Aytaç Ünsal ölüm orucu direnişini sonlandırdı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 215 gündür ölüm orucunda olan tutsak avukat Aytaç Ünsal’ın cezasının infazının durdurulmasına ve tahliyesine karar vermişti. Dün tahliye edilen Ünsal ambulansla Çağlayan’daki Halkın Hukuk Bürosu’na götürülmüştü.

Halkın Hukuk Bürosunda Baro Başkanları, HDP ve CHP milletvekilleri, siyasi parti ve DKÖ’lerin katılımı ile avukat Aytaç Ünsal’ın tahliyesi ile birlikte gelişen sürece ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Açıklamada söz alan Aytaç Ünsal’ın eşi Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik’in adalet mücadelesinde hayatını kaybettiğini belirterek, “Aytaç yanımızda olduğu için sevinçliyiz ama Ebru ablamızı kaybettiğimiz için buruk bir sevinç yaşıyoruz. Ama anısını yaşatacağız, her yerde Ebru Timtik’in adını, yüzünü görecekler” dedi

Ünsal’ın tedaviyi kabul ettiğini İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel de açıkladı. Yücel’de “Baro başkanları olarak adil yargılanma talebinin her zaman arkasında olacağız, hem bu dosyada hem de tüm davalarda. Bu mücadele varlık mücadelemizdir, avukat olma, insan olma mücadelemizdir. Aytaç ölüm orucuna son verdi, birlikte mahkeme salonlarında mücadele etme isteğimizi kabul etti” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, Yargıtay’ın bu kararını 10 gün önce almış olduğu takdirde Ebru Timtik’in de yaşayabileceği ifade edildi.

Kaynak:gazetepatika11.com

Haber Merkezi

Next Post

6-7 Eylül olayları*: 50 yıl sonra - Dr Raço Donef

Pts Eyl 7 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 *(Metnin aslına sadık kalma bağlamında ‘olayları’ibaresine dokunmadık esasen 6-7 Eylül devlet terörü İstanbul da yaşatılmış bir pogromdur.) İstanbul Elenlerinin “Septemvriana” dedikleri 6-7 Eylül 1955 olaylarını 50 yıl geçmesine rağmenhenüz unutamadılar. “Varlık Vergisi” faciasından yaklaşık 12 yıl sonra bu olaylar İstanbul Elentoplumunun artık Türkiye’de barınamıyacağını […]
Translate »