Beyrut’ta patlama: En az 100 ölü

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama Kıbrıs’ta da hissedildi. Patlama Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetildi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta akşam saatlerinde büyük bir patlama gerçekleşti.

Lübnan’ın iç güvenlikten sorumlu kurumunun genel müdürü Abbas İbrahim’in yaptığı açıklamaya göre, patlamanın limanda “son derece patlayıcı” maddelerin tutulduğu 12. bölgede gerçekleşti. Beyrut ‘Felaket bölgesi’ ilan edilirken, başkentte iki haftalık olağanüstü hal kararı alındı. Ayrıca ülkede ulusal yas ilan edildi. 

Binlerce yaralı, en az 78 ölü

Al Jazeera’nin aktardığına göre Lübnan Sağlık Bakanı Hassan Hamad en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 binden fazla kişinin yaralı olduğunu açıkladı. 

Lübnan Başbakanı Hasan Diab ise yaptığı ilk açıklamada “Lübnan’da bugün yaşanan felaketin (Beyrut’taki patlama) sorumlularından hesap sorulacak” dedi. Ayrıca Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, patlamaya, altı yıldır liman bölgesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadan tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Hizbullah’ın mühimmat deposu” iddiaları

Hizbullah’a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut’taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu.

Kıbrıs’ın Limasol kentinde hissedildi

BBC’nin haberine göre eski BBC muhabiri, TV sunucusu Emilia Papadopoulos, patlamayı Kıbrıs’ın Limasol kentinde hissettiklerini, evlerin pencerelerinin titrediğini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan bir sağlık çalışanı ve bir güvenlik kaynağı ise patlamada en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetildi 

Öte yandan Beyrut Valisi Mervan Abbud, olay yerinde incelemelerde bulundu Abbud, burada yaptığı açıklamada, Beyrut’un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti.

Ketaib Partisi Genel Sekreteri öldü

Bu arada Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan patlamada hayatını kaybetti.

Patlamanın BM Uluslararası Lübnan Mahkemesi’nin eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastı davasında kararını açıklamasına günler kala gerçekleşmesi dikkati cekiyor.

BM Uluslararası Lübnan Mahkemesinin, Hariri suikastı davasında kararını 7 Ağustos’ta açıklayacağı duyurulmuştu.

(PT) 

Kaynak:bianet.org

Koordinator00

Next Post

Yönetmen Alan Parker hayatını kaybetti

Çar Ağu 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Britanyalı yönetmen Alan Parker, 76 yaşında hayatını kaybetti. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ailesinin yaptığı yazılı açıklamada Alan Parker’ın bu sabah hayatını kaybettiği belirtildi. Filmleri arasında “Fame”, “Evita” ve “The Commitments” gibi yapımlar da bulunan Parker’in çektiği filmler toplamda 19 Bafta, 10 Altın Küre ve […]
Translate »