Haber Merkezi

Uluslararası politik koşullar içinde giderek tecrit edildiğinden dolayı köşeye sıkışan ve Türkiye/Kürdistan halklarının nezdinde güç kaybına uğrayan RTE iktidarı,Ölüm Orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik ten sonra, Adil yargılama talebiyle ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal’ın ölümünün yaratacağı siyasi atmosferin sonuçlarından bir şartlı tahliye manevrası ile elini rahatlatma yoluna gitti.

Avukat Aytaç Ünsal’ın başvurusunu inceleyen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, tahliye kararı verdi.  Ünsal’ın cezaevi şartlarında kalmasının hayatı bakımından tehlike yaratacağını belirlemesiyle, infazının durdurulmasını ve tahliye edilmesi biçiminde hukuksal gerekçelendirilen uygulamanın da esasta politik bir tercih olduğunun altını çizen Halkın Hukuk Bürosu, duyurusunda; “Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bugün tarihli kararı ile büromuz avukatı Aytaç Ünsal tahliye edilmiştir. Bu karar ile Ebru Timtik’i tahliye etmeyenler Ebrumuzun katili olduğunu bir kez daha ilan etmiştir” dedi. 

Adli Tıp Kurumu (ATK), 214 gündür ölüm orucunda olan Ünsal’a “cezaevinde kalamaz” raporu vermişti. Bu karara karşın cezaevinden çıkartılarak Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde getirilmişti.Neredeyse Cezaevi koşullarında Ünsal ile birlikte ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik, eyleminin 238’inci gününde 27 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti. Mahkemenin şartlı tahliye kararı sonrası Aytaç Ünsal_in ilk görüntüleri… 

Ölüm orucunun 213'üncü gününde Yargıtay'ın verdiği tahliye kararı sonrası zorla tutulduğu hastaneden çıkarılan avukat Aytaç Ünsal'ın ilk görüntüleri: Hepinizi çok seviyorum!

Ölüm orucunun 213'üncü gününde Yargıtay'ın verdiği tahliye kararı sonrası zorla tutulduğu hastaneden çıkarılan avukat Aytaç Ünsal'ın ilk görüntüleri: Hepinizi çok seviyorum!https://gazeteyolculuk.net/olum-orucundaki-avukat-aytac-unsal-hakkinda-tahliye-karari

Gepostet von Gazete Yolculuk am Donnerstag, 3. September 2020

Not: Haber ve video Gazete Yolculuk kaynaklarından derlenmiştir.

Simurg-News'i sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!