Avrupa: Corona salgınına karşı Dayanışma Ağlarını çoğaltalım/SYKP

Corona Salgınında evde hapsolan halkla dayanışma için geliştirilen bu ve benzeri inisiyatifleri, selamlıyoruz. Yaşamsal destek ağları oluşturmak halklarımızı sistemin insafına bırakmamak güç ölçeğinde dayanışmayı büyütmek giderek bunu işyerlerine direniş ve genel direnişi örgütlemek perspektifi ile ele almak sürecin özgünlüğüne yanıt olma anlayışıdır. Prensip olarak Partilerin ve kurumların doğrudan bildirilerini gazeteye taşımama anlayışında olsakta örnek oluşturan durrumlarda istisnalara yer vermek kaçınılmaz oluyor. SimurgNews

SYKP Avrupa Corona Salgınına ilişkin yayımladığı bildiride devletlerin sermayenin ve sistemin çıkarlarına göre önlemler aldığını, halkın kendi “Dayanışma Ağları”nı kurması gerektiğini belirtti.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Avrupa örgütü bütün dünyaya ve Avrupa’ya yaylan salgına karşı devletlerin aldığı önlemlerin yetersiz ve insan sağlığı odaklı değil, sermayenin ihtiyaçları odaklı olduğunu belirtti. Çin’den sonra İtalya’daki gelişmelerden dahi gereken dersin çıkartılmadığını söyleyen SYKP Avrupa örgütü, halkın kendi dayanışma, doğru bilgilenme ve örgütlenme ağlarını acil şekilde örmesi gerektiğini belirtti.

Şu ana kadar İsviçre’nin Bern, Basel, Zürich, St. Gallen, Suisse Romande, Argau, Fransa Alsas ve Yunanistan genelinde kurulan dayanışma ağları, sivil inisiyatifler olarak yaygınlaşmakta.

SYKP Avrupa Örgütünün yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

Corona salgınına karşı dayanışma ağlarımızı kuruyoruz!

Corona salgını ve sonrasındaki gelişmeler hepimize bir kez daha dayanışmanın ve birlikte hareketin önemini hatırlattı. İnsan hayatına, doğanın dengesinin korunmasına göre değil, şirketlerin karına ve çıkarlarına göre işleyen sistem tam anlamıyla sınıfta kaldı! Alınan önlemler hem çok gecikmeli hem de salgını engellemek için yetersiz. Yüzbinlerce enfekte olmuş insana, binlerce ölüme rağmen halen insan sağlığını değil, sistemin devamını düşünüyorlar.

Çin’den sonra İtalya’da yaşananlar bu salgına karşı kendi dayanışma ağlarımızı kurmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Medya aracılığıyla üzerimize boca edilen spekülasyonlar halk içinde paniği yükseltirken, devlet için de otoriter tedbirleri alma imkanı sağlıyor.

Sağlığımızı, geleceğimizi şirketlerin ve devletlerin çıkarlarına bırakamayız. Hurafelere, spekülasyonlara, vurgunculuğa, panikçiliğe, fırsatçılığa, bencilliğe ve otoriterleşmeye karşı doğru bilgi paylaşımı, halk çıkarına organizasyon ve dayanışmayı örgütlemek için bütün halklarımızı yaşam alanlarında “Anti – Corona Dayanışma Ağları” nı kurmaya çağırıyoruz.

SYKP Avrupa Koordinasyonu

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)Partei der Sozialistischen Wiedergründung (SYKP) – Türkei
Socialist Refoundation Party (SYKP) – TurkeyParti de la Refondition Socialiste (SYKP) – Turquie

Koordinator00

Next Post

ATİK’e Bağlı Derneklerden Dayanışma Kararları

Cts Mar 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 H.Merkezi|25.03.2020| Dünyada etkisini sürdüren Covid19 yeni tip koronavirüs salgını gerek vaka sayısı gerekse de ölüm sayıları artarak devam ediyor. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’da (ATİK) bu süreç içerisinde yayınladığı bildiriyle halk sağlığına dikkat çekmişti. ATİK’e bağlı Strasbourg Dostluk ve Kültür Evi ile Zürih KültürFabrik dernekleri […]
Translate »