“Asla teslim olmayacağız, asla pes etmeyeceğiz”

Ercan Jan Aktaş

7 Ocak 2015 tarihinde Fransa’nın mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yayınladığı karikatörleri ile “Müslümanlar’a hakaret” ettiği gerekçesi ile Paris merkezindeki binasına silahlı saldırı gerçekleştirilerek 2 polis, 10 dergi çalışanı öldürüldü. Saldırgan Cezayir kökenli Fransız yurttaşıydı ve cihatçı gruplar ile ilişki içindeydiler.

Saldırı başta Fransa olmak üzere, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde; “Je suis Charlie” dövizleri ile büyük kitlesel protestolara neden olmuştu.

Saldırganlara destek verdikleri gerekçesi ile 14 sanık için dava geçenlerde Paris’te başladı. Bu kişiler 30 yıla varacak kadar hapis cezası ile yargılanıyorlar. Yargılanma Eylül ayının sonuna kadar devam edecek. Bu süreç içinde mahkeme, yaşamını yitiren 12 kişinin yakınlarını ve saldırıda yarlanan 11 kişinin ifadelerini dinleyecek.

Charlie Hebdo dergisinden Jean François Richard yaptığı açıklamada dava sürecinin tamamının dergilerinin sitesi üzerinden takip edilebileceğini söyledi. Öte yandan bugün; “Asla teslim olmayacağız, asla pes etmeyeceğiz” diyerek silahlı baskına gerekçe edilen karikatürleri yeniden yayınladılar.

* “Asla teslim olmayacağız, asla pes etmeyeceğiz”.

Kaynak:pressenza.com

adı geçen yazar

Next Post

BİR “İZMİRKOLİK”İN SERÜVENİ[*] TEMEL DEMİRER

Pts Eyl 7 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Bardaktan boşanırcasına Bir yağmurdur bizim için yaşamak.”[1] “Geride kaldı” denilen “eski(meyen)” iç savaş günleriydi: Grev çadırlarından, namluya sürülmüş mermi gibi soluk soluğa koşuşturmalardan, civanmert fedakârlıklardan, İzmir’den (ya da Eşrafpaşa’sından) anımsıyorum ‘Baterist’i… 12 Eylül karanlıklarından sonra da, el kapılarının gri gökleri altındaki Paris’teydik; ‘Camcı Hikmet’ti […]
Translate »