Bekçiler zor ve silah kullanma yetkisi veren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile özlük haklarını düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Teklife göre, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde bekçiler silahlı olarak istihdam edilecek.

Bekçilerin adaylarında aranacak şartlar İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenecek. Bekçilik aday süresi iki yıldan fazla olamayacak.

Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.

Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.

Bekçiler görevlerini yerine getirirken kendisinin bekçi olduğunu gösteren belgeyi gösterdikten sonra durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirerek durdurma sebebine ilişkin soru sorabilecek.

Kaynak:https:tr.sputniknews.com

Haber Merkezi

Next Post

Irkçı Heykelleri Parçalayın, Irkçı Borcunu Sonlandırın ve Eşitleme Tazminatlarını Ödeyin

Per Haz 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Vijay Prashad adlı geliştiriciden Heykeller yıkılıyor. En son çığ, ABD’de George Floyd’un polisin öldürülmesi ve aralarındaki ayaklanmanın ardından başladı. Philadelphia’da şehir eski polis komiseri Frank Rizzo’nun heykelini çıkardı ; belediye başkanı , “heykelin Siyah toplumun üyeleri, LGBTQ topluluğu ve diğerleri için ırkçılık, bağnazlık ve polis vahşeti için acınacak bir anıt olduğunu” söyleyerek protestocularla anlaştı . […]
Translate »