“Ayselimiz 1. Yılında Anıldı”

1 Şubat 2019’da Almanya’nın Stuttgart kentinde ölümsüzleşen Aysel Oruncak için birinci yıldönümünde ailesi ve yoldaşları anma etkinliği düzenledi.

Yoldaşları, “Erkenci vedaya isyanımızı, öfkemizi göçmenlikte gezdiği, gördüğü, yaşadığı, yaşamına dokunduğu her yerde ve her anda dillendiren yüreğimizle seni anıyoruz. Ayselimiz, hüzünlü bakışı, isyankar gülüşü ile birinci yılında bizi yine buluşturdu.” diye duygularını paylaştı.

Anma etkinliği, mezar ziyaretiyle, Aysel şahsında özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Yapılan konuşmada Aysel’in emekçiliğine, paylaşımcılığına, yoldaş sıcaklığı ve sevgisine dair özelliklerine vurgu yapıldı. Aysel’in çok sevdiği “kırmızı gül” ezgisi hep bir ağızdan söylendi, ardından Adnan Yücel’in “Saraylar saltanatlar çöker / Kan susar bir gün / zulüm biter” şiiri okundu.

Anma etkinliği, salon toplantısıyla devam etti. Aysel’in yaşamından kesitlerin sunulduğu, yoğun duygulu anların yaşandığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Ardından Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Almanya adına yapılan konuşmada, “SKB’nin kurucu üyesi sevgili Aysel’i anmak zor, annesine, babasına, eşine, kardeşlerine ve biz yoldaşlarına zor.” denilen konuşmada “gençliğinde tanıştığı devrimci düşünceyi hayatına, çevresine taşıyan, bunu yayan sevgili Aysel, Avrupa’daki yaşamı ve duruşuyla tavrını derinleştirdi.” vurgusu yapıldı.

HAYATA POZİTİF YAKLAŞIMI BİZE ÖRNEK OLDU

Konuşmanın sonunda şunlar söylendi:

“Göçmen kadın olmanın ağır bedellerini ödeyerek yol aldı, direndi, boyun eğmedi. Her şeye rağmen güldü, gülüşü bir eylemdi. Kadın olarak, komünist düşünceyi rehber alan Aysel, duruşunu, düşüncesini yaymada hiç tereddüte düşmedi. Aysel seni tanımak, mücadele arkadaşın olmaktan gurur duyuyoruz. Bıraktığın gülüşün, hayata pozitif yaklaşımın, yılmayışın bize örnek. Seni seviyoruz, seni unutmayacağız, sen Ares ve Ronya’nın gülüşünde bizimlesin.”

Anma etkinliği Aysel’i tanıyan ailesi ve yoldaşlarının anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaşmalarıyla, alkışlarla ve ardından verilen yemekle sonlandı.

Haber Merkezi

Next Post

Şenol’un “Irkçısın” dediği polis davayı kaybetti

Çar Şub 12 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Mahkeme, Afrin protestolarını takip eden, AF çalışanlarından gazeteci Hüseyin Şenol’un makinasına el koyarak görevini engelleyen, fotoğraflarını silip “Beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye’ye) git” diyen polisi hatalı buldu.             Avrupa Forum (AF) çalışanlarından Hüseyin Şenol hakkında polisin açtığı davaya ve neticesinde paraya çevrilen 20 günlük ceza, itiraz […]
Translate »