma talebi kanla, canla, direnişle kazanılırken, bugün “esnek çalışma”yla…bu pandemi sürecinde ise evden çalışmayı 24 saatle formüle etmeye başlıyor ve özel yaşamı ele geçiriyor  emperyalizm. Fütursuzca, krizin faturasını geniş emekçi yığınlara keserek, saldırıyor.

EMPERYALİSTLER TOPYEKÜN SALDIRIYOR

İŞÇİYE, MEMURA, KÖYLÜYE, ÖĞRENCİYE

POLİSİYLE, ASKERİYLE SALDIRIYOR.

YETMİYOR.!

EKONOMİK TERÖRÜYLE SALDIRIYOR,

AÇLIĞA, YOKSULLUĞA MAHKUM EDİYOR MİLYONLARI,

İŞSİZLİĞE, ÇARESİZLİĞE MAHKUM EDİYOR YIĞINLARI.

YETMİYOR.!

SÜRGÜN EDİYOR, KATLEDİYOR, YAKIYOR, YIKIYOR.

YETMİYOR.!

KİŞİSİZLİKLEŞTİRMEYİ, YALNIZLAŞTIRMAYI, İZOLASYONU, DİJİTAL YAŞAMI DAYATIYOR.

YETMİYOR.!

KRİZ DERİNLEŞTİKÇE TÜM MEDYA ARAÇLARIYLA KORKU MANİPÜLE EDEREK

İNSANI SOKAKTAN…İNSANI İNSANDAN KOPARIYOR…

Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar veriliyordu. Kimi zaman görkemli, kimi zaman kanlı, kimi zaman yasaklarla kutlandı 1 Mayıs. Emek-sermaye arasındaki uzlaşmaz çelişki her geçen yıl biçim değiştirerek ama hız kesmeden yolunu açmaya devam ediyordu. Şimdilerde ise egemen sistem insanı kendi emeğine yabancılaştıran bir takım uygulamaları adım adım yaşama geçiriyor. Onun için pandemiyi gerekçe göstererek ekonomik krizin yarattığı devrimci öfkeyi de ötelemeyi çalışıyorlar.

Dün Chikago’da işçi önderleri idam sehpasında: “Gün gelecek susuşumuz, bugün onu boğan seslerden daha güçlü olacaktır.” derken yüz binlerin, milyonların –bugün için- yürüyemediği alanlarda  yankısını bulacağını biliyorlardı.

Bugün ise işçi sınıfı 1886’dan aldığı düsturla sağlık ve pandemi gerekçesiyle sokakların kapatılmasına rağmen alanlara ulaşmaya çalışarak, “sokaklar bizimdir” diyerek egemenlerin ötelemeye çalıştığı Devrimci Öfkeyi daha da büyütüp haykırıyor. Ancak şunu da unutmamak gerekir; dünya genelindeki sessiz çoğunluk hala “kader”e bel bağlayıp yabancılaşmanın bataklığına sürükleniyor. Sınıf bilinçli proleterler  bu sessiz çoğunluğu, bu dışarıda kalan kardeşlerini sabırları çatlatan bir sabırla, sokağın devrimci öfkesini büyütmeye çağırabilir. Çağırmalıdır. Çağıracaktır da.!   

Sınıf bilinci almamış, kendi emeğine yabancılaşan işçiye ise Martin  Luther King’in sözüyle seslenmek daha anlamlı olacaktır:

“Ne yaparsanız yapın onun sanatçısı olun, sokak süpürgecisi de olsanız, onun Picasso’su olun.”  Çünkü emek yaşamı yaratır, çünkü emek insanı yeniler. Çünkü emek Birlik-Mücadele-Dayanışmadır.

Bu ÇAĞ dayanışma çağıdır, küçük kaygıları bir kenara bırakıp birlikte hareket etme çağıdır. Bu çağ YAŞANILABİLİR BİR DÜNYANIN KURULACAĞI BİR ÇAĞDIR .!

Ve bu çağ SOKAKLARA PAPATYALAR DOLUSU UMUT TAŞIYOR HALA diyebileceğimiz ve mutlak kazanacağımız çağdır.!

YAŞASIN 1 MAYIS !

BIJİ YEK GULAN !

ES LEBE DER 1. MAI !

  • MAYIS 2020

  S. Oral UYAN

Sait Oral Uyan

Next Post

"Ölüm Ağrısı" Necmi Bektaşoğlu

Cts May 2 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Ölüm Ağrısı” Ölüm de sıradanlaştı bu coğrafyadaOlağan, gündelik, bir sonrakine dekAjans haberlerinin içinde geçenBeş on saniyelik zamanların üzüntüsüHaber sona erene dek Birileri mi vurulmuş sokaktaYahut dayaktan “vurmayın öldüm”Birçoğu hayatının baharındaSuriyeli, TürkiyeliMilliyeti, cinsiyeti ehemmiyetsizSokağa çıkmış, sokağa çıkılmaz zamanlardaYasin Börü, Ali İsmail veya Berkin ElvanKim vurduya […]
Translate »