BadCannstadt-Wesen’de sağ’ın 2.’Corona partisi’ sahnelendi

İsmail Doğruer
Gazeteci

Stuttgart Badcannstadt, Cumartesi hem Wesen’de (Lunapark alanı) Querdenken 711 ‘sivil inisiyatifi’ adı altında sağ’ın hemde buna karşı yine Badcanstaat Kursaal’da sol’un miting ve eylemlerine sahne oldu.

Wesen’de ki miting, Almanya genelinde sağ’ın Alman yurttaş duyarlılığı biçiminde yansıyan son derece ince ayarlarla Alman orta sınıflarının bam teline basan argümanlarla sınırlı bir temel haklar formülasyonu zemininde olduğunu gördük.

Anayasal haklar ve demokrasi soslu bulanık suda balık avına karşı, Solun anti faşist gruplarının, Die Linke Stuttgart ve Didif Stuttgart çerçevesinde bir refleks eylemle, Corona virüs/Pandemi krizi üzerinden temel hak ve özgürlükler noktasında Almanlar için endişelerle sınırlı ikiyüzlülüğe herkes için haklar vurgusunu yaparken, krizin faturasının halkın ve çalışan kesimlerin sırtına binmesini ve kapitalist tekellerin fonlanmasını eleştiri ve hak konusu yapmayan demogojik Querdenken711 inisiyatifi paravanının arkasında AfD, Pegida ve Devlet Bürokrasisi özellikle Polis katında el altından desteklendiğine dikkat çektiler.

Her iki eylemin anlayış ve örgütlenme tarzı noktasında temel farklılıklar ve hedef kitle noktasında ayrı düştükleri söyleme karşın sağın kampanya şeklinde geliştirdikleri bu merkezi faaliyeti ve yaratacağı sonuçları lokal ve refleks eylemlerle göğüslenmesi olası görünmüyor.

Alman sağ’ı halkın tepkisine oynuyor. Sistemin içinde ve sistemin figüranları olmalarına karşın sistem kaynaklı krizlerde, tepki örgütlemeye dönük popülist söylem ve atraksiyonlarla hem kitle bağlarını genişletme ve oy potansiyelini güçlendirme taktikleri izliyorlar hemde devletin zirvesine dönük olası pandemi krizi nedeniyle yükselen bir tepki dalgasının üzerinden sıçrama yapmak için güç gösterilerine girişiyorlar.

Almanya’da hükümetin aldığı tedbirler ve kriz sürecinin yönetimi üzerine yapılan istatistikler Pandemi öncesi düşüş grafiğini durdurduğu ve yükselişe geçtiğini gösteriyor. Bu AfD’nin beklentileri noktasında hayalkırıklığı yaratan bir durum olduğu söylenebilir.

İsmail Doğruer

Next Post

Stuttgart'ta ölüm orucu direnişçisi İbrahim Gökçek anıldı

Paz May 10 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Stuttgart halk meclisi’nin çağrısı ile Cumartesi Rotebühlplatz’da düzenlenen anma da GrupYorum’un mücadelesi, İbrahimin yaşamı ve Grup yorum’la birlikte bugünlere gelen sürec ve Ölüm Orucunu koşullayan gelişmeler anlatıldı. İbrahim Gökçek Şahsında Grup Yorum üyesi ve Ölüm Orucunda kaybettiğimiz Helin Bölek ve yine tutsaklık şartlarında Ölüm […]
Translate »